Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Masina distrusa, dar fara niciun document de la ei. Cum o pot radia?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023
Am o mare bataie de cap, si nu stiu cum si daca o pot scoate la capat: am cumpărat o masina de la cineva, si am primit fiscalul, insa nu am mai transcris niciodata mașina pe numele meu (eram mic si prost, si nu stiam prea multe despre proceduri).
Totul ok pana aici. Problema apare mai încolo: i-am dat apoi masina la taica-mio, care a folosit-o o perioada, iar apoi, cica, a dat-o la cineva laa fier vechi, insa care au venit acasa la el dupa ea, si fara sa ii dea NICIUN DOCUMENT care sa ateste distrugerea ulterioara a masinii (casarea).
Apoi a vrut sa o radieze, si el nu a putut, pentru ca nu e inmatriculata pe numele nostru, ci pe numele proprietarului anterior.
Am stabilit cu acea persoana sa ii trimit actele si placutele masinii, ca sa o radieze, iar apoi sa imi trimita înapoi dovada radierii, ca sa pot scoate masina de la impozit, de la primarie.
Azi am discut cu proprietarul masinii, si mi-a zis ca nu a reusit sa rezolve nimic (adica sa radieze masina), pentru ca nu i-am trimis si "certificatul de distrugere si/ sau procura de radiere".
Mai pot face ceva, in acest sens?
Sa zicem ca, de la acei care au casat masina, nu mai pot obtine niciun document.
Dar, ce pot face altceva? Nu pot "împinge" ceva la o firma care colectioneaza fier vechi, si sa imi dea (sanki) un document cum ca ei au casat masina, si, astfel, sa pot continua procedura catre radiere?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
platesti impozit pentru ea?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Alexandru_31, on 19 februarie 2023 - 20:23, said:

Sa zicem ca, de la acei care au casat masina, nu mai pot obtine niciun document.

si mi-a zis ca nu a reusit sa rezolve nimic (adica sa radieze masina), pentru ca nu i-am trimis si "certificatul de distrugere si/ sau procura de radiere".

Fara certificat de distrugere nu prea poti face nimic.Deci discuta cu aia care au luat masina sa iti dea certificatul. Iar cu privire la "sa imi dea (sanki) un document cum ca ei au casat masina" nu stiu cine se risca sa faca chestii de genul.

Edited by MembruAnonim, 19 February 2023 - 20:44.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,003
  • Înscris: 03.12.2005
Zi-i proprietarului din acte sa gaseasca printre prieteni un teren pe care sa ii fie permis sa depoziteze rabla. Poti fi chiar tu prietenul ala, sau altcineva cu o curte. Apoi da o declaratie pe propria raspundere ca e depozitata la adresa respectiva si o pune la dosar.

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

 Alexandru_31, on 19 februarie 2023 - 20:23, said:

Am o mare bataie de cap, si nu stiu cum si daca o pot scoate la capat: am cumpărat o masina de la cineva, si am primit fiscalul, insa nu am mai transcris niciodata mașina pe numele meu (eram mic si prost, si nu stiam prea multe despre proceduri).
Totul ok pana aici. Problema apare mai încolo: i-am dat apoi masina la taica-mio, care a folosit-o o perioada, iar apoi, cica, a dat-o la cineva laa fier vechi, insa care au venit acasa la el dupa ea, si fara sa ii dea NICIUN DOCUMENT care sa ateste distrugerea ulterioara a masinii (casarea).
Apoi a vrut sa o radieze, si el nu a putut, pentru ca nu e inmatriculata pe numele nostru, ci pe numele proprietarului anterior.
Am stabilit cu acea persoana sa ii trimit actele si placutele masinii, ca sa o radieze, iar apoi sa imi trimita înapoi dovada radierii, ca sa pot scoate masina de la impozit, de la primarie.
Azi am discut cu proprietarul masinii, si mi-a zis ca nu a reusit sa rezolve nimic (adica sa radieze masina), pentru ca nu i-am trimis si "certificatul de distrugere si/ sau procura de radiere".
Mai pot face ceva, in acest sens?
Sa zicem ca, de la acei care au casat masina, nu mai pot obtine niciun document.
Dar, ce pot face altceva? Nu pot "împinge" ceva la o firma care colectioneaza fier vechi, si sa imi dea (sanki) un document cum ca ei au casat masina, si, astfel, sa pot continua procedura catre radiere?


D u m n e z e u l e   m a r e !!!!

Ce dreaq se alege de Lumea asta?
Ce scrii acolo? Asta e nuvela pe care nici un castigator de Nobel nu o desluseste...
De ce faceti asa ceva - cei care faceti?
Cate masini din astea alenimanui conduse de drogati or circula pe strazi acum, in momentul acesta???

Si lumea isi da la gioale pe teme ca emisii, buleftrice and shit!

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
eu n-am inteles nimic, tu platesti impozit pt ea dar proprietarul e altul?

#7
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 sebulbus, on 19 februarie 2023 - 20:42, said:

Zi-i proprietarului din acte sa gaseasca printre prieteni un teren pe care sa ii fie permis sa depoziteze rabla. Poti fi chiar tu prietenul ala, sau altcineva cu o curte. Apoi da o declaratie pe propria raspundere ca e depozitata la adresa respectiva si o pune la dosar.
Adica exista si varianta aceasta? A mai folosit-o cineva până acum? Intreb, pentru ca nu am mai auzit. Dar, ar fi bine daca as avea si varianta aceasta.
Totusi, nu poate veni nimeni la adresa respectiva, unde e "depozitata" masina, sa verifice daca sunt adevarate spusele mele? Sau nu poate cere poze? Ma va crede cineva, pe cuvant, fara alte dovezi, ca masina e la acea adresa?

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001

 sebulbus, on 19 februarie 2023 - 20:42, said:

Zi-i proprietarului din acte sa gaseasca printre prieteni un teren pe care sa ii fie permis sa depoziteze rabla. Poti fi chiar tu prietenul ala, sau altcineva cu o curte. Apoi da o declaratie pe propria raspundere ca e depozitata la adresa respectiva si o pune la dosar.
Proprietarul din CIV nu mai are nicio treaba cu mașina aia. Nu e la el la impozit.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 abac, on 19 februarie 2023 - 20:49, said:

Te duci si o declari furata.

Poate intra politia pe fir. O da in altele belele dupa daca o declara furata. Nu e de joaca cu astfel de declaratii.

Edited by MembruAnonim, 19 February 2023 - 20:50.


#10
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

 abac, on 19 februarie 2023 - 20:49, said:

Te duci si o declari furata.
Si ne mai miram ca trateaza aia cu koorul furturile auto!

Edited by BlueKing-69, 19 February 2023 - 20:51.


#11
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 xcit, on 19 februarie 2023 - 20:46, said:

eu n-am inteles nimic, tu platesti impozit pt ea dar proprietarul e altul?
Da, eu platesc impozit pentru ea, la primaria mea, dar, in acte, proprietarul e altul.

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
in care acte fraticule?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Alexandru_31, on 19 februarie 2023 - 20:52, said:


Ai dat masina unei firme de dezmembrari.. firma aia nu dispare de pe o zi pe alta. Deci mergi la ei si cere certificatul de distrugere. Sau nu spui tot adevarul si de fapt ai dat-o la un dorel sa o dezmembreze?

Edited by MembruAnonim, 19 February 2023 - 20:56.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

 xcit, on 19 februarie 2023 - 20:56, said:

in care acte fraticule?

probabil talon si civ

oricum de la politie se radiaza din oficiu dupa nu-s cati ani
asa ca singura problema ramane impozitu, care il rezolva cu o declaratie pe propie raspundere

Edited by arg, 19 February 2023 - 20:57.


#15
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
la fisc ai bagat-o cu un act de vc da? i-ai dat o copie proprietarului s-o radieze de la politie?

mda, e ciudata treaba, pe ala din acte sa nu-l intereseze ce poate sa faca cumparatorul cu masina lui....

#16
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,296
  • Înscris: 08.11.2016

 Alexandru_31, on 19 februarie 2023 - 20:46, said:

Adica exista si varianta aceasta?

Vezi Radiere la cerere.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

 xcit, on 19 februarie 2023 - 20:58, said:

la fisc ai bagat-o cu un act de vc da? i-ai dat o copie proprietarului s-o radieze de la politie?

mda, e ciudata treaba, pe ala din acte sa nu-l intereseze ce poate sa faca cumparatorul cu masina lui....

pe ala de a vandut nu-l mai pasioneaza problema, ca din cate stiu cel care vinde nici nu o poate radia. (sau ma rog asa era pe vremuri)

Edited by arg, 19 February 2023 - 20:59.


#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
ar trebui sa-l pasioneze la ce nenorociri se intampla in ziua de azi, ca sa nu mai zic de amenzi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate