Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Masina distrusa, dar fara niciun document de la ei. Cum o pot radia?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

View PostMembruAnonim, on 19 februarie 2023 - 20:56, said:



Ai dat masina unei firme de dezmembrari.. firma aia nu dispare de pe o zi pe alta. Deci mergi la ei si cere certificatul de distrugere. Sau nu spui tot adevarul si de fapt ai dat-o la un dorel sa o dezmembreze?
Nu eu am dat masina, ci taica-mio, si abia zilele astea mi-a zis sa iau legatura cu proprietarul, ca sa vad de ce nu ii trimite dovada radierii, si sa o poata scoate de la impozit. Iar proprietarul mi-a zis ca, din toate actele, ii lipste dovada casarii/ a distrugerii masinii.
Taica-mio a dat masina la cineva (el zice ca e ceva firma de fier vechi dintr-un oras apropiat de mine), insa  mai zice si ca nu i-au dat aceia niciun act.
Daca, intr-adevar, aceea era firma de dezmembrari sau de fier vechi, ce motiv ar fi avut sa nu ii dea niciun act? Daca găsesc firma respectiva, din moment ce atunci nu au oferit niciun act, e posibil sa spuna ca, in arhiva lor, nu apare nicio inregistrare de la masina cu seria de sasiu xyz?
Desigur, vina e la taica-mio, care a vrut doar sa se scape de masina, si nu inteleg cum a putut sa nu solicite niciun act.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
mai nene esti dus cu plula? propietatul esti tu.

+ ai  fost si naspa ca nu ai inmatriculat-o pe numele tau.

problema ta e impozitul (il rezolvi cu delcaratie ca ai unde sa o depozitezi pe rol de cotetz), iar problmea fostului sunt amenzile luate de voi.

Edited by arg, 19 February 2023 - 21:11.


#21
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

View Postarg, on 19 februarie 2023 - 20:56, said:



probabil talon si civ

oricum de la politie se radiaza din oficiu dupa nu-s cati ani
asa ca singura problema ramane impozitu, care il rezolva cu o declaratie pe propie raspundere
Da, in talon si in carte apare numele vechiului proprietar.
Dupa cati ani se radiaza din oficiu? Ca au trecut vreo 4-5 ani de cand masina nu mai exista.
Si, in baza caror motive se radiaza din oficiu? Trebuie sa se intample sau sa nu se intample ce anume? Sa nu mai apara inregistrari cu ITP, asigurare?

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAlexandru_31, on 19 februarie 2023 - 21:10, said:

....
eu zic ca daca o scoti de la primarie, vor transmite ei si va fi radiata automat
oricum pentru ca nu ai transcris-o in maxim 90zile era radiata, eu ma intreb cum ai trecut de itp? cum ai luat rca-ul?

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,003
  • Înscris: 03.12.2005
Am sa fac un rezumat al situatiei. Un vehicul a trecut prin mai multe vanzari succesive fara transcrierea rolului fiscal pana a fost scos din circulatie fara documente de casare.

Acum, cu concursul tuturor proprietarilor anteriori se incearca radierea fiscala si din circulatie a cazanului despre care se stie deja ca e fier vechi, iar placutele si actele sunt ridicate de pe masina.

Cea mai la indemana solutie e radierea la cerere cu stocarea pe teren privat. Da, situatia nu corespunde realitatii, dar e perfect benigna, iar alternativa ar fi radierea prin hotarare judecatoreasca.


View Postabac, on 19 februarie 2023 - 20:49, said:

Te duci si o declari furata.

Asta e reteta sigura ca sa patesti ce scrie in codul penal la inducerea in eroare a organelor judiciare.

Edited by RealThing, 20 February 2023 - 10:38.
limbaj


#24
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

View Postarg, on 19 februarie 2023 - 21:10, said:

mai nene esti dus cu plula? propietatul esti tu.

+ ai  fost si naspa ca nu ai inmatriculat-o pe numele tau.

problema ta e impozitul (il rezolvi cu delcaratie ca ai unde sa o depozitezi pe rol de cotetz), iar problmea fostului sunt amenzile luate de voi.
Proprietar nu devii abia in momentul in care transcrii masina pe numele tau? Ca, masina acesta, nu e transcrisa pe numele meu, ci a ramas pe numele celui de la care am cumparat masina, deci, in talon si in carte, apare doar numele lui, atat.
Nu imi mai aduc aminte bine, ca au trecut niste ani de atunci, insa, proprietarul, imi spune ca, printre actele pe care i le-am trimis, exista si actul de vanzare-cumparare. Asta ma face, automat, pe mine proprietar?
Am vorbit la mine la primarie, si, cel care se ocupa de taxe si impozite, mi-a zis ca trebuie sa ii duc dovada radierii, ca sa poata scoate masina de la impozit, dar nu mi-a zis nimic de acea declaratie de care imi spui tu. Ar fi bine sa existe si varianta asta, sa scap cumva de impozit. Sau, acela de la primarie, nu are niciun interes sa imi spuna despre faptul ca pot face declaratia respectiva?

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,369
  • Înscris: 27.10.2007
Nu se radiaza masini din oficiu.
Nu credca iti da cineva certificat de radiere pe naspa, asta e o afacere din care nimeni nu risca.
Daca o dai furata, politistii te vor intreba de unde ti s a furat, unde o parcai, cand ai condus o ultima data, se prind repede ca nu e furata.
Singura solutie, declaratie ca ai depozitat o si nu circuli cu ea, sa o scoti de la impozit.

Edited by strongsss, 19 February 2023 - 21:21.


#26
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

View Postarg, on 19 februarie 2023 - 21:16, said:


eu zic ca daca o scoti de la primarie, vor transmite ei si va fi radiata automat
oricum pentru ca nu ai transcris-o in maxim 90zile era radiata, eu ma intreb cum ai trecut de itp? cum ai luat rca-ul?
Cand am cumparat masina, avea ITP si asigurare valabila, insa nu am folosit-o mai mult de un an, pe drumurile publice, astfel, nu i-am mai reinnoit aceste doua documente. Gen, a fost mașină pentru camp apoi. Nici nu mai trecea ITP-ul, la ce rabla era.
Asta e problema cu primaria, ca nu vor sa o scoata de la impozit pana nu le trimit dovada scoaterii din circulatie, a radierii. Cel putin, asta mi-a comunicat persoana cu care am vorbit la primarie. In rest, nu mi-a zis nimic, nici macar de acea declaratie pe proprie raspundere cum ca masina este depozitata pe teren x.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001

View Postxcit, on 19 februarie 2023 - 20:58, said:

la fisc ai bagat-o cu un act de vc da? i-ai dat o copie proprietarului s-o radieze de la politie?

mda, e ciudata treaba, pe ala din acte sa nu-l intereseze ce poate sa faca cumparatorul cu masina lui....
În momentul vânzării fostuk proprietar nu mai are nicio treaba. De la el e scoasa de la impozit

#28
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023
E diferenta intre: "radierea la cerere, cu stocarea pe teren privat" SI "declaratie cum ca am depozitat-o, si nu circul cu ea"?
"Radierea la cerere, cu stocare pe teren privat" unde se poate face si de catre cine (eu sau cel care apare in acte)?
La cel, declaratia respectiva unde trebuie facuta, la primarie, sau in alta parte?
Imi cer scuze, nu m-am mai lovit de problema asta, si sunt pe langa subiect, si habar nu am de unde sa incep, ca sa o scot cumva la capat.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Te duci la firma aia de fier vechi și ceri acea dovada de distrugere. Sau plătești impozit încă 100 de ani.

#30
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Dar ce topice interesante deschizi.....unul si unul!

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ești proprietarul mașinii cu toate ca în acte e altcineva. Tu trebuia sa faci transcrierea.

#32
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

View Postdorin_2k, on 19 februarie 2023 - 21:33, said:

Tu ești proprietarul mașinii cu toate ca în acte e altcineva. Tu trebuia sa faci transcrierea.
Si, acum, faptul ca nu am transcris-o, ma afecteaza cu ceva, sau nu mai are relevanta acest lucru?
Am gasit utmatoarea chestie, adica ceea ce mi-ati spus majoritatea, plus declaratie notariala:
"Te duci cu declaratie notariala la primarie.In declaratie se precizeaza ca bunul se retrage din circulatie pentru a fi depozitat. Sa ai actele masinii la tine cand mergi in ambele locuri."
Daca fac acest lucru, am sanse sa o scot de la impozit, sau primaria ma poate refuza din oarecare motiv?

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
@abac
Incalci regulamentul forumului sfatuindu-l să încalce legea.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

View Postabac, on 19 februarie 2023 - 21:45, said:

Omul a intrebat ce poate sa faca de acum incolo, nu ce trebuia sa faca.

Ca sa nu te doara capul deloc, declari ca ai lasat-o parcata o perioada lunga de timp pe un camp pustiu si cand te-ai dus dupa cateva luni nu mai era masina acolo. Nu stii cine, cand, nu erau camere in zona, bine pa. Si esti si acoperit in caz ca aia care au zis ca o distrug nu au facut treaba asta.

Cu declaratia de la politie te duci si o radiezi.

si vine politia, vrea sa vada campu, se duc sa ia declaratii de la cei din zona, si in final reiese ca a dat declaratii false.... si uite asa se incalta cu ceva dosarel.
ca-i inteleg si pe politistii aia care aleaga pe coaclauri cateva zile.

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,003
  • Înscris: 03.12.2005
Tu crezi ca-s toti asa incuiati? Mai ales sa faci pe desteptul e solutia corecta daca vrei sa te vezi la stiri.

Edited by sebulbus, 19 February 2023 - 22:17.


#36
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,470
  • Înscris: 13.02.2006
Nu ar fi mai simplu sa mergi la IJP-ul local si sa le ceri si lor parerea?
Eventual risti o amenda pentru neimatriculare in termen de 90 zile pe numele tau, dar e mai soft decat un penal pentru fals in declaratii- furata, bla bla.
Sau la firma de dezmembrari-daca stii care este.
Sau ai dat-o pur si simplu la tuciurii, ca sa scapi de ea?

Edited by rinaldoparaipan, 19 February 2023 - 22:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate