Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Samsung A52s - SMS la numere premium

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Salut, am de vreo 3 luni un asemenea telefon și am observat că nu pot să dau SMS la numere scurte, de pildă 7500 - ăla de la care cumperi rovinietă.

Unii zic că nu ar exista permisiuni pentru dat SMS la numere premium, dar dacă mă duc în Apps : Special access : Use premium text message services nu găsesc nimic. E gol.

Am număr pe Digi și nu a existat problema asta cu telefoanele precedente. Știe cineva de unde pot activa opțiunea asta?

#2
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Si la mine e gol acolo, tot pe Digi, am putut sa iau rovinieta si, probabil, altele 1-2 numere din astea premium.
Ce apare cind incerci un sms din asta?
Ai sunat la Digi ?
Cartela aia in alt telefon si alta cartela in teloefonul tau functioneaza corect ?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Optiunea se activeaza din aplicatia oficiala. Serviciile tip sms sunt din era mezozoica sau cum se mai spune de catre paleontologi, "vârsta dinozaurilor".

#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Ala cu 7500 era un exemplu, mai exista si altele.
Ce treaba are ca nu poate el sa trimita sms cu o anume aplicatie oficiala?
Daca era o chestie care merge EXCLUSIV cu o anumita aplicatie, OK.
Iar SMS nu e absolut deloc o chestie invechita, inca sint folosite absolut la greu!!
Plus ca e si stupida aplicatia aia oficiala: Pentru verificarea și achitarea rovinietei trebuie să cunoașteți numărul de înmatriculare al vehiculului, seria de șasiu (numarul de identificare)
Am trimis SMS (manual / aplicatia neoficiala TPark) si pentru rovinieta si pentru pod Cernavoda, FARA seria de șasiu, de mai multe ori - nu a fost absolut nici o problema.

Edited by nixrohnson, 20 February 2023 - 17:29.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Eu tot pe Digi sunt dar la mine nici nu exista "Special Access". E si prima oara cand aud ca numerele premium nu merg pe Digi. O singura data am platit taxa de pod, din pura curiozitate, si a mers dar pentru mine e prea complicat prin sms si prefer sa apelez la varianta clasica si mai ieftina.

#6
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Cauta la setari: PREMIUM - eu asa am gasit, nu stiu exact unde e situata optiunea.
Merg sms premium la digi, tocmai am spus asta.
Ti se pare complicat sa trimiti 2 (parca 2 erau) sms-uri, in 2 minute, din linistea si confortul casei tale, mai mult decit sa opresti (poate nu special pentru asta, dar oricum...) si stai la coada 5-7-10 minute, la vreo benzinarie pe drum?!
Eu platesc online/card/sms de ani de zile, cit mai multe chestii si e MI-NU-NAT ;)
Sa n-o zici p-aia ca "sa vezi cind ti-or fura banii" ca nu e chiar asa. :) :(

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Nu cred ca exista vreo asemenea optiune la Digi.

Dar au mers sms-urile cu suprataxa inainte cu acelasi sim ? Pe actualul telefon sms-urile "normale" merg ?

#8
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Gata, am găsit! Evrika!

Pentru că m-ați întrebat, SMS-urile mergeau bine-mersi de pe telefoanele precedente, cu același număr. Dar celelalte telefoane nu erau Samsung, întotdeauna am fost fanul telefoanelor no-name, de preferință cu Android din fabrică. Ăsta e primul Sansung.

Ce am făcut? Pur și simplu la Apps : trei-puncte-dreapta-sus nu am mers la Special access, unde oricum, după cum am zis, nu găseam nimic util, ci i-am zis să facă „Reset app preferences”. Deci am resetat „preferințele” aplicațiilor și ca prin minune aplicația de Messages mi-a apărut listată în Special access : Use premium text message services, unde am putut bifa „Always allow”.

Presupun că setarea de a nu putea trimite SMS-uri la asemenea numere speciale era default din sistemul Samsung.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Mai bine seteaza "Always ask". E mai sigur asa.

#10
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sincer, am un A52 5G și am mai trimis SMS-uri la numere scurte, cu taxă și nu-mi amintesc să-mi fi dat ceva eroare.

Folosesc aplicația de mesaje Google, dacă are vreo relevanță, Samsung Messages nu prea îmi place.

Edited by Vlad_22, 23 February 2023 - 20:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate