Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cel mai bun card de debit?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.cec.ro/i...lutar?c=2&v=EUR ai aici istoricul de schimb valutar din aplicație, separat de plata cu cardul.
Sunt zile în care puteai să cumperi la curs BNR sau foarte aproape cum a fost 8 februarie. Și poți să cumperi și 10 și 20 și 30.000 €, câți ai nevoie, că nu ești limitat la 1000 sau 1500 € pe zi.

View Postx_veb, on 10 februarie 2023 - 18:48, said:

Nu are curs BNR, in schimb, in unele perioade ale zilei ai curs sub BNR si in plus, nu esti limitat la 1000 sau 1500eur/zi. O fi rau?


PS: 3 banci au schimb valutar la curs BNR
Eu am încetat să încerc să-i conving pe oameni, că au soluții gratuite sau aproape gratuite la nevoile bancare ale fiecăruia.


Dar uneori uit, și iarăși le explic care sunt soluțiile gratuite sau aproape gratuite...

#20
nm8x23874rhnh

nm8x23874rhnh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2023

View PostX5, on 10 februarie 2023 - 18:40, said:

Daca aveau si schimb valutar din lei in euro,dolar si invers la curs bnr, atunci chiar erau nr.1 in Romania. Din pacate doar doua banci in Romania ofera schimb valutar la curs bnr.
Ing ofera aceste facilitati. Doar ca la cursul lor de schimb interbancar. Va trebui sa ai cont in lei si cont de euro si dolari.

#21
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
BT + Libra (sau eventual Revolut)

nu e bine sa tii toate ouale in acelasi cos... mereu se va gasi o "chichita" care sa-ti puna bete in roate :)

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Revolut are curs valutar Curs BNR+0.15-0.2% la care se mai adaugă 0,5% dacă depășești plafonul de 5000 lei lunar, de schimb valutar, plus 1% in weekend

Cardul Libra și BT folosește curs Visa sau Mastercard ceea ce înseamnă cam curs BNR+0.7%

#23
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.03.2018

View PostneaRica, on 10 februarie 2023 - 15:38, said:

Care este cel mai bun card de debit de la bancile din Romania? Sa aiba bancomate MFM si fara sa ai limita de incasare? Multumesc
Cel care are un bancomat mfm cât  mai aproape de casa ta, de servici sau zonele pe care le frecventezi, diferențele nu sunt mari intre ele.
Dacă ai nevoie sa faci alte operațiuni poți să-ți transferi bani în alt cont și sa beneficiezi de ceea ce oferă competia, nu este nevoie sa cauți un singur card care sa le facă pe toate pentru ca nu exista

#24
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004

View Postx_veb, on 10 februarie 2023 - 18:48, said:

Nu are curs BNR, in schimb, in unele perioade ale zilei ai curs sub BNR si in plus, nu esti limitat la 1000 sau 1500eur/zi. O fi rau?


PS: 3 banci au schimb valutar la curs BNR
Asta ma interesa. De exemplu eu primesc salariul in euro sau dolari, imi deschid un cont la cec bank,incasez salariul in unul din acele conturi,apoi imi fac schimbul valutar in lei la cursul bnr, in aplicatia bancii.
Stiu ca aveau facilitatea asta Raiffeisen,Unicredit si poate ING.
Deocamdata folosesc varianta Libra Bank si Revolut(dar si aici este un comision mic la schimbul valutar,deci nu este la curs bnr).
La Cec Bank ca sa nu platesti nici un comision lunar de administrare cont/card,esti nevoit sa faci vreo plata lunara,sau rulaj pe conturi?

Edited by X5, 10 February 2023 - 19:54.


#25
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 28.01.2007

View PostX5, on 10 februarie 2023 - 19:52, said:


La Cec Bank ca sa nu platesti nici un comision lunar de administrare cont/card,esti nevoit sa faci vreo plata lunara,sau rulaj pe conturi?

La Multi Currency nu e nicio conditie de rulaj, in schimb incasarile interbancare in EUR/USD sunt comisionate.

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Nu te opreste nimeni să portezi euro sau dolari direct pe cardul multicurrency și să nu faci transfer bancar SEPA sau SWIFT. Am pus eu de proba câțiva dolari pe contul asociat cardului MC, folosind datele cardului și am evitat comisioane SWIFT și comisionul de încasare CEC de 1.5 euro.

Sau depunere la casierie sau MFM.

#27
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
ING sau Revolut.
Le folosesc pe amandoua si sunt multumita.

#28
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Raiffeisen are MFM-uri destule, ca să fim la subiect, în toate orașele.
Beavis, pentru faza cu ouăle vreau drepturi de autor.

#29
evil-inside

evil-inside

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.03.2009

View Postwertyck, on 10 februarie 2023 - 20:35, said:

Nu te opreste nimeni să portezi euro sau dolari direct pe cardul multicurrency și să nu faci transfer bancar SEPA sau SWIFT. Am pus eu de proba câțiva dolari pe contul asociat cardului MC, folosind datele cardului și am evitat comisioane SWIFT și comisionul de încasare CEC de 1.5 euro.

Sau depunere la casierie sau MFM.

Salut. Despre ce metoda de portare euro/usd este vorba? Stiu doar de cea de la libra pentru lei.

#30
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
raiffeisen si libra mi-au placut cel mai mult. la bt aveau comisionul ala tampit la transfer, acum poate nu mai e. brd are carente la aplicatie...

as mai adauga si revolut.

#31
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 28.01.2007

View Postwertyck, on 10 februarie 2023 - 20:35, said:

Nu te opreste nimeni să portezi euro sau dolari direct pe cardul multicurrency și să nu faci transfer bancar SEPA sau SWIFT. Am pus eu de proba câțiva dolari pe contul asociat cardului MC, folosind datele cardului și am evitat comisioane SWIFT și comisionul de încasare CEC de 1.5 euro.

Sau depunere la casierie sau MFM.
Omul spunea ca primeste salariul in euro sau usd. Din acest motiv l-am atentionat ca exista comision la incasarile interbancare.

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Ar fi doar 1.5 euro/ lună pentru încasarea salariului. La alții plătești mai mult doar pentru contul de euro sau dolari. Vezi ING, de exemplu.

View Postevil-inside, on 10 februarie 2023 - 21:02, said:



Salut. Despre ce metoda de portare euro/usd este vorba? Stiu doar de cea de la libra pentru lei.
Există aplicații de mutare a banilor pe contul asociat cardului și pentru alte valute. Pentru lei avem SelfPay Now și Libra Journey.

Eu am testat din Revolut, dar există și aplicații similare cu cele 2 de lei, pentru euro sau USD. Google it.

#33
esatrop

esatrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.05.2011
Un exemplu de aplicatie similara?
Transfergo cumva?
Si din Revolut ai facut top-up in CEC in USD ca sa eviti comisioane?

Edited by esatrop, 10 February 2023 - 23:33.


#34
esatrop

esatrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.05.2011
Si BCR poate fi o solutie pentru card de debit, prin nr. de ATM, multifunctionale, destul de prezente.
Chiar daca putin off-topic, referitor la ce s-a spus mai sus, despre schimburile valutare avantajoase la CEC, sunt avantajoase ca nu au limitare si sunt apropiate de BNR la curs sau un pic sub.
Dar...tot cash-ul e mai rentabil (poate nu mai comod), din istoric reiese ca maxim a fost - 0.27% sub BNR intr-o zi din ianuarie.
Ma refer ca azi am schimbat cu 0,42% sub BNR (lei-euro) la casa de schimb.
Am economisit 40 ron la suma schimbata. Nu stiu daca e mult, e putin...
In zona unde locuiesc sunt concentrate multe case de schimb si bancile importante...
Am facut putina miscare intre ele, doar atat, dupa care am depus la banca...
Aveam si optiunea curs BNR la o banca din portofoliu dar am ales sa ma plimb...si mi-a iesit berea ''in oras'' cu ocazia asta...

Edited by esatrop, 11 February 2023 - 00:03.


#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005

View Postesatrop, on 10 februarie 2023 - 23:27, said:

Un exemplu de aplicatie similara?
Transfergo cumva?
Si din Revolut ai facut top-up in CEC in USD ca sa eviti comisioane?
Da, am zis in Revolut că e card de USD acel card MC și dolarii au intrat instant pe contul de dolari adăugat anterior din aplicația CEC evitand comisioane Swift și acel 1.5 euro de încasare CEC, folosind doar cele 16 cifre ale cardului MC.
Transfer, transfer pe card....

Dar am avut 0.69% comsionul Revolut...

Card2card pentru lei și euro https://www.google.r...8BZWwUNhkgGWgPK

Edited by wertyck, 11 February 2023 - 00:11.


#36
esatrop

esatrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.05.2011
Ca o experienta personala...
Am incercat alimentare ZEN cu USD prin top-up de pe card Revolut...Comision Revolut cam 2%...
M-am oprit si am alimentat Zen cu Gpay (aveam cardul revolut inrolat), acesta avand aceasta optiune de alimentare.
A mers fara comision Revolut, a ramas doar 0,3% al Zen care oricum exista indiferent de metoda de alimentare...
Nu stiu daca CEC are acesta optiune...nu cred...

Edited by esatrop, 11 February 2023 - 00:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate