Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Panza circular unghiular potrivita pentru duropolimer

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare,
Poate printre colegii de forum exista cineva priceput si dornic sa ma ajute cu o informatie. Vreau sa montez plinta din duropolimer in apartament. Ce tip de panza ar tb sa folosesc la un circular unghiular (calitate medie - ceva Parkside parca are prietenul meu), astfel încât taietura sa fie fina, fara ciupituri?

Merci frumos!

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
panza pentru taiere fina.. dāāāā.. vezi sa pui niste banda adeziva unde faci taietura.

https://youtu.be/N1nA08Wr_hk?t=330

Edited by laffin, 07 February 2023 - 10:59.


#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Mai bine folosesti un fierastrau pendular, are lama mult mai fina si nu rupe materialul ca circularul unghiular care are dintii mult mai mari. Ex. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SaMO0WKuPR4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rim80, 07 February 2023 - 11:11.


#4
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.09.2022
Plinta este dintr-un polimer sintetic, un fel de PVC, n-o să sară „melamina” de pe ea. Eu mi-aș face griji în ceea ce privește îmbinările la 45 grade ale colțului exterior. Plinta este înaltă. Puțin probabil să se alinieze la colț chiar dacă este fixată cu suportul din plastic. Comerciantul spune că nu există elemente de îmbinare pentru această plintă și să folosești chituierea, dar nu spune cu ce fel de chit. Dacă chituiești nu mai este demontabilă ca să mai introduci, să zicem, un cablu suplimentar...

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Cu dinti multi si mici, 44-60 dinti la un disc de 160mm.
Daca e disc mai mare pot fi si mai multi.
Insa taie bine si cu dinti mai mari, dar trebuie sa apesi mai incet, sa tai mai lent si e o problema ca se incinge plasticul de la frecare si se poate deforma sau chiar arde, deci trebuie aleasa o viteza de inaintate potrivita atat panzei cat si materialului.

Edited by loock, 07 February 2023 - 11:51.


#6
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
taie l cu bomfaierul cu lama ptr metal. noua sa fie lama.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Cu flex in mana fara ghidaj o să iasă o... mare strâmbătură.


Sau e cu masa fixa și ghidaj?
Și inclini panza doar?
Așa merge.
Dinți cat mai mici.

Edited by dorin_2k, 07 February 2023 - 12:42.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postrim80, on 07 februarie 2023 - 11:11, said:

Mai bine folosesti un fierastrau pendular...
Bun și ăla, dar să nu faceți ce a făcut băiatul din clip, la primele tăieri.
NU ȚINEȚI  NICIODATĂ, materialul de tăiat, în mînă  :rantcurse:
Așa nu!

Attached Files



#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Cu pendularul nu or sa iasa niciodata bine imbinarile la 45 de grade. Nici cu circularul nu ies perfecte, mai ales ca sansele ca unghiurile peretilor sa fie fix de 90 de grade sunt minime.
Trebuie o panza cu dinti cu carbura, adica asa: https://s13emagst.ak...4e739a046c8.jpg
Cele cu dinti normali ( https://www.utilul.r...813394_3765.jpg ) nu sunt la fel de bune.

Bineinteles, cat mai multi dinti.

Pune plinta cu partea laminata in sus si cu partea de jos a plintei la finalul taieturii. Tot sunt sanse sa se mai "ciupeasca" un pic, dar va fi jos si nu se va vedea.
Daca raman lufturi deranjante, poti da cu acril alb. Daca mazgalesti prea mult, in timp vei vedea surprusul (se va murdari) si il poti elimina frecand cu o laveta uscata (sau mai simplu cu un "burete magic", chiar face minuni)

Edited by Alice, 07 February 2023 - 13:53.


#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 15.03.2009
Ti-as fi recomandat sa folosesti un fierastrau manual cu ghidaj , ceva de genul  
https://www.emag.ro/...9/pd/D1FVY3BBM/
mai ales ca zic colegii ca nu exista elemente de imbinare pt tipul asta de plinta...
Dar mai vad ca s-a scumpit foarte mult fata de acum 3 ani cand am vrut sa cumpar ,tot pt ceva similar plintei ..era cam 100 de lei. Un ,,bomfaier'' cu pânza cu dintii cat mai fini plus  sablonul de taiere la unghi prezentat in poza cred ca ar fi ok.
Attached File  Untitled.png   416.22K   7 downloads

Edited by tinel231, 07 February 2023 - 13:55.


#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Fierastraul manual "fuge" si de obicei plintele din polimer sunt destul de inalte (10cm), nu prea sunt suporturi atat de inalte.
Eu am avut unul reglabil https://www.emag.ro/...4/pd/DG7Z7NBBM/ si tot la circular am ajuns.

Edit: "Circular unghiular" despre care vorbeste initiatorul este cel cu suport.

Edited by Alice, 07 February 2023 - 13:56.


#12
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009

View PostMFU, on 07 februarie 2023 - 11:19, said:

Plinta este dintr-un polimer sintetic, un fel de PVC, n-o să sară „melamina” de pe ea. Eu mi-aș face griji în ceea ce privește îmbinările la 45 grade ale colțului exterior. Plinta este înaltă. Puțin probabil să se alinieze la colț chiar dacă este fixată cu suportul din plastic. Comerciantul spune că nu există elemente de îmbinare pentru această plintă și să folosești chituierea, dar nu spune cu ce fel de chit. Dacă chituiești nu mai este demontabilă ca să mai introduci, să zicem, un cablu suplimentar...

Salut!
Pt unghiuri de taiete mi-am luat deja un protractor.
Ceva de genul:


View Postdorin_2k, on 07 februarie 2023 - 12:41, said:

Cu flex in mana fara ghidaj o să iasă o... mare strâmbătură.


Sau e cu masa fixa și ghidaj?
Și inclini panza doar?
Așa merge.
Dinți cat mai mici.

Salut,
ceva in genul asta voi folosi:

View Posttinel231, on 07 februarie 2023 - 13:51, said:

Ti-as fi recomandat sa folosesti un fierastrau manual cu ghidaj , ceva de genul  
https://www.emag.ro/...9/pd/D1FVY3BBM/
mai ales ca zic colegii ca nu exista elemente de imbinare pt tipul asta de plinta...
Dar mai vad ca s-a scumpit foarte mult fata de acum 3 ani cand am vrut sa cumpar ,tot pt ceva similar plintei ..era cam 100 de lei. Un ,,bomfaier'' cu pânza cu dintii cat mai fini plus  sablonul de taiere la unghi prezentat in poza cred ca ar fi ok.
Attachment Untitled.png

La modelul asta ma uitasem initial. Marele avantaj al acestui model (precum si a celorlalte care sunt manuale) este acela ca "deranjul este mult mai mic, nu face zgomot , nu imprastie "rumegus". Eu fiind in apartament, astea ar fi o problema.
Dar partea nasoala la astea este ca tb sa tai la 45 grade si sincer, nu stiu cate taieri la fix 45 o sa am, ca la bloc, nu prea ai 90 curat. :)

Attached Files



#13
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.09.2022
Mai folosesc și eu protractor doar când desenez în SketchUp! Năzbâtia aia ce ai cumpărat nu-ți va folosi practic la nimic, este doar pentru teorie, iar teoria este la ani lumină depărtare de practică.

#14
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009

View PostMFU, on 07 februarie 2023 - 17:58, said:

Mai folosesc și eu protractor doar când desenez în SketchUp! Năzbâtia aia ce ai cumpărat nu-ți va folosi practic la nimic, este doar pentru teorie, iar teoria este la ani lumină depărtare de practică.

Am testat deja, protractorul este EXTREM de util. Dar sa ai cicular cu unghi de taiete reglabil.

#15
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 15.03.2009
Protractorul ala mie mi se pare inutil, are baza aia rotativa prea mare . Era suficient asta :
Attached File  660034-416098.png   143.81K   9 downloads

In suportul de taiere din poza mea , se pun niste distantiere intre plinta si latura lui asa incat sa corespunda unghiului ridicat de la perete cu vinclul reglabil din poza  ; sau se taie plinta la 45 de grade apoi se ajusteaza cu o pila cu dinti mari sau cu o bucata de lemn pe care s-a fixat smirghel pana corespunde unghiul.

Daca crezi ca te descurci mai bine cu circularul de banc pe care-l ai , alege o panza cu dinti widia ,cat mai multi , de preferat tip ATB sau TCG  , sau ceva de genul asta :
https://www.emag.ro/.../pd/DNB9VBMBM/?

Din reviewuri pare OK pt ce vrei sa faci.

#16
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.09.2022

 gavroche83, on 07 februarie 2023 - 20:20, said:

Am testat deja, protractorul este EXTREM de util. Dar sa ai cicular cu unghi de taiete reglabil.

Protractorul ăla doar măsoară unghiul planurilor pereților cu o anumită precizie. Dacă circularul care face treaba concretă nu are cel puțin aceeași precizie (și de regulă nu o are) raportorul ăla sofisticat nu este pus în valoare. Este ca și când ai vrea să găurești cu un CNC un panou cu abateri dimensionale de la perpendicularitate. CNC-ul își face treaba cu precizia lui dar produsul la final este un rebut din cauza abaterilor dimensionale mari ale panoului.

#17
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.09.2022
Am uitat, raportorul minune ia în calcul doar unghiul dintre brațele lui. Această valoare devine inutilă dacă pereții au abateri de la planeitate pe toată lungimea lor, adică au burți sau văi, cum se spune în popor. Cu această problemă mă confrunt când trebuie să amplasez un blat de bucătărie între 3 pereți. Dacă baza de măsurare, să zicem peretele cel mai lung cu care se aliniază spatele blatului, nu este un plan, degeaba măsor cu acuratețe unghiurile cu ceilalți doi pereți pe distanțe mici, blatul n-o să aibă laturile paralele cu cei trei pereți.
În cazul tău, ca să corelezi minunea aia inginerească cu ceea ce găsești în realitate mai ai nevoie și de niște dreptare cam de lungimea pereților. Aud foarte des replica: pereții sunt din gipscarton, evident că sunt drepți. De cele mai multe ori afirmația este falsă, la o simplă verificare cu un dreptar cam cât lungimea peretelui. Plinta pe care vrei să o utilizezi este rigidă, spre deosebire de plintele de plastic sau MDF care se mulează cât de cât pe conturul peretelui.

#18
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.09.2022
Plintele fiind rigide le poți folosi chiar pe ele ca dreptare pentru măsurarea unghiului îmbinării cu condiția să realizezi mai întâi îmbinarea liniară acolo unde lungimea peretelui depășește lungimea plintei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate