Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Cea mai potrivita destinatie din Asia in iulie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Dragi colegi, dupa ce anul trecut am preferat o destinatie din Caraibe, anul acesta mi-as dori sa vizitez o tara din sud/sud-estul Asiei. Jumatatea mea isi doreste foarte mult Bali, dar eu din auzite si vazute nu sunt foarte incantat.

Mi-am facut un mic research si am ales cateva destinatii din Asia pentru iulie si nu stiu care tara sa o aleg.

Eu as prefera pentru 2-3 saptamani cam asa:
1. Vietnam (2 zile Hanoi, 2 zile Ho Chi Minh, restul undeva la apa, din cate am inteles Vietnamul are plaja si coasta foarte foarte frumoasa) ori
2. Thailanda (2 zile Bangkok, restul pe o insula Ko Samoi, Ko Pha-ngan, Ko Tao, Ko Phi Phi Don, etc.) ori
3. Filipine (2 zile Manila, restul Palawan Coron, Boracay, Cebu sau Siargao) ori
4. Indonezia (2 zile Jakarta, restul ori Bali, ori Java, Lombok, Borneo sau Komodo).

Pentru cei care au vizitat deja una dintre destinatii, care ar fi pro si contra si ce ati alege?

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
verifica si vremea.
De exemplu Thailanda are sezonul secetos iarna si ploios vara in Bali parca e invers.
Pe langa ploile destul de dese marea problema e umiditatea din aer in sezonul ploios, oricum e umiditate mare si in sezonul secetos ca mereu e tricoul jilav pe tine.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In Bali si Indonezia este sezonul uscat.
In Thailanda incepe sezonul ploios in iunie/iulie, dar ploile sunt scurte, problema mai mare este umiditatea intr-adevar.
Vietnam (eu aleg partea sudica) are ploi scurte, dar temperaturi calduroase.
In Filipine similar cu Bali, dar risc mai ridicat de taifun.

#4
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Mergi pe Bali, este ok sezonul in perioada dorita de tine

#5
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.11.2022
Eu am fost la sfarsit de Iulie in Japonia si vremea a fost super ok.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Dupa ce am facut research tot weekendul mi s-a parut ca cel mai favorabil este Bali. Japonia/China, etc. nu am inclus, deoarece doresc sa profit si de ocean/mare, plaja, etc.

Am luat 5 zile Ubud si restul in sudul insulei in Seminyak.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate