Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Legion 5 Pro sau Yoga Slim 7 ProX

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Salutare,

In prezent folosesc un desktop Ryzen 2600x, 32GB DDR4, nVidia GTX 1660 Ti, SSD 512GB pt windows + SSD 2TB pt work

Am nevoie de un laptop pentru urmatoarele activitati / programe pe care le folosesc si acum pe desktop si care functioneaza ok pentru nevoile mele:

- browsing si office
- Adobe Premiere - editare video light (4K) montaje pentru niste podcasturi facute de pe 2 camere GoPro, putin color grading, adaugare text, etc. nimic complicat cu o lungime de aprox. o ora per video final.
- Adobe After Effects - folosit foarte rar pentru mici efecte/tracking
- Adobe Photoshop - design UI & web
- Adobe Illustrator - vectorizare / branding
- Adobe Lightroom - folosit ocazional la resize batch-uri de imagini

Mi-am propus un buget de aprox. 7000-8000 lei.

Dupa mai multe cautari, review-uri am gasit urmatoarele doua modele, evident foarte diferite dar as mai avea nevoie de niste pareri care sa ma ajute sa pot lua o decizie Posted Image.

https://www.pcgarage...-os-storm-grey/

si

https://www.pcgarage...home-onyx-grey/

La ambele modele as face un upgrade la SSD la 2TB.

In momentul de fata sunt indecis daca sa aleg Legion 5 Pro cu 3060 sau sa merg pe Yoga Slim 7 ProX pentru portabilitate si durata de viata a bateriei mai mare.

De asemenea nu sunt sigur daca acei 14" sunt suficienti pentru o sesiune de lucru zilnica de 8-10 ore cand este nevoie pe o durata de sa spunem 4-5 zile.

In concluzie tu ce varianta ai alege daca ai fi in locul meu? Posted Image

#2
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View Postalin0685, on 22 februarie 2023 - 11:59, said:


De asemenea nu sunt sigur daca acei 14" sunt suficienti pentru o sesiune de lucru zilnica de 8-10 ore cand este nevoie pe o durata de sa spunem 4-5 zile.

In concluzie tu ce varianta ai alege daca ai fi in locul meu? Posted Image

Salut .In sfarsit vad o persoana care se gandeste si la diagonala display/laptop.Iti spun din propria experienta.Mi-am stricat ochii din cauza display-ului mic si acum regret fara a mai putea face nimic.Suma de care dispui iti permite sa alegi si un laptop cu o diagonala putin mai mare.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postalin0685, on 22 februarie 2023 - 11:59, said:

Salutare,

In prezent folosesc un desktop Ryzen 2600x, 32GB DDR4, nVidia GTX 1660 Ti, SSD 512GB pt windows + SSD 2TB pt work

Am nevoie de un laptop pentru urmatoarele activitati / programe pe care le folosesc si acum pe desktop si care functioneaza ok pentru nevoile mele:

- browsing si office
- Adobe Premiere - editare video light (4K) montaje pentru niste podcasturi facute de pe 2 camere GoPro, putin color grading, adaugare text, etc. nimic complicat cu o lungime de aprox. o ora per video final.
- Adobe After Effects - folosit foarte rar pentru mici efecte/tracking
- Adobe Photoshop - design UI & web
- Adobe Illustrator - vectorizare / branding
- Adobe Lightroom - folosit ocazional la resize batch-uri de imagini

Mi-am propus un buget de aprox. 7000-8000 lei.

Dupa mai multe cautari, review-uri am gasit urmatoarele doua modele, evident foarte diferite dar as mai avea nevoie de niste pareri care sa ma ajute sa pot lua o decizie Posted Image.

https://www.pcgarage...-os-storm-grey/

si

https://www.pcgarage...home-onyx-grey/

La ambele modele as face un upgrade la SSD la 2TB.

In momentul de fata sunt indecis daca sa aleg Legion 5 Pro cu 3060 sau sa merg pe Yoga Slim 7 ProX pentru portabilitate si durata de viata a bateriei mai mare.

De asemenea nu sunt sigur daca acei 14" sunt suficienti pentru o sesiune de lucru zilnica de 8-10 ore cand este nevoie pe o durata de sa spunem 4-5 zile.

In concluzie tu ce varianta ai alege daca ai fi in locul meu? Posted Image

Sincer, pentru ce faci tu, și un Mac Ar fi OK. Dar, dintre cele două modele, diferențele dintre cele două procesoare sunt insesizabile. Așa că mergi pe cel cu 3060, va ajuta la editare video.

#4
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

View Postmiki07, on 22 februarie 2023 - 13:12, said:


Sincer, pentru ce faci tu, și un Mac Ar fi OK. Dar, dintre cele două modele, diferențele dintre cele două procesoare sunt insesizabile. Așa că mergi pe cel cu 3060, va ajuta la editare video.

Macbook Air are doar 8Gb ram, nu stiu cum s-ar descurca.

#5
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Mergi pe legion 5, singurul dezavantaj fata de yoga este autonomia bateriei, in rest vad decat avantaje la legion 5.
Oricum laptop urile o sa mearga mult mai greu cand nu o sa fie conectate la priza

#6
ungureanuion29

ungureanuion29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.12.2010
Din oferta primita azi pe mail tot de la PC Garage cred ca aceata oferta este mai buna decat cele cu Ryzen.

https://www.pcgarage...me-arctic-grey/

#7
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

View Postungureanuion29, on 22 februarie 2023 - 18:47, said:

Din oferta primita azi pe mail tot de la PC Garage cred ca aceata oferta este mai buna decat cele cu Ryzen.

https://www.pcgarage...me-arctic-grey/

L-am vazut si eu insa nu stiu cum se comporta placa video la partea de editare video. Nu am gasit mare lucru pe net despre ea, gen teste propriu-zise sau ceva.

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru editare video mergi pe procesor Intel. Tehnologia QuickSync folosită de iGPU îți aduce in Premiere un avantaj la randare, derulare și export. Poți alterna GPU și iGPU pentru diverse taskuri, în funcție de ce vrei să obții.
Diferențele între procesoarele AMD și Intel de același rang sunt minime, vezi detalii aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cmPegfa63eY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau mergi pe Apple Silicon, pentru autonomie sporită, temperaturi scăzute la utilizare, greutate redusă , și o minimă diferență de performanță față de configurațiile Intel/AMD/Nvidia de top.

Edited by nei-k, 23 February 2023 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate