Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Două amenzi în același timp?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
Este posibil ca la o singura greșeală de circulație sa primești două amenzi? Mai exact de la "Direcția de taxe și impozite", una este trecută ca Debite -75 - "Amenzi de circulație" 134/zz.zz.2009 de 300 de lei și alta ca Debite - 76 - " Amenzi diferite " 135/zz.zz.2009 de 390 de lei. In acea zi a fost o singură oprire de către poliție pentru neacordarea de prioritate. Deci ce poate fi acele "amenzi diferite "? Poate sa "dea" polițistul amenzi de care sa nu știi?

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
La ce greșeală se referă cea de circulație? Ca să înțelegem contextul. A doua, dacă nu e la regimul rutier, se poate referi la ceva de tipul scandal că ești oprit, injurii la adresa polițistului, tulburarea liniștii publice, refuz legitimare, chestii de genul ăsta. Sunt date de același polițist? Că e posibil ca a doua să nu aibă nicio legătură cu prima, deși s-au petrecut în aceeași zi.

Edited by caiuscorneliu, 09 February 2023 - 02:59.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
PS. În 2009 salariul minim brut pe economie era 600 de lei. Punctul de amendă era 10% adică 60 de lei. Asta înseamnă că amenda rutieră a constat în 5 puncte amendă. Pe de altă parte, cealaltă amendă nu se referă sigur la codul rutier, deci nu e vreo eroare în sistem, nu e multiplu de 60.
Acum am văzut, ai spus neacordare de prioritate.

Edited by caiuscorneliu, 09 February 2023 - 03:19.


#4
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Posibil este, bineînțeles, e vorba de concurs de contravenții...

Doar tu știi  ce s a întâmplat atunci, dar dacă nu ai acordat prioritate  și apoi ai fost și recalcitrant, e posibil sa ai o amendă pe oug 195 și alta pe legea 61.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Doar cu 2 PV diferite.

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020

View Postyekun, on 09 februarie 2023 - 03:56, said:

Posibil este, bineînțeles, e vorba de concurs de contravenții...

Doar tu știi  ce s a întâmplat atunci, dar dacă nu ai acordat prioritate  și apoi ai fost și recalcitrant, e posibil sa ai o amendă pe oug 195 și alta pe legea 61.
Cred ca asa s-a intamplat, omul a fost amendat pentru neacordarea de prioritate si apoi s-a certat (ceva de genul) cu politistul, intrand sub incidenta Legii 61. Probabil scrie in procesele verbale respective motivul sanctionarii.

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdorin_2k, on 09 februarie 2023 - 06:51, said:

Doar cu 2 PV diferite.
Exact - nu poate avea doua debite de pe acelasi PV. Se si vede ca numerele amenzilor sunt consecutive...

Dar mi se pare chiar "funny":
1. De ce nu are initiatorul PV-urile? Alea se trimit oricum prin posta si daca "faci pe nebunul" ca nu semnezi PV-urile (chestie pe care nu am inteles-o niciodata)
2. Amenzile din... 2009??? S-ar putea ca amenda sa fi fost de 50 de lei, dar in 14 ani s-au adunat multe penalitati.

#8
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Dupa ce te-a amendat pentru neacordare de prioritate, i-ai dat una peste sapca politaiului? Ia gandeste-te bine, i-ai lasat epoletii intregi?

#9
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 10.10.2005

View PostXman_ghio, on 09 februarie 2023 - 08:43, said:


2. Amenzile din... 2009??? S-ar putea ca amenda sa fi fost de 50 de lei, dar in 14 ani s-au adunat multe penalitati.
Pai cred ca trebuiau sa se prescrie pana in 2023

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Pe la parcate neregulamentar am vazut chestia asta. O amenda la oug 195 de la politia rutiera si una de la politia locala ce era de fapt taxa de ridicare/depozitare.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008

View PostXman_ghio, on 09 februarie 2023 - 08:43, said:

2. Amenzile din... 2009??? S-ar putea ca amenda sa fi fost de 50 de lei, dar in 14 ani s-au adunat multe penalitati.

Amenzile nu sunt purtătoare de penalități, cum sunt impozitele.

#12
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Una calda, una rece 😁
Nu sunt purtătoare de penalități, dar nici nu se prescriu....

#13
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 22.05.2011
Eu stiam ca se prescriu in 5 ani

#14
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 23.03.2007
An un prieten care a patit-o , oprit pt viteza , totul OK , doar ca e "bazat" saracu si a plecat de pe loc in fluierat de roti si l-au oprit iar si amendat pentru condus agresiv, lipsa al doilea triunghi extinctor expirat etc.
L-au apucat figurile si l-au puricat de a stat si 30 de zile fara permis + a doua amenda

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020

View PostPunter, on 09 februarie 2023 - 00:26, said:

Este posibil ca la o singura greșeală de circulație sa primești două amenzi? Mai exact de la "Direcția de taxe și impozite", una este trecută ca Debite -75 - "Amenzi de circulație" 134/zz.zz.2009 de 300 de lei și alta ca Debite - 76 - " Amenzi diferite " 135/zz.zz.2009 de 390 de lei. In acea zi a fost o singură oprire de către poliție pentru neacordarea de prioritate. Deci ce poate fi acele "amenzi diferite "? Poate sa "dea" polițistul amenzi de care sa nu știi?
Poate sa dea amenzi cate vrea el, neacordare de prioritate, refuz de legitimare, tulburare de liniste publica, urinare in public, samd - lui nu-i trebuie dovezi :)
Problema e ca daca nu ai filmat interactiunea o sa le platesti pe toate pentru ca in instanta, daca faci contestatie, nu ai sanse altfel.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QH8GuKYyemQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 06.03.2005
Amenzile nu se prescriu niciodata, chiar se mostenesc la succesiune, nu poti mosteni ceva fara datorii, amenzi, etc.
Prescrierea, daca apare in lege, se poate invoca in instanta, iar daca in urma unui proces judecatorul considera ca este intemeiata cererea de prescriere poate da sentinta, hotarare judecatoreasca care sa prescrie datoria.Nu exista prescriere din oficiu.

#17
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 02.12.2016

View PostXman_ghio, on 09 februarie 2023 - 08:43, said:

Exact - nu poate avea doua debite de pe acelasi PV. Se si vede ca numerele amenzilor sunt consecutive...

Dar mi se pare chiar "funny":
1. De ce nu are initiatorul PV-urile? Alea se trimit oricum prin posta si daca "faci pe nebunul" ca nu semnezi PV-urile (chestie pe care nu am inteles-o niciodata)
2. Amenzile din... 2009??? S-ar putea ca amenda sa fi fost de 50 de lei, dar in 14 ani s-au adunat multe penalitati.

Nu se pun penalitati la amenzi. Doar la taxele si impozitele locale.

#18
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
Polițistul mi-a dat doar un proces verbal și mi-a reținut permisul. Și nu mi-a venit alt proces verbal sau altceva după.
Procesul verbal nu mai știu unde o fi, au ei vreo copie sa cer? Sau e complicat sa vad pe ce a fost dată amenda?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate