Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Știți să cântați la vreun instrument?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Știți să cântați la vreun instrument muzical.
Eventual v-a ajutat acest lucru în viață.
Nu am pus o întrebare în titlu: ați compus vreodată vreo melodie mai lungă cu composerul de la telefonul mobil (celular)?    :)

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Nu, nu stiu sa cant nici la vreun instrument si nici din gura si-mi pare extrem de rau pentru asta. Talent si vocatie zero, asta-i situatia.
Mi-ar fi placut insa sa pot canta.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Si daca as sti sau n-as sti, ce ?

#4
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
Când eram copchil, în săptămâna patimilor, băteam toaca.

#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Mi-ar place sa aud solo-ul de baterie din In-A- Gadda-Da-Vida ,la toaca .
Cred ca ar fi ceva ! Posted Image

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io cant la FLUIER!
Fluierul picioruluiPosted Image
Si sunt multi altii care fluiera a paguba.
Sunt multi care canta in struna. Nu conteaza a cui, avantajele ie importante!
Si altii carora li se recomanda sa cante la alta masa! De ce oare?
Foarte multi dintre noi, cu o anumita vechime trecuta pe CI, au facut parte din Cantarea Romaniei. Cu sau fara voie, cu sau fara talent, cu sa fara 'voce", cu sau fara convingere.
Asa ierea atunci.
Si inca se mai practica, pe scara mult restransa la noi, dar inca extinsa prin aiurea locuri!
Io recomand mutor politicieni, da' MULTOR sa invete si mai ales sa cante CANTECUL LEBEDEI!
Amin!

#7
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010

View Postviceroy56, on 11 februarie 2023 - 13:55, said:


Foarte multi dintre noi, cu o anumita vechime trecuta pe CI, au facut parte din Cantarea Romaniei.
Am participat o dată sau de două ori, mânați de la spate ca vitele. Dar mimam doar, eram figuranți de fapt. Odele erau înregistrate pe bandă, boxele bubuiau, noi bălmăjeam  înjurături și toată lumea era fericită...

#8
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023
Eu nu, dar tu, sti sa canti la vreun instrument?

#9
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
Am fost la clubul elevilor la vioara, si mai stiu dar nu sa ma dau mare, iar la fanfara liceului am cantat la althorn.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am "cântat" la didgeridoo până am învățat respirația circulară și am scăpat de sforăit. Am constatat din păcate că sunt afon.

#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Pian (actualmente electric Korg); chitara solo, recent (1 an) bas (Fender jazz); ma ajuta în viata, sa ma relaxez

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdjl, on 11 februarie 2023 - 11:22, said:

Ştiţi să cântaţi la vreun instrument muzical.
Eventual v-a ajutat acest lucru în viaţă.
Trebuie sa definesti ce inseamna sa stii sa canti la un instrument ... sa poti canta un cantecel/o bucata dintr-o piesa e suficient? Sau vrei sa fii in stare sa poti canta o piesa necunoscuta cu partitura in fata? Sau ceva intre? Eu m-am "jucat" ocazional pe la pianul unor prieteni cand eram copil si am invatat mici bucati de melodii ... imi placea, dar nu aveam pian sau orga acasa ... si cu o chitara am cochetat o vreme, dar nu am facut deloc studii muzicale cand eram copil (desi imi dau seama ca mi-ar fi placut sa fac, dar atunci nu am insistat pe asta, eram mai mult cu informatica/matematica, insa ascultam muzica multe ore pe zi) ... am reluat studiul la pian dupa varsta de 35 de ani, dar mai serios (adica mi-am luat un keyboard Yamaha, unul bun pentru incepatori) ... apoi am luat un pian digital Yamaha, care deja e pentru cei mai avansati. Am exersat in paralel cu fiica-mea (inclusiv cateva lectii cu profesor de pian), am invatat si sa citesc partituri, pot sa cant si la 2 maini si sa folosesc si o pedala (momentan), sunt inca departe de nivelul dorit, dar pe de alta parte suficient de avansat incat sa zic ca ma descurc. Folosesc o aplicatie de invatare, care imi afiseaza partitura si sta si asculta daca am cantat bine. Daca imi dai o partitura noua nu sunt in stare sa o cant pe loc, dar daca ma lasi un pic sa exersez, ti-o cant. Nu exersez asa de des pe cat as vrea, in ultima vreme poate o jumate de ora pe saptamana, dar incet-incet evoluez. Fiica-mea a facut lectii cativa ani, a evoluat destul de bine (a luat si premiul I la un moment dat la un concurs de amatori de 9-10 ani, dar cel mai bun a luat Marele Premiu, deci practic a fost a doua), acum s-a lasat momentan de lectii cu profesor si mai exerseaza si ea cu ajutorul acelei aplicatii de telefon (am considerat ca a ajuns la un nivel la care poate fi si auto-didacta si sa cante ce doreste ea, melodii mai moderne, nu doar ce facea cu profa de pian).

Cum zice colegul de mai sus, te ajuta sa te relaxezi, nici nu cred ca imi doream altceva.

Edited by utopium, 11 February 2023 - 16:43.


#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Înainte să devin electronist, am fost la Liceul de Muzică din Cluj, pe Avram Iancu apoi pe Săvinești...  pian și vioară. În facultate proiectul de diplomă a fost un sintetizator cu 3 octave, polifonic. În 1988...
Cântam piese de la Vangelis sau J.M Jarre cu el, însă de peste 30 de ani nu am mai avut tangență cu muzica prestată personal.

#14
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Am avut (si inca am o acustica western) chitara din '90. Nu am trecut niciodata de nivelul de zdranganitor de apartament. Nu consider ca stii sa canti daca inveti pe repede inainte 3-4 cantecele, inveti acordurile majore, minore si ceva septime, dai in corzi ca surdu'n tobe si aia e esti chitarist. Wax. Am inceput cu studiul chitarei clasice, cu portativ - metoda Caruli intai, apoi Mateo Carcassi - si am ajuns la concluzia ca nu e de mine. Zero talent, nici mult chef de toceala. Dar, straduinta asta m-a ajutat, chiar si in cariera. Stiu cand o ia vreun lautar pe langa, si faptul - paradoxal - ca am ceva ureche muzicala m-a ajutat sa invat repede si bine alfabetul Morse.
PS Cand am intrat mai tare in teorie, gen cercul cvintelor armonii, game pentatonice mixolidian etc mi-am rupt dintii. Nu e usor deloc sa inveti temeinic muzica, nici macar pe fluier. Cine poate si o face, jos palaria de la mine.

#15
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Eu cânt la darabană, acasă și la petrecerile cunoștințelor. Îmi place și cu vocea, dar n-am voce.Posted Image
În școala generală învățasem la chitară și am fost la cor pentru un an, dar m-am lăsat și acum nu mai știu nici notele de bază ale coardelor.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu, din pacate.

Stiu ca a canta la un instrument e unul dintre cele mai eficiente lucruri pt dezvoltarea creiarului.  In Germania majoritatea celor educati au cantat la un instrument in tinerete.

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdjl, on 11 februarie 2023 - 11:22, said:

Ştiţi să cântaţi la vreun instrument muzical.

Da.

Quote

Eventual v-a ajutat acest lucru în viaţă.

Da.

Quote

Nu am pus o întrebare în titlu: aţi compus vreodată vreo melodie mai lungă cu composerul de la telefonul mobil (celular)?    :)

Nu stiu ce-i ala.

#18
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
La "ceatarna".  Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate