Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Windows 11 tinyos lite

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Tiny 11 is debloated & optimized Operating System that is equally good for both Low-End and High End PCs. It can be used as daily OS for purpose of Gaming, Editing, Office, Coding and lot more with enhanced performance than never before!

Minimum Requirements for Tiny11 :

CPU: Any x64 CPU
RAM: 256 mb RAM (1gb Recommended)
Storage: 4-5gb HDD/SSD space
TPM 2.0/Secure boot: Not Needed


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gJbGoDCgcjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stim ca Windows e plin de chestii care nu ne trebuie si consuma aiurea reurse, deci o versiune neoficiala, lipsa de "slanina" e binevenita.

Totusi, nu uitati ca e o versiune neoficiala si fara suport, iar riscul sa crape e foarte mare.


Download

View PostAzm2011, on 05 februarie 2023 - 18:27, said:

Parola la arhiva: iwatched


#2
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
Link direct ar fi: https://drive.google...uXXPXtOlY6/view
Sa vedem daca intr-adevar e lite si merge instalat fara sa ai acces la net si fara sa-ti faci cont "micromoale"

#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Am descarcat si eu Tiny 10 si Tiny 11, le tin pentru calculatoare mai vechi.
Linkurile oficiale cred ca sint astea, fara arhiva, fara parola, de la dezvoltator direct:
https://archive.org/...type:"software"

Am folosit zilele trecute un Windows 10 SUPERLITE+COMPACT, pe un laptop vechi, parca parca se misca ceva mai bine.

Toate windows de pina acum le-am folosit cu cont local.
Pentru Windows 11 exista cel putin 5 metode sa nu faci cont online.
Cea mai simpla e sa scoti cablul de retea / nu te conectezi la wifi.
Este o non-problema.

Edited by nixrohnson, 05 February 2023 - 15:51.


#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Nu mai instalati tot felul de imagini dubioase de pe internet.

Tot ce face "debloat-ul" asta e sa reduca spatiu pe disc (care oricum in zilele astea e extrem de ieftin). Consumul de RAM este efectiv acelasi, pentru ca ghiciti ce, majoritatea serviciilor si aplicatiilor considerate de unii ca fiind in plus nu consuma resurse aiurea in fundal si deci nici nu ingreuneaza sistemul. Iar daca stergi prea mult o sa te trezesti cu probleme de functionare.

Chiar l-am instalat de curiozitate intr-un VM cu 2 core-uri si 2 GB de RAM. Consuma tot undeva la 1.5 GB RAM, la fel ca o imagine originala. Utilizarea CPU e cam aceeasi. Deci despre ce e toata valva asta in jurul tiny11?

Sa nu mai spun ca e ilegala distribuirea pe internet a fisierelor din Windows datorita legii drepturilor de autor si EULA-ului. Autorul si-a pus si un link de Patreon pt. donatii, nu-l vad prea bine daca continua promovarea.



#5
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pagina e bine mersi din august 2022.
Plus ca nu e ala autorul original.
Plus ca ce ma intereseaza pe mine daca pateste ceva?
Dintotdeauna au exista imagini modificate, in tot felul de moduri si feluri, nu te obliga nimeni sa le folosesti, daca nu ai nevoie.

Edited by nixrohnson, 05 February 2023 - 15:57.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Era mai mult un mesaj de informare. Cel mai probabil nu stii cum sa verifici o astfel de imagine daca contine lucruri dubioase, dar daca iti asumi riscul e problema ta.

#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Iti asumi niste riscuri si cind instalezi imaginea oficiala - depinde pe cine intrebi si unde apleci urechea ;) :) :) :)

#8
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
O panarama, l-am pus pe VMWare o perioada crezand ca e mai lite, dar n-am observat mare lucru. Spatiul pe disc e mai mic pentru ca are multe scoase dar si pentru ca ruleaza o compresie dupa instalare care dureaza ceva timp. Compresia cred ca o poti rula si la versiunea normala de windows.  
Nu mai tin minte, parca instalasem versiunea cu defender, pentru ca procesul era activ si aparea inconita in systray insa avea interfata lipsa, cand dadeam pe iconita imi apare open with si nu puteam configura nimic.
Mi-a dat si bluescreen de cateva ori, nu cred ca e de la VM pentru ca nu am patit cu versiunea originala.

Edited by vj_Heaven, 05 February 2023 - 16:16.


#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 nixrohnson, on 05 februarie 2023 - 16:13, said:

Iti asumi niste riscuri si cind instalezi imaginea oficiala - depinde pe cine intrebi si unde apleci urechea ;) :) :) :)

Evident ca asta urma sa argumentezi. Atunci vezi ca imaginea in cauza tot da ping catre serverele Microsoft ;)

Edited by red46, 05 February 2023 - 16:23.


#10
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Folosesc Lite de mai bine de 15 ani de la un bulgar ivankehayov pe care-l gasiti tot pe https://archive.org/...ery=ivankehayov   Am inca functionale un laptop cu cpu AMD dual core si 2GB RAM de acum 12 ani pe care am un W7 lite de la bulgar, un pc cu ”vai mama lui” cpu intel dual core E5200 si 2GB ram pe care merge tot un W7 lite de la bulgar , iar acum in decembrie am luat la rabla un laptop cu Ryzen 5300U pe care am pus W10 LITE de la bulgar. Cele cu W7 nu trec de 650MB ram si pot spune ca laptopul vechi cu AMD dual core l-am folosit foarte mult in editare video cu MovieMaker si niciodata nu trecea de 1,2GB ram. Am instalat la foarte multi variantele lucrate de bulgar si merg strună. Nu tu cont, nu tu parola, are inclus un fisier autoattended.xml in arhiva pentru accepre limba, eula, user name, pc name. Varianta asta e cea mai stabila si lite.

#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 red46, on 05 februarie 2023 - 16:22, said:

Evident ca asta urma sa argumentezi. Atunci vezi ca imaginea in cauza tot da ping catre serverele Microsoft Posted Image

Daca nu s-a inteles diun prima: pe mine nu ma deranjeaza nici imaginea asta modificata, nici aia originala.
Doar am spus ca "dubiosenii" exista la ambele, depinde pe cine intrebi ;)

#12
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Parola la arhiva: iwatched

#13
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Bun de testat in VMWare sau pe PC/laptopuri vai steaua lor , nu recomand celor care au PC/laptop cu resurse bune , nu o sa va aduca niciun beneficiu.

Thread-ul asta imi aduce aminte de proiectul W10 PE / SE , ce iti permitea sa modifici tocmai tu un ISO original de Windows 10 , si sa il faci bootabil de pe DVD , precum Linux Live, se incarca in memoria RAM, inca mai am DVD-ul respectiv , foarte util , daca doresc sa intru pe un PC / Laptop fara a mai incarca Windows-ul respectiv sau a instala vreun Windows , doar bag DVD-ul si i'm good to go / ma pot folosi de hardware-ul respectiv.

#14
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
E okay să-ți instalezi un OS Lite, fie pe hardware real sau în virtual machine; în scop experimental, de curiozitate sau amuzament. Dar în niciun caz să folosești așa ceva ca sistem principal. O singură dată mi-am pus o variantă de Vista Lite, în urmă cu foarte mulți ani, și am fost complet dezamăgit. Tot felul de erori ciudate, lipsă drivere pentru diverse componente ale plăcii de bază, și incompatibilitate cu periferice care în mod normal ar fi trebuit să funcționeze fără probleme. Never again...

Edited by glassofwine, 05 February 2023 - 19:23.


#15
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
really, acum in era Nvme cu 1 TB ne facem griji ca e Windows de 10GB sau de 5?

#16
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Ori glumezi, ori glumezi!
Noi vorbim aici de calculatoare vechi si foarte janghine, si tu zici de Nvme cu 1 TB!!

#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ideea este buna, probabil a scos telemetria vieti (asa se numeste acum spywareul oficial).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IT4vDfA_4NI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
L-am instalat si merge brici. Pe un laptop ceva cu i3 si 8 gb ram, apoi un alt Lenovo cu AMD A6 si 4 gb ram
Se vede o diferenta evidenta, in prima faza. Mai departe, in uz zilnic, ramine de vazut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate