Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cu autorulota Bucuresti - Lacul Garda (Italia), fezabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
redkid_pasha

redkid_pasha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2009
Salutare comunitate,

Am ceva nedumeriri cu privire la varianta aleasa pentru inceputul acestei veri, poate e cineva pe aici care ma poate ajuta cu experienta sa.

Suntem 2 adulti si un copil de 7 ani si am dori sa facem un traseu cu autorulota din Bucuresti pana in Italia, Lacul Garda. Ruta ar fi urmatoarea: Bucuresti -  Deva - Budapesta - Maribor - Venezia - ocol Lacul Garda (2 nopti) - Zagreb - Belgrad - Vidin - Bucuresti (cate 1 noapte in fiecare destinatie, doar la Garda 2 nopti).

Situatia ar fi cam asa:
- e prima inchiriere de autorulota de pana acum, daca aveti tips si aici de firme cu care v-ati inteles f bine va rog sa mentionati (daca e voie)
- avem doar 10 zile la dispozitie pentru traseu
- am incercat ca destinatiile sa fie cat mai "turistice" posibil, cu distante aproximativ egale intre ele (300 - 450 km)
- urmaresc vloguri de calatorie cu autorulote pentru a afla sfaturi cat mai practice pentru experienta asta
- planuiesc ca circulatia sa se faca exclusiv ziua, poate doar la plecarea din Bucuresti iau in calcul plecarea cu "noaptea in cap"

Din tot ce vad si studiez, am cam asa printre nelamuriri:
1. Distantele intre puncte sunt prea mari?
         Sigur in RO, unde nu beneficiem de autostrada continua, 400 km pana la Deva si apoi pana dupa Timisoara sunt foarte multi, dar in rest?
2. Cat de ok este offcamping-ul pe traseu si in general?
          Am facut deja cont pe Park4night dar poate exista si printre voi cunoscatori. Nu vreau sa fiu conditionat de campinguri clasice, scopul e de iesire in natura, innoptat "cat mai remote" dar in acelasi timp in siguranta si cu utilitati la indemana.
3. Cat de mare este problema alimentarii cu apa si debarasarii toaletei pe traseu?
          Am citit ca datorita cresterii nr de rulote si interesului pentru acest tip de turism, benzinariile incep sa fie mai reticente cu acordul privind alimentarea/debarasarea, e corect? Ar insemna dependenta de campinguri cu locuri special amenajate sau mai exista optiuni?
          De asemenea, inteleg ca unele au chiar program de functionare restrans, cu pauza in timpul zilei sau chiar inchis devreme (de genul ora 18), astfel incat mi se pare ca esti tare conditionat de imprejurari. Despre asta ce stiti?
4. Cat de aglomerata mai este traversarea granitelor, sa iau in calcul pierdere mare de timp si aici?
           Nu am mai iesit cu masina inspre Vest de cativa ani, asadar nu stiu exact ce s-a schimbat in sensul asta.

Posibil sa mai am si alte intrebari pe parcurs, eventual si in masura raspunsurilor de la voi, revin cu update-uri ulterior.

Sper sa fie ok post-ul meu, eventual mutat intr-o categorie specifica pe care nu am reusit s-o identific eu.

Multumesc tuturor pentru suport si eventual feedback!

#2
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
400 km până la Deva sunt prea puțini pentru o zi. Se fac în 5 ore (dacă nu ai evenimente și opriri lungi). Poți merge lejer până la Timișoara (încă 2-2.5 ore), dacă nu chiar Budapesta (încă 3.5-4 ore), dacă te țin „bateriile”.

Nu am căutat, dar vezi dacă chiria autorulotei nu depășește prețul unor hoteluri pe unde mergi. Și dacă îți dă voie să ieși din Ro cu ea.

#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu as scurta drumul si as lungi sejurul la lacul Garda, e foarte frumoasa zona si ai ce face acolo. Parcuri de distractii (Gardaland si mai e unul, Movieland), aqua parcuri, posibilitate de plaja si baie in lac, paddle boat, excursii cu vaporasul pe lac, telecabina la Monte Baldo, chei, diverse localitati pitoresti in jurul lacului, care mai de care mai frumoasa mai ales ca si peisajul difera, campie in sud, munte in nord. Puteti face excursie de o zi la Verona, Vicenza, samd.

Sunt campinguri frumoase in jurul lacului, am vazut unul la Bardolino-Garda, campingul e misto ca e un spatiu ingradit, safe, natura, facilitati. Parcatul pe marginea drumului intr-o parcare ma gandesc ca merge in tranzit dar nu as face un concediu asa. Bun, depinde de fiecare.

Edited by mdt, 14 February 2023 - 11:32.


#4
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Dincolo de aspectul sesizat mai sus legat de parcatul pe marginea drumului trebuie sa iei in considerare riscul de furt din autorulote. Cel mai sigur e in camping dar sunt si costuri. La prima vedere pare mult 10 zile dar tinand cont de traseu si felul de deplasare sunteti cam pe fuga.

#5
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Nu stiu daca orasele date de tine sunt puncte in care vreti sa innoptati sau doar ni le-ai spus pentru a ne da noi seama de traseu.

In cazul 1 intoarcerea nu mi se pare deloc o idee buna. Dupa Italia, orasele Zagreb - Belgrad - Vidin ti se vor parea din ce in ce mai sarace si triste. In plus granita Croatia-Serbia poate fi f f aglomerata vara pt ca pe acolo trece toata populatia turca ce traieste in Germania si alte tari din Vest iar vara merge in vacanta la neamurile din Turcia.

Pentru intoarcere iti propun de exemplu opriri la Zagreb si apoi Timisoara, macar iti raman pt ultima zi mai putini km, ajungeti mai odihniti acasa. Si nu mai treceti prin Serbia, care poate adauga timpi seriosi la granite. Plus ca e non-UE, alte tarife la roaming, samd.

Iar la dus as merge direct Bucuresti - Szeged de exemplu, ma gandesc ca chiar si cu camperul, cu care mergi mai incet, poti ajunge Ok la Szeged intr-o zi. Ai si trecut prima granita, ai intrat in Schengen si apoi nu mai ai treaba cu granitele pana la intoarcere.

#6
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

View PostBrainie, on 14 februarie 2023 - 10:38, said:

400 km până la Deva sunt prea puțini pentru o zi. Se fac în 5 ore (dacă nu ai evenimente și opriri lungi). Poți merge lejer până la Timișoara (încă 2-2.5 ore), dacă nu chiar Budapesta (încă 3.5-4 ore), dacă te țin „bateriile”.

Nu am căutat, dar vezi dacă chiria autorulotei nu depășește prețul unor hoteluri pe unde mergi. Și dacă îți dă voie să ieși din Ro cu ea.

Vacanta cu un camper inchiriat este sigur mai scumpa decat vacanta la hotel, nu cred ca initiatorul isi imagineaza ca autorulota este o varianta de a ieftini vacanta! Numai pe la noi, pe la tara, se uitau oamenii cu mila la camperul nostru, crezand ca nu ne permitem si noi un concediu calumea, la trei stele!

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Pare cam alergătură, nu o să aveți timp prea mult de vizitat.
Oricum, nu-mi dau seama cam ce vreți să vedeți/faceți în excursie, în afară de condus. Pentru orașe e prea puțină vreme, o să aveți cîteva ore după-amiaza, și nici nu cred că e comod cu autorulota.
Fiecare noapte în alt loc înseamnă foarte puține ore de stat efectiv undeva. Plus oboseala și plictiseala de a te sui zilnic la volan pentru alte 6-7 ore.
Puneți totul cît mai detaliat pe hîrtie. Programul fiecărei zile: plecat la ora, ajuns la ora, vizitat cutare. Cît mai realist. Așa o să aveți o imagine mai clară a ce timp aveți la dispoziție și ce se poate face. Evident, luați în calcul și posibilitățile de a ajunge de la locul de campare la obiective.
În Ungaria cred că e mai mișto la Balaton, dacă tot aveți numai o noapte. Poate e timp de ceva plajă și baie.

#8
redkid_pasha

redkid_pasha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2009
Multumesc tuturor pentru comentariile de pana acum, valide si de folos. Incerc sa ma explic mai jos:

View PostBrainie, on 14 februarie 2023 - 10:38, said:

400 km până la Deva sunt prea puțini pentru o zi. Se fac în 5 ore (dacă nu ai evenimente și opriri lungi). Poți merge lejer până la Timișoara (încă 2-2.5 ore), dacă nu chiar Budapesta (încă 3.5-4 ore), dacă te țin „bateriile”.

Nu am căutat, dar vezi dacă chiria autorulotei nu depășește prețul unor hoteluri pe unde mergi. Și dacă îți dă voie să ieși din Ro cu ea.

De asta caut pareri, in special de la cei care au facut drumul de curand, sa imi dau seama cam pana unde se poate merge prima zi - realizabil, nu teoretic.
Cat despre cost, e sigur mai mare cu autorulota, dar e pentru o experienta diferita de data asta..

View Postmdt, on 14 februarie 2023 - 11:32, said:

Eu as scurta drumul si as lungi sejurul la lacul Garda, e foarte frumoasa zona si ai ce face acolo. Parcuri de distractii (Gardaland si mai e unul, Movieland), aqua parcuri, posibilitate de plaja si baie in lac, paddle boat, excursii cu vaporasul pe lac, telecabina la Monte Baldo, chei, diverse localitati pitoresti in jurul lacului, care mai de care mai frumoasa mai ales ca si peisajul difera, campie in sud, munte in nord. Puteti face excursie de o zi la Verona, Vicenza, samd.

Sunt campinguri frumoase in jurul lacului, am vazut unul la Bardolino-Garda, campingul e misto ca e un spatiu ingradit, safe, natura, facilitati. Parcatul pe marginea drumului intr-o parcare ma gandesc ca merge in tranzit dar nu as face un concediu asa. Bun, depinde de fiecare.

Da, la Garda am vrea sa petrecem cat mai mult timp, insa fara alergatura exagerata pe drum. Adica vrem sa ne bucuram si de peisaje, de mici ocoluri daca ceva pare foarte interesant in drum, de suficiente pauze de gustari si dezmortire, in special pt copilul de 7 ani. Ok, poate 400 km sunt realizabili usor pe autostrada afara, dar nu cred ca putem trece de 600-650 km.
Cat despre marginea drumului, in niciun caz parcari la autostrada sau drumuri circulate, cu mult zgomot, cu posibilitatate de furt, etc.. Poate exista unele locuri absolut superbe, sigure si suficient de populate incat sa merite ramas - altfel, camping si atat.

View PostDitian, on 14 februarie 2023 - 13:29, said:

Dincolo de aspectul sesizat mai sus legat de parcatul pe marginea drumului trebuie sa iei in considerare riscul de furt din autorulote. Cel mai sigur e in camping dar sunt si costuri. La prima vedere pare mult 10 zile dar tinand cont de traseu si felul de deplasare sunteti cam pe fuga.

Da, e un aspect f important, nu merita riscul sa fii jefuit, atacat. Nu de cost e neaparat problema, ci cum spuneam mai sus, de vreun peisaj, obiectiv, etc
Chiar nu sunt multe 10 zile, si mie imi pare cam aglomerat de aia incerc sa inteleg daca e realizabil.

View Postmdt, on 14 februarie 2023 - 13:46, said:

Nu stiu daca orasele date de tine sunt puncte in care vreti sa innoptati sau doar ni le-ai spus pentru a ne da noi seama de traseu.

In cazul 1 intoarcerea nu mi se pare deloc o idee buna. Dupa Italia, orasele Zagreb - Belgrad - Vidin ti se vor parea din ce in ce mai sarace si triste. In plus granita Croatia-Serbia poate fi f f aglomerata vara pt ca pe acolo trece toata populatia turca ce traieste in Germania si alte tari din Vest iar vara merge in vacanta la neamurile din Turcia.

Pentru intoarcere iti propun de exemplu opriri la Zagreb si apoi Timisoara, macar iti raman pt ultima zi mai putini km, ajungeti mai odihniti acasa. Si nu mai treceti prin Serbia, care poate adauga timpi seriosi la granite. Plus ca e non-UE, alte tarife la roaming, samd.

Iar la dus as merge direct Bucuresti - Szeged de exemplu, ma gandesc ca chiar si cu camperul, cu care mergi mai incet, poti ajunge Ok la Szeged intr-o zi. Ai si trecut prima granita, ai intrat in Schengen si apoi nu mai ai treaba cu granitele pana la intoarcere.

- Da, sunt puncte orientative de innoptare, chiar daca nu e obligatoriu sa fie in orase, ci pot fi locuri din apropiere.
- E corect, posibil sa fim deziluzionati la intoarcere, iar de treaba cu turcii habar nu aveam, good point Posted Image
- Banuiesc ca varianta Zagreb - Timisoara ar fi cea prin Pecs, sau eventual tot prin Budapesta, daca ar fi de evitat Serbia?
- Bucuresti - Szeged prima zi: 670km, hmm, poate. Ma gandeam ca e cea mai grea si obositoare portiune, avand in vedere autostrada intrerupta, valea Oltului, trafic romanesc, camper, copil...

View Postjozefin, on 14 februarie 2023 - 13:56, said:


Vacanta cu un camper inchiriat este sigur mai scumpa decat vacanta la hotel, nu cred ca initiatorul isi imagineaza ca autorulota este o varianta de a ieftini vacanta! Numai pe la noi, pe la tara, se uitau oamenii cu mila la camperul nostru, crezand ca nu ne permitem si noi un concediu calumea, la trei stele!

Corect Posted Image

#9
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View Postredkid_pasha, on 14 februarie 2023 - 16:49, said:

Multumesc tuturor pentru comentariile de pana acum, valide si de folos. Incerc sa ma explic mai jos:


Da, e un aspect f important, nu merita riscul sa fii jefuit, atacat. Nu de cost e neaparat problema, ci cum spuneam mai sus, de vreun peisaj, obiectiv, etc
Chiar nu sunt multe 10 zile, si mie imi pare cam aglomerat de aia incerc sa inteleg daca e realizabil.



- Da, sunt puncte orientative de innoptare, chiar daca nu e obligatoriu sa fie in orase, ci pot fi locuri din apropiere.
- E corect, posibil sa fim deziluzionati la intoarcere, iar de treaba cu turcii habar nu aveam, good point Posted Image
- Banuiesc ca varianta Zagreb - Timisoara ar fi cea prin Pecs, sau eventual tot prin Budapesta, daca ar fi de evitat Serbia?
- Bucuresti - Szeged prima zi: 670km, hmm, poate. Ma gandeam ca e cea mai grea si obositoare portiune, avand in vedere autostrada intrerupta, valea Oltului, trafic romanesc, camper, copil...



Corect Posted Image

De la Sibiu ai autostradă până în Portugalia :) Cred că poți ajunge și înnopta în Ungaria.

Rezervă mai mult timp pt vizitarea obiectivelor turistice Posted Image

#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic sa faceti la Garda o baza de vreo 6 nopti, asa, ca sa apucati sa si stati undeva, cu mici drumuri zilnice in imprejurimi dar sa nu va simtiti tot pe drum. Si in rest 2 nopti in tranzit la dus, 2 la intors ca sa mergeti relaxat. Asta daca bugetul total de timp este de 10 zile.
Vreti sa vedeti si Venetia in acest concediu sau doar e un punct orientativ pe drum?

Oricum peisajele de la Garda sunt mult peste Ungaria iar Romania sau Slovenia poti sa le vizitezi separat. Daca tot ajungi pana la Garda atunci macar stai acolo si bucura-te de zona, cum ziceam, ai destule lucruri interesante si pt adulti si pt copii. Noi am fost de 2 ori pe acolo, o data 6 nopti, o data 4. Si as mai merge :)

Noi am mers de multe ori cu masina spre Croatia (si de doua ori spre Italia) si eram mari fani ai mersului prin Serbia dar de cand a tot avansat autostrada in Romania nu mai merita (cu exceptia cazului in care vrei sa vizitezi in mod particular Serbia). Plus ca Ungaria e in Schengen si practic dupa ce ai iesit din Ro nu mai ai treaba cu granitele. Idem la intors.

Edited by mdt, 14 February 2023 - 18:37.


#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Raspuns intarziat: da, de la Zagreb la Timisoara traseul cel mai eficient e pe autostrada, prin Budapesta.

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Prima oara cand am mers spre Croatia am luat-o Arad- Osjiek pe ne-autostrada. Drumuri luuuuungi prin campie, cu 90 la ora, punctate din loc in loc de sate unde limita e 50, apoi in centru 40 sau 30 in zona scolilor. Ziua aia a parut interminabila. In concluzie Ungaria = autostrada, e suficient de plictisitor sa o traversezi si asa, ca tot prin campie nesfarsita trece, doar ca e mai rapid. Daca te si opresti, intr-un oras sau in vreo statiune de langa Balaton e Ok, mancare buna, preturi rezonabile, orase curate si ingrijite. La Balaton eu nu am fost dar am mai multi apropiati care s-au oprit acolo o zi sau mai multe pt relaxare, baie in lac, dat cu barca. Au si campinguri frumoase.

Doar ca dupa Garda, lacul Balaton nu o sa vi se mai pra asa mare chestie.

Ma intreb care e solutia cea mai buna pt intoarcere ca sa fie dezamagirea mai mica :)

Edited by mdt, 14 February 2023 - 20:46.


#13
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View Postmdt, on 14 februarie 2023 - 20:44, said:

Ma intreb care e solutia cea mai buna pt intoarcere ca sa fie dezamagirea mai mica Posted Image
Trenulețul de la Postojna. Și o minicroazieră printre Buda și Pesta. Cu vaporașul adică.

#14
redkid_pasha

redkid_pasha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2009

View Postabancor, on 14 februarie 2023 - 16:47, said:

Pare cam alergătură, nu o să aveți timp prea mult de vizitat.
Oricum, nu-mi dau seama cam ce vreți să vedeți/faceți în excursie, în afară de condus. Pentru orașe e prea puțină vreme, o să aveți cîteva ore după-amiaza, și nici nu cred că e comod cu autorulota.
Fiecare noapte în alt loc înseamnă foarte puține ore de stat efectiv undeva. Plus oboseala și plictiseala de a te sui zilnic la volan pentru alte 6-7 ore.
Puneți totul cît mai detaliat pe hîrtie. Programul fiecărei zile: plecat la ora, ajuns la ora, vizitat cutare. Cît mai realist. Așa o să aveți o imagine mai clară a ce timp aveți la dispoziție și ce se poate face. Evident, luați în calcul și posibilitățile de a ajunge de la locul de campare la obiective.
În Ungaria cred că e mai mișto la Balaton, dacă tot aveți numai o noapte. Poate e timp de ceva plajă și baie.

Asa pare, da, ca e doar de mers si prea putin de stat/vizitat/odihnit. Si de aceea incercam reducerea distantelor intre puncte, pentru a evita tocmai asta.
Insa, nestiind exact unde sunt cele mai interesante locuri de pe parcursul intregului drum, am zis sa ne apropiem cat putem de orasele mari si eventual vizitat pe cat posibil din ele.

View Postmdt, on 14 februarie 2023 - 18:32, said:

Eu zic sa faceti la Garda o baza de vreo 6 nopti, asa, ca sa apucati sa si stati undeva, cu mici drumuri zilnice in imprejurimi dar sa nu va simtiti tot pe drum. Si in rest 2 nopti in tranzit la dus, 2 la intors ca sa mergeti relaxat. Asta daca bugetul total de timp este de 10 zile.
Vreti sa vedeti si Venetia in acest concediu sau doar e un punct orientativ pe drum?

Oricum peisajele de la Garda sunt mult peste Ungaria iar Romania sau Slovenia poti sa le vizitezi separat. Daca tot ajungi pana la Garda atunci macar stai acolo si bucura-te de zona, cum ziceam, ai destule lucruri interesante si pt adulti si pt copii. Noi am fost de 2 ori pe acolo, o data 6 nopti, o data 4. Si as mai merge Posted Image

Noi am mers de multe ori cu masina spre Croatia (si de doua ori spre Italia) si eram mari fani ai mersului prin Serbia dar de cand a tot avansat autostrada in Romania nu mai merita (cu exceptia cazului in care vrei sa vizitezi in mod particular Serbia). Plus ca Ungaria e in Schengen si practic dupa ce ai iesit din Ro nu mai ai treaba cu granitele. Idem la intors.

Total de timp 10 zile, da, asta e sigur. Venetia era orientativ la cum am planificat pana acum, in special pentru ca vizitatul aici s-ar intinde ceva, nu ne-am grabi, asadar posibil alta data.
Da, nu luasem in considerare ca Serbia e non-UE si nu tinem mortis s-o tranzitam, ca de altfel nici Bulgaria. Insa motivul principal era sa nu ne intoarcem pe acelasi drum.

View Postmdt, on 14 februarie 2023 - 20:44, said:

Prima oara cand am mers spre Croatia am luat-o Arad- Osjiek pe ne-autostrada. Drumuri luuuuungi prin campie, cu 90 la ora, punctate din loc in loc de sate unde limita e 50, apoi in centru 40 sau 30 in zona scolilor. Ziua aia a parut interminabila. In concluzie Ungaria = autostrada, e suficient de plictisitor sa o traversezi si asa, ca tot prin campie nesfarsita trece, doar ca e mai rapid. Daca te si opresti, intr-un oras sau in vreo statiune de langa Balaton e Ok, mancare buna, preturi rezonabile, orase curate si ingrijite. La Balaton eu nu am fost dar am mai multi apropiati care s-au oprit acolo o zi sau mai multe pt relaxare, baie in lac, dat cu barca. Au si campinguri frumoase.

Doar ca dupa Garda, lacul Balaton nu o sa vi se mai pra asa mare chestie.

Ma intreb care e solutia cea mai buna pt intoarcere ca sa fie dezamagirea mai mica Posted Image

Da, am gasit in zona Szantod - lac Balaton niste recomandari, insa nu-mi iesea cu distanta de parcurs, eu tot am mers pe ideea de distante de 300-400 km pe zi.

Solutia cea mai buna de intoarcere pentru mine, in teorie, ar fi Garda - Innsbruck - Salzburg - Viena - Budapesta etc. Posted Image . Am observat ca e practic aceeasi distanta si sunt convins ca peisajul bate orice pe acolo.

In functie de toate recomandarile de pe aici insa, sunt tentat sa mai schimb, asta a fost si ideea post-ului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate