Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cel mai bun card de debit?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
CEC are și opțiunea Intercont transfer, similară lui "Portează-ti banii" dar doar la lei.
Dar nu are opțiunea cu Gpay.

#38
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
CEC iti ia comision si cand incasezi bani ... ce vorbim aici?

#39
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005

 GlCA_Contras, on 11 februarie 2023 - 09:48, said:

CEC iti ia comision si cand incasezi bani ... ce vorbim aici?

Vorbim despre cardul multicurrency CEC.

CEC nu-ți ia bani la încasare de lei dacă ai card Multicurrency. Și niciun cost lunar sau rulaj impus ca la celelalte pachete.
Singurul cost poate apărea doar dacă ai încasări în valută pe cont CEC, acel 1.5 euro/încasare valută.
Dar cardul CEC multicurrency are curs valutar BNR la toate plățile cu cardul MC, în cele nouă valute asociate cardului.
Deci e suficient să-l alimentezi în lei, fără comision de încasare CEC sau folosind alternativa, depunere numerar la stațiile SelfPay(peste 6500) sau mfm CEC. Pentru valută rămân gratuite depunerile la casierie CEC(euro, dolari, franci elvețieni, lire sterline) sau la MFM CEC (la euro).

Și apoi plătești cu cardul MC la cursul BNR orice achiziție cu cardul.
Singurul minus e comisionul cuasicash, dacă faci top-up in  Revolut cu cardul CEC, sau in alte fintech-uri. 7 lei pentru sume sub 500 lei și 12 lei pentru cele peste 500 lei. Mai ieftin e să folosești transferul bancar în lei, că este instant, dacă pui bifa Plată instant.

Edited by wertyck, 11 February 2023 - 10:05.


#40
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004

 esatrop, on 11 februarie 2023 - 00:41, said:

Ca o experienta personala...
Am incercat alimentare ZEN cu USD prin top-up de pe card Revolut...Comision Revolut cam 2%...
M-am oprit si am alimentat Zen cu Gpay (aveam cardul revolut inrolat), acesta avand aceasta optiune de alimentare.
A mers fara comision Revolut, a ramas doar 0,3% al Zen care oricum exista indiferent de metoda de alimentare...
Nu stiu daca CEC are acesta optiune...nu cred...
Deci ai incercat sa faci plata direct cu acel card de la Revolut si ti-a luat comision de 2%(asta de obicei, se intampla doar in weekend), apoi ai inrolat acel card de la CEC in Gpay si nu ai platit decat acel comision de la ZEN de 0.3%?

#41
esatrop

esatrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.05.2011
Nu, diferenta a fost in modul de alimentare a Zen in USD, prin cardul Revolut (am mai spus cu alta ocazie ca fac frecvent achizitii in USD de pe o platforma si Zen ofera cashback instant de 2% la aceste plati).
- direct cu datele cardului Revolut imi afisa plata totala care includea comisionul Revolut de cca. 2% + 0,3% Zen.
- cu cardul Revolut inrolat in Gpay nu mai aparea comisionul Revolut, plata totala incluzand doar 0,3 %  comision Zen (care oricum e asa indiferent de valuta cu care alimentezi). Am ales aceasta varianta.
Zen are si aceasta varianta de alimentare, prin Gpay.
Intrebam daca CEC are aceasta optiune, sa il alimentezi de pe alt card prin Gpay...si sa eviti comisionul Revolut de 0,69 % ca in exemplul de mai sus...
Altfel, in sens invers,  o varianta ar fi si inrolarea cardului MC de la CEC in Gpay si alimentat altele gen Zen prin Gpay...Poate scapi de comisioane, daca acestea exista la plata cu MC CEC in alte...

Edited by esatrop, 11 February 2023 - 19:17.


#42
Maria72

Maria72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.11.2021
In Grecia (Creta) ce card ar fi mai potrivit, Revolut cau MC de la CEC?

#43
romario1923

romario1923

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2022
Chiar azi ma uitam de un asemenea card la Aliorbank. Cardul lor multicurency pe platforma de schimb valutar online are 0 peste tot, din ce vad. Atat ca nu mai ai cursul BNR,  cum e la CEC.

#44
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,147
  • Înscris: 03.12.2021
Cred ca Libra e cel mai flexibil.
Eu mai am Cec multicurrency, BCR, ING... toate sunt parfum de tei.. doar ca ultimele 2 cer incasare lunara.

#45
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postwertyck, on 11 februarie 2023 - 10:03, said:



Vorbim despre cardul multicurrency CEC.

CEC nu-ți ia bani la încasare de lei dacă ai card Multicurrency. Și niciun cost lunar sau rulaj impus ca la celelalte pachete.
Singurul cost poate apărea doar dacă ai încasări în valută pe cont CEC, acel 1.5 euro/încasare valută.
Dar cardul CEC multicurrency are curs valutar BNR la toate plățile cu cardul MC, în cele nouă valute asociate cardului.
Deci e suficient să-l alimentezi în lei, fără comision de încasare CEC sau folosind alternativa, depunere numerar la stațiile SelfPay(peste 6500) sau mfm CEC. Pentru valută rămân gratuite depunerile la casierie CEC(euro, dolari, franci elvețieni, lire sterline) sau la MFM CEC (la euro).

Și apoi plătești cu cardul MC la cursul BNR orice achiziție cu cardul.
Singurul minus e comisionul cuasicash, dacă faci top-up in  Revolut cu cardul CEC, sau in alte fintech-uri. 7 lei pentru sume sub 500 lei și 12 lei pentru cele peste 500 lei. Mai ieftin e să folosești transferul bancar în lei, că este instant, dacă pui bifa Plată instant.
Cardul asta minune de la CEC se poate alimenta fără vreun comision, de exemplu prin transfer între carduri prin Libra Journey?
Că CEC comisionează transferurile clasice între conturi.

#46
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Da, se poate alimenta cu Libra Journey, fara sa ai comision CEC.

Detaliile cu comisioanele sale le gasesti la pagina 11 din lista de comisioane de pe siteul CEC: https://www.cec.ro/s...oane-fizice.pdf

#47
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Vreau sa activez cardul MC de la CEC . Trebuie sa fac o operatiune la ATM. E buna si interogarea de sold ?

 wertyck, on 06 martie 2023 - 07:48, said:

Da, se poate alimenta cu Libra Journey, fara sa ai comision CEC.

Detaliile cu comisioanele sale le gasesti la pagina 11 din lista de comisioane de pe siteul CEC: https://www.cec.ro/s...oane-fizice.pdf
Recomanzi ce pachet ca sa nu ma mai strezeze CEC cu comisioane de transfer interbancar , bun vrenit , grija ?

#48
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Grija.

#49
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Oare ma primeste au ba...am deja cardul MC

Vedem

#50
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005

 alex321, on 30 martie 2023 - 13:08, said:

Vreau sa activez cardul MC de la CEC . Trebuie sa fac o operatiune la ATM. E buna si interogarea de sold ?


Recomanzi ce pachet ca sa nu ma mai strezeze CEC cu comisioane de transfer interbancar , bun vrenit , grija ?

Eu l-am activat din aplicatie, dar poti merge si la ATM si faci o tranzacite de retragere, desi parca am vazut ca exista la CEC si optiunea Activeaza card.

Eu nu folosesc CEC ca si cont principal, ci doar sa platesc cu cardul  MC si cel de credit CEC, iar alimentarea contului CEC de lei e gratuita prin transfer bancar datorita cardului MC. Eu am facut si pachetul FigoPay pentru voucherele Kaufland /Lidl/Tazz cu reduceri de 15%/10%/10%.
Verificacare pachet CEC "te cuafeaza".

#51
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Deci virarea in cont MC nu se comisioneaza daca transferi din alt cont de la alta banca ?
Dar din cont CEC?

Uite ce gasesc scris lla card MC

Attached Files


Edited by alex321, 30 March 2023 - 14:53.


#52
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Nu ai comision la transferul catre contul de lei CEC, nici din alt cont CEC, nici la transferurile interbancare in lei catre CEC, daca ai cardul Multicurrency.

Da, aceia sunt pasii de activare card MC.

La alimentarea contului CEC de lei nu ai comision. La transferul din CEC catre alte banci ai 2,8 lei /4,8 lei comision de transfer interbancar in lei sau euro pentru transferurile pana in 500 lei/ mai mari de 500 lei sau echivalent euro.

Edited by wertyck, 30 March 2023 - 15:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate