Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Sezonul de schi 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 villacrown, on 15 februarie 2023 - 12:10, said:

SkiWelt Wilder Kaiser

la naiba... și doar trecui p-acolo când alergai de la salzburg spre elveția... :)
(merci)

 Dona_Agripina12, on 15 februarie 2023 - 12:17, said:


nu va mai place Sinaia?

on topic: sper sa mai prind la Cavnic. sezonul asta ar fi prima data acolo.

ce să-ți placă la sinaia?
când e soare, stai câte 40 minute la rând la telescaun
când nu e soare, nici telecabina nu urcă
asta fiind de bine, că nu mai cheltui banii pe urcare, că uneori urci la 2000, iar acolo urlă un vânt de sunt oprite toate telescaunele... :(

asta-i povestea a 50% din sezon...

a! era să uit: o zi /săptămână nu poți schia - că trebe mentenanța să ungă lagărele :(
ceea ce n-am văz't nicăieri în țările cu apă caldă...

#20
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
...Dar si daca prinzi o zi buna la Sinaia, peisajul este fenomenal.

#21
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
la sovata vad ca e 70 lei sky passul toata ziua, si zapada cat cuprinde

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 unpuisor, on 15 februarie 2023 - 16:15, said:

la sovata vad ca e 70 lei sky passul toata ziua
La teleschi. O singură pârtie de doar 300 m lungime

#23
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

La teleschi. O singură pârtie de doar 300 m lungime
Si la telescaun cat este? Am gasit, e 12 lei urcarea. sau 120 toata ziua, care e defapt pana la 17. Dar nu e rau zic eu.

Edited by unpuisor, 15 February 2023 - 18:25.


#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 unpuisor, on 15 februarie 2023 - 18:23, said:

…120 toată ziua…
Dacă iei pt o zi la Salla e cam dublu, costă 48 euro, însă ai 15 pârtii dintre care 11 cu nocturnă.
Deci, dacă tragi linia, ești mai câștigat…

#25
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Deci, dacă tragi linia, ești mai câștigat…
man... eu sunt incepator, aia de 300 m e suficienta pt mine. Probabil daca apuc sa ma dau o data pe partia cu telescaun o sa zic saru mana.
Mai punem si cazare si mancare la preturi de Sovata nu Finlanda... si un plin de combustibil pana acolo... eu zic ca tot ies mai castigat. :)
Cand o sa fiu si eu in stare sa ma dau pe ceva mai abrupt. Mai vorbim. Pana atunci, zapada multa si distractie si mai multa.

#26
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Am fost la Sureanu saptamana trecuta dar nu se poate numi domeniu pt ca partiile lor nu cred ca fac 8 km adunate. In schimb nu exista coada la telescaun/teleschi in timul saptamanii si zapada a fost excelenta. Sureanu este genul de loc unde te poti initia in off piste. Este powder in majoritatea timpului si te poti da fara griji intre partii unde este o zona cu inclinatie numai buna pentru incepatori  in zapada afanata. Trei zile cat am fost acolo a nins cam 15 cm in fiecare noapte. Din pacate ca sa ajungi acolo trebuie sa strabati un drum forestier partial inzapezit unde ai nevoie fie de lanturi fie de 4x4 fie de 4x4 cu lanturi cand ninge mult.
Mai mult ca sa faca conversatie un prieten a intrebat  de ce nu au tunuri pentru zapada artificiala si raspunsul a fost destul de amuzant: Ce sa facem noi domnu' cu tunurile? Ca de cand incepe iarna, noi ne rugam in fiecare seara sa nu mai ninga ca nu mai au cum sa ajunga turistii la noi :)

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 unpuisor, on 15 februarie 2023 - 19:01, said:

man... eu sunt incepator, aia de 300 m e suficienta pt mine.

majoritatea serviciilor din .ro sunt la pământ, o simțim cu to(n)ții... :(
dar știți de ce?
pt că înghițim absolut tot ce ni se oferă
iar la capitolul turism nu avem nicio scuză că-nghițim...
aici CHIAR putem alege altceva!

PS
snoavă: fiind la bansko, sunt întrebat (mesagerie instant electronică) ”chiar merită să bați 800 de km, până acolo, pt a aluneca pe schiuri?”
răspunsul meu de gălățean fu o salbă de fotografii ale mașinilor românești prezente-n stațiune: multe B, iar pe locurile următoare BV/CV/HR/AG/VN
păi dacă exact muntenii bat atât drum, înseamnă că o fi CEVA!

PPS: galați - poiana = 6 ore (iarna)
galați - bansko = 9 ore (iarna)

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Cat am fost "incepator" in ale snowboard-ului, nu mi-a trebuit o pista mai mare de 100 m . Am fost eu si copiii. Pe langa coborare, urcatul cu teleschi-ul e foarte greu, asa ca unu pe o lungime scurta mi-a folosit foarte mult.  Abia dupa 4-5 weekenduri am avut curajul sa merg la teleschiul mare, unde am picat din prima si m-am lovit.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
asta cu căzutul nu-i elocvent
io am o zicală (bună și la patinaj): „cine nu cade, nu-nvață!”

ca dovadă priviți concursurile: cad chiar nume mari!
dar, doar dacă îți încerci mereu limitele, poți evolua
altfel am merge toți „în plug” și nu am mai cădea!

m-am răzgândit - și atunci mai cade câte unul! :P

#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Poiană. Sper să mai fie zăpadă.
Anul trecut a fost. Dar și -19°C și ceață. Doar ceața m-a deranjat, că nu-mi vedeam schiele.

L.E. Oricum, îmi iau și slipul. :lol:

Edited by sfantu.dracu, 16 February 2023 - 14:51.


#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
știre de poiana: „s-au deschis TOATE pârtiile”
apoi: se lucrează la marele S - de legătură dintre lupului superior și inferior :)

#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
am mers pana la urma la Sovata, la partia Havas Bucsin, de incepatori, da lunga, te plictiseai pana urcai, 1200 m. cu 80 lei, 10 urcari, suficient pt o zi de ski.
Perfect pt un incepator ca mine sa se dea singur fara instructor.

#33
tazmandev

tazmandev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2011
PFF, cand a dat frigul, am zis sa mergem la Rânca pe Păpușa, au fost niste prieteni anul trecut si e relativ ieftin sa schiezi acolo.
Au cateva partii, Ranca 1 e cea mai decenta, eu as merge prima oara.

Am gasit niste cazare la pret super ok pe https://www.roturist...azare-Ranca.htm la cabana Parang, in jur de 200 lei /noapte,

Doar ca acum cand ma uit pe afara imi tremura gladiolele de emotie. Pe meteo zice ca se raceste pana in 21 cand plecam noi, dar tare ma intreb daca o mai fi ceva zapada pana atunci.
Oamenii de la cabana zic ca mai e zapada pe partie si ca o sa fie ok daca mai scad temperaturile, ca la ei e destul de frig.
... amu om vedea

#34
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Ce partii pentru skiat recomandati prin Romania, de preferat mai aproape de zona de Moldova?
Am fost in acest sezon la Toplita si la Rarau (acum pe 6 s-a inchis datorita caldurii, am prins ultima zi deschisa).

Caut partii pentru incepator-intermediar deoarece nu am experienta si merg si cu cel mic (de 6 ani) ce abia anul acesta si-a dat drumul sa schieze mai rapid (face acum partia de la rarau in 7 min) si singur.

Ma tenteaza usor si partii din afara, dar mai greu cu calatoritul avand un copil mic, iar cu echipamentul de iarna (momentan avem doar clapari) si hainele groase se umple foarte repede o masina (la zburatul cu avionul cred ca este foarte dificil) ...

#35
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Cea mai tare pârtie din România e partia olimpica din Borsa, dar nu e pentru începători. La Poiana Brasov sau la Azuga sunt si pentru începători.

Edited by Testosteron, 07 February 2024 - 17:51.


#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
E prastie Romania la capitolul asta. Pistele din vest sunt marcate pe maps.google.com, vezi care-s rosii, care-s albastre, negre, link catre site-uri. La noi nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate