Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum se instaleazã niște drivere HP?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
laptopnouuu

laptopnouuu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2023
Cum se instaleaza un nenorocit de driver pentru un laptop hp?
Orice executabil as descarca de pe pagina lor cu drivere nu face decat sa-mi apara un cmd.

Numai rahaturi de astea imi apar. Iar asistentul ala instalabil de pe siteul lor e inutil daca vrei sa-ti pui niste drivere.
https://i.ibb.co/xHy...0219-074410.jpg

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Daca tu consideri 'rahaturi' ar fi bine sa apelezi contra cost la cineva ce stie ce are de facut.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Teoretic ar trebui ca sa se instaleze automat.
In mesajul din poza spune ca ar trebui sa mergi in C:\SWSetup\Sp141954\ si se rulezi Install.bat

#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
La mine a durat 2-3 secunde instalarea (adica fereastra respectiva).
N-am HP, n-am Windows 11... presupun ca s-a instalat OK

Da, vad ca au fost copiate fisierele in c:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\, deci presupun ca totul a fost OK.

Edited by nixrohnson, 19 February 2023 - 09:51.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Prima parte, ca iti creeaza un director C:\SWSetup cu subdirectoare unde despacheteaza fiecare Softpaq in parte, e normala. Dintotdeauna asa au facut installerele de la HP. (Bine, de mult de tot directorul se numea C:\MASTERS da’ tot aia e…)

Partea a doua, ca iti aparte o consola si ramane acolo, nu mi s-a intamplat. Aceste installere afiseaza o interfata grafica. Incepe prin a-ti spune ce urmeaza sa instaleze, cere sa accepti o licenta, etc. Cel putin asa au facut la mine, si numai HP folosesc de multi ani de zile.

De unde i se trage nu stiu, dar ce as verifica/ incerca eu:
  • Sa fi logat pe un utilizator cu drepturi de administrator, nu user ‘simplu’/limitat.
  • Incearca sa rulezi installerele cu clic dreapta/ ‘Run as administrator’. Nu ar trebui sa fie nevoie, dar cine stie…
  • Daca tot asa face, mergi in directorul indicat in poza si executi ce scrie acolo, in cazul de fata install.bat din directorul C:\SWSetup\SP141954\. Tot intr-o consola (‘un cmd’) cu drepturi de administrator.
Ce-i drept Windows 11, si chiar si Windows 10 de la un moment dat, incearca sa scape de vechiul Command prompt si foloseste PowerShell in loc. Insa nu vad cum de aici ar putea sa apara ce iti apare tie, si nici de ce ar fi incurcat HP borcanele in asa hal.

#6
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 21.07.2011
Despre ce laptop/windows vorbim? Eu cred ca se blocheaza acel installer. Ce antivirus ai? sa nu detecteze acel install.bat ca virus.

#7
laptopnouuu

laptopnouuu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2023
@Adm, am executat liliacul si imi apare tot un cmd...
https://ibb.co/TwXBgqG


#8
laptopnouuu

laptopnouuu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2023
@sags
le-am executat cu drepturi de administrator si nu fac la fel ca atunci cand le executam cu "enter" si atat

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
HP 470 G9 - linkul din poza
Windows 11 - tot in poza, taskbar + buton start, plus ca sint singurele drivere disponibile pe site.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
E un fel de silent install. Cred ca are si un exe in acel folder. Lansezi setup.exe si te poti bucura de interfata grafica de instalare.

Edited by Leo2006, 19 February 2023 - 11:51.


#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nu are interfata grafica

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlaptopnouuu, on 19 februarie 2023 - 08:02, said:

Cum se instaleaza un nenorocit de driver pentru un laptop hp?
Orice executabil as descarca de pe pagina lor cu drivere nu face decat sa-mi apara un cmd.

Numai rahaturi de astea imi apar. Iar asistentul ala instalabil de pe siteul lor e inutil daca vrei sa-ti pui niste drivere.
https://i.ibb.co/xHy...0219-074410.jpg

1. nu pare ca le ai cu asta- daca esti in bucuresti te ajut eu gratis.
2. instalezi asta: https://support.hp.c...latest version.

( hp assistant)

restul face el

View PostAdm, on 19 februarie 2023 - 09:30, said:

Teoretic ar trebui ca sa se instaleze automat.
In mesajul din poza spune ca ar trebui sa mergi in C:\SWSetup\Sp141954\ si se rulezi Install.bat

asa e insa e pacat avand HP sa nu beneficize de tool-urile faine de la ei. cam tot producatorii au asa ceva (scuze, stiu ca stii) si e recomandat sa fie instalat. pe langa drivere "sta cu ochii" pe sistem ( stare de santate hdd, baterie, etc).

#13
laptopnouuu

laptopnouuu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2023
le am cu astea boss, majoritatea cred ca le au in 2023; nu e asa mare chestie sa pui un sistem de operare si niste programe.

problema e cand lucrurile nu functioneaza asa cum ar trebui sa functioneze

asistentul hp mi-a descarcat doar driverul pentru wifi... restul, "ciciu", cum o punem in termeni tehnici noi cei care le avem cu astea

#14
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Ca să rezolvi repede și să nu te mai complici cu tot felul de site-uri, îți recomand un utilitar - Snappy Driver Installer Origin. E portabil; deci nu are nevoie de instalare, și îți pune cele mai noi drivere disponibile pe internet. Deși, îți dă opțiunea să instalezi și drivere mai vechi, ce pot fi mai bine optimizate decât cele noi.
https://www.softpedi...er-Origin.shtml

Edited by glassofwine, 19 February 2023 - 13:30.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pana la utilitare third party - ai cva cu semnul exclamarii sau intrebarii in Device Manager ?
Daca nu, inseaman ca driverele au fost instalate.

Multe se instaleaza in silent mode - se deschide o fereastar CMD - face niste chestii pe-acolo, se inchide si gata, e instalat.,

Topicul se muta unde trebuia deschis initial.

Initiator - recomand sa citesti - https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Ca o nota separata - Win 10 sau 11 instaleaza ele deja drivere ptr producatorii mari daca acestia le-au dat spre certificare - si de obicei le dau.

#16
laptopnouuu

laptopnouuu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2023
Cum semnul exclamarii sunt la Others.
Referitor la silent mode, am descarcat driverul pentru touchpad, s-a deschis cmd-ul dar touchpadul tot nu merge... in device manager nici nu-mi apare "mice and other pointing devices".

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ai internet pe laptop ?

Vezi in linkul indicat cum sa identifici driverele lipsa in Device manager.

In mod normal ar trebui sa mearga driverele de aici - https://support.hp.c...k-pc/2101144068
Daca nu merg instalate cum s-a zis mai sus, se poate forta instalarea lor din Device Manager - dai calea unde sa le caute - de obicei e un folder in C:/Swsetup sau ceva de genul.

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlaptopnouuu, on 19 februarie 2023 - 12:50, said:

le am cu astea boss, majoritatea cred ca le au in 2023; nu e asa mare chestie sa pui un sistem de operare si niste programe.

problema e cand lucrurile nu functioneaza asa cum ar trebui sa functioneze

asistentul hp mi-a descarcat doar driverul pentru wifi... restul, "ciciu", cum o punem in termeni tehnici noi cei care le avem cu astea

Scuze boss,uitasem ca IT ul e meserie vocationala.spor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate