Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

3080 TI vs. 4070 TI

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Salutari,

Am posibilitatea sa achizitionez un 3080 TI second, la pretul de 3.700 RON (acesta este modelul), luata de la cineva cunoscut sau sa merg pe un 4070 TI, unde am vazut preturi incepand de la 4.600 RON (INNO3D GeForce RTX 4070 Ti X3 12GB GDDR6X 192bit - insa nu ma lasa sa pun linkul) .

Specificatiile tehnice le-am vazut la amandoua, insa nu stiu daca diferenta de 1.000 de RON e justificata. Voi ce imi recomandati? Posted Image

Posted Image

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Idea e sa nu se vanda acum placile video ca sa ia nVidia/distribuitorii o palma peste bot.

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Daca colegul de la care cumpara 3080-ul nu isi ia AMD, nu rezolvi nimic din perspectiva aia, ca tot o sa vanda (sau au vandut) o placa cu care s-a inlocuit acel 3080.
Din perspectiva banilor, diferenta de performanta este vreo 10% in media, in favoarea 4070Ti. Tu platesti peste 25% in plus, deci strict economic vorbind, nu merita.

Acu' tu stii daca-ti pasa despre faptul ca-i noua, de garantie, daca vrei sa folosesti dlss 3.0, de curentul consumat in plus de 3080ti, etc.
Personal, daca as avea incredere in cel cu 3080Ti as lua 3080Ti. Nu cred ca sesisezi diferenta de performanta in 90% din timp, si 1000 de lei sunt 1000 de lei. :)

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Strict dpdv financiar si daca esti sigur ca placa aia 3080 e ok, poti merge pe aia.

Pe de alta parte, personal as alege in general ce e mai nou. In general e mai eficient, functii noi, codecuri de decodare/codare hardware, lucruri care pot conta sau ajuta si in alt mod, alte situatii decat doar atunci cand te joci/editezi. Dar depinde de cum o folosesti.

In functie de astea alaturi de garantie si ideea de produs nou decizi singur daca merita suma extra.

#5
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Teste: https://www.youtube.... vs RTX 4070 Ti
Ce jocuri joci, la ce rezolutii / detalii ?
Apoi decizi singur ce faci.

#6
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023
Pai depinde ce faci, daca o iei pentru munca ia 4070ti daca o iei pentru jocuri 3080ti e mai mult decat suficient.

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am inlocuit Gigabite RTX3070 cu Asus RTX 4070Ti.
Nu vreau sa fac un reviews, se gasesc sute pe net, vreau doar sa arat diferentele.
Motivul de upgrade a fost ca 3070 gafaia in 4K, te puteai juca cu setari de calitate reduse dar si asa la Far Cry 6 imi aparea "LOW VRAM", unele jocuri actuale depasesc 8GB VRAM ocupat.
4070Ti permite sa te joci 4k cu totul la maxim trecand de 60 fps, limita minima de cursivitate iar in unele cazuri poate duce in jur de 100 fps si peste, fara sa reduci mult setarile de calitate.Cum ma joc pe OLED cu 120Hz si G-Sync, este fix ce trebuie.


Temperatura este in jur de 40 grade in idle, cand stai pe net, ventilatoarele stau oprite, si atinge maxim 66 grade in FurMark, este un prag peste care nu trece.
Chiar si la solicitare maxima, ventilatoarele sunt evident mai silentioase decat la cea veche.
3070 statea in jur de 50 in idle si a atins 76 grade in furmark, pragul maxim.
Foarte stabila, nu trebuie nimic setat, configurat sau reinstalat driver, in Win 11 lucreaza ca si cum nu s-a schimbat nimic.


Eu iti recomand fara nici o ezitare modelul nou, momentan performantele placilor din generatia trecuta nu sunt penalizate de driveri, sunt multe pe stoc, dar in viitor diferentele vor fi mult mai mari.

Attached Files



#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

View PostFC72, on 21 februarie 2023 - 12:52, said:

... momentan performantele placilor din generatia trecuta nu sunt penalizate de driveri, sunt multe pe stoc, dar in viitor diferentele vor fi mult mai mari.

Posted Image,
Si nu cred ca diferentele vor creste (mult) in viitor, poate cateva procente.
Nvidia 'mulge' placile la maxim (si cumparatorii Posted Image), daca era Amd ar fi posibil ca alte drivere sa creasca serios performanta in anumite jocuri.

Deci cum ai bugetul, ambele-s scumpe.

Edited by sirgoofy, 21 February 2023 - 13:29.


#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFC72, on 21 februarie 2023 - 12:52, said:

4070Ti permite sa te joci 4k cu totul la maxim trecand de 60 fps
Mai putin Cyberpunk, la care daca-i dai 4K + RT fara fake frames DLSS 3.0 la maxim joci in 20 fps. Da' ma rog. :D
Eu zic ca nu merita banii 4070Ti-ul. Nici 3080-ul pe care-l am eu nu merita. Da' asta-i situatia la ora actuala, nu prea ai de ales.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TnYc78lSOlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pe la minutul 23, inainte sa sari sa ma contrazici.

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
totul tine de buget :)

imo cel mai bun raport pret vs performanta acu e cam asa la nvidia. 3060ti e cea mai ok optiune acum, doar ca na...incepe sa fie cam depasita. 4k in nici un caz nu merge.

3060ti>3070>3070ti>4070ti

#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Doar din experienta cu ultimele generatii de la nVidia de la 970-1080-3070-4070, diverii sunt optimizati doar pentru ultima generatie pe structura aia hardware, veche generatie este doar compatibila iar cele si mai vechi trebuie doar sa nu aiba buguri, nu optimizeaza performanta, daca se intampla sa fie mai bine cu alea, este doar o intamplare, nu intentie.
Nu joc Cyberpunk, nu stiu cum se misca acolo si nici nu am de gand sa aflu, pentru ca nu imi place.
Da, placa 4070Ti este scumpa dar 4080 costa cu 2000 lei mai mult.

#12
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Pana acum, as putea spune ca inclin sper 3080 TI - mai ales ca nu stiu daca 4070 TI o sa o si prind la 4.600 RON (era doar pe un site mai dubios). Cea mai ieftina am vazut-o la 5050 RON, pe un site mai serios.

Insa voiam sa va maiintreb daca cei 192 vs 394 biti BUS memorie credeti ca o sa se simta atat de tare? Ca si specificatii am un i7-10700KF, placa baza Gigabyte Z490, 32 GB DDR4 Corsair, Sursa Thermaltake Smart BM2, 80 PLUS® Bronze, 750W, plus un monitor Aleinware AW2721D 1ms, 240 Hz, G-Sync.

#13
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Bits se foloseste impreuna cu frecventa memoriei video.
https://www.hardware...-graphics-card/
Iei cele 2 placi, faci calculul.
Iti da un rezultat teoretic. Nu se reflecta complet in realitate.
S-ar putea sa fie insignifiant, daca performantele procesorului video sint similare.
3080 zici ca e 3700, 4070 speri la 4600 - adica 24% mai scumpa.
Este performanta, per total sau luata pe bucatele, cu 24% mai mare ?!
Cauta teste, comparati.... fa o lista cit mai mare cu rezultate, targi linie si calculezi.

#14
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
..ca sa inchid bucla, am ramas pe 3080 TI, mai ales ca era deja montata in PC. Mersi fain tuturor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate