Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Vacanta in Istria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ma intereseaza Istria in primul rand datorita distantei scurte de si pana acasa. N-as vrea sa cobor mai mult de Rijeka.

Stiu ca in Istria nu sunt foarte multe plaje cu nisip, dar nici o plaja cu piatra nu ma deranjeaza atata timp cat nu sunt bolovani. In schimb nu as vrea sa stau pe o plaja sau ponton din ala cu beton.  Stiu de orasele faine de acolo gen Rovinj, Porec, penis, etc.

Stie cineva o locatie frumoasa care sa aiba si un orasel , si o plaja cu nisip sau pietris decent?

Multumesc anticipat.

#2
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Salut,

Daca vrei cazare ok,ca pret si amenajari, am un fost coleg de munca,croat, care are apartament de inchiriat in Rijeka.

Andrei

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgiuliani, on 03 februarie 2023 - 14:37, said:

orasele faine de acolo gen Rovinj, Porec, penis, etc.
De ce vorbesti urat pe aria de turism? :lol:

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am fost in 2021 la Rovinj, cazare la Villa Kristina, eram cam la jumatatea distantei intre plaja si orasul vechi. Ajungeam pe jos la ambele. Sunt mai multe plaje mici in zona capului Zlatni Rt, care e o zona impadurita cu mici golfulete. Noi stateam pe patura la umbra, in padure si de acolo intram in apa. Intr-o zi am fost la Cuvi beach, frumos si acolo, doar ca am prins o zi cu nori.

In doua zile am fost la plaja la Fazana, acoo e o plaja cu pietricele mai lunga, tot asa, formata din mici golfulete si cu copaci din loc in loc, care ofera umbra.

Intr-o zi am fost la Novigrad (am petrecut jumatate de zi la Istralandia, sa se distreze fetele), si acolo este o plaja frumoasa cu padurice in spatele ei.

In 2010 am stat la Pjescana Uvala, vezi daca iti place, noua ne-a placut.

Studiaza un pic pe Google Maps plajele. Oraselele toate sunt frumusele, mai mari, mai mici Si sunt destul de aproape unele de altele. Rovinj parca e cel mai cochet si substantial ca oras vechi, Pola are parte veche frumoasa dar e cam mare si agitat ca oras, nu as sta in el.

In Rijeka nu mi-ar placea sa stau intr-un concediu la mare, stau acasa in oras mare, in vacanta vreau mai “la tara”, dar depinde de fiecare.

Edited by mdt, 03 February 2023 - 15:37.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Ce e comod ptr tine o sa fie comod si pentru multi altii, Croatia e acum in Schengen, ma astept sa fie mega aglomerat, mai ales in Nord.

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Asta da, in iulie 2021 la Rovinj daca te prindea ora 20 fara sa fii asezat la cina la unul din restaurantele din orasul vechi, nu mai gaseai loc. Norocul nostru e ca aveam un restaurant f bun prin “cartier” pe unde stateam si era meteu varianta de rezerva pt cazul asta.

Dar in 2021 cred ca era cam la capacitate full Rovinj-ul pt ca multe alte tari aveau restrictii sau turismul inchis. Probabil asa va fi si anul asta. Ma gandesc ca mai mult de 100% capacitate nu prea are de unde sa fie.

Edited by mdt, 03 February 2023 - 16:37.


#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Chiar crezi ca lumea nu mergea in Croatia pentru ca nu era in Schengen? Va fi la fel de aglomerat ca pana acum.

View Postatupi, on 03 februarie 2023 - 16:29, said:

Ce e comod ptr tine o sa fie comod si pentru multi altii, Croatia e acum in Schengen, ma astept sa fie mega aglomerat, mai ales in Nord.


#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Din 2020 tot caut zone cat mai ferite. Anul trecut pe coasta Ligurica nu aveai loc sa arunci un ac in timpul zilei pe plaje si seara la terase. Intrarea Croatiei in Schengen va adauga ceva peste ce era :)

#9
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View PostArgv, on 03 februarie 2023 - 16:38, said:

Chiar crezi ca lumea nu mergea in Croatia pentru ca nu era in Schengen? Va fi la fel de aglomerat ca pana acum.
Și eu cred la fel.
Anul trecut au avut undeva la 19M de turiști străini și estimează că în 2023 ar putea egala sau depăși numărul de turiști străini din 2019 când au avut undeva la 21M.
În T2/2022, când teoretic doar Iunie ar putea fi luat în calcul ca și vacanță, coasta croată a avut 5,5M nopți de cazare rezervate fiind întrecută doar de Andaluzia(sursa)
Sunt curios să văd rezultatul la T3

#10
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 09.05.2006
Plaja cu nisip, la Medulin langa Sula.

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postatupi, on 03 februarie 2023 - 16:29, said:

Ce e comod ptr tine o sa fie comod si pentru multi altii, Croatia e acum in Schengen, ma astept sa fie mega aglomerat, mai ales in Nord.

Nu as putea spune ca am deranjeaza aglomeratia, vreau sa am ce vedea cat de cat. Daca e ca in Liguria e ok, cel putin daca tin cont de experientele mele.  Nu stiu daca Schengenul o sa schimbe cumva situatia, cred ca Istria era oricum aglomerat, probabil  e cea mai ok zona din Croatia din foarte multe privinte, asa ca nu ma astept sa fie goala.

View Postmdt, on 03 februarie 2023 - 15:32, said:

Noi am fost in 2021 la Rovinj, cazare la Villa Kristina, eram cam la jumatatea distantei intre plaja si orasul vechi. Ajungeam pe jos la ambele. Sunt mai multe plaje mici in zona capului Zlatni Rt, care e o zona impadurita cu mici golfulete. Noi stateam pe patura la umbra, in padure si de acolo intram in apa. Intr-o zi am fost la Cuvi beach, frumos si acolo, doar ca am prins o zi cu nori.

In doua zile am fost la plaja la Fazana, acoo e o plaja cu pietricele mai lunga, tot asa, formata din mici golfulete si cu copaci din loc in loc, care ofera umbra.

Intr-o zi am fost la Novigrad (am petrecut jumatate de zi la Istralandia, sa se distreze fetele), si acolo este o plaja frumoasa cu padurice in spatele ei.

In 2010 am stat la Pjescana Uvala, vezi daca iti place, noua ne-a placut.

Studiaza un pic pe Google Maps plajele. Oraselele toate sunt frumusele, mai mari, mai mici Si sunt destul de aproape unele de altele. Rovinj parca e cel mai cochet si substantial ca oras vechi, Pola are parte veche frumoasa dar e cam mare si agitat ca oras, nu as sta in el.

In Rijeka nu mi-ar placea sa stau intr-un concediu la mare, stau acasa in oras mare, in vacanta vreau mai “la tara”, dar depinde de fiecare.

Mersi de recomandari, acolo pe langa Poola am vazut ca sunt zone mai interesante, dar esti chiar in varf Posted Image

View Postclausio, on 04 februarie 2023 - 16:05, said:

Plaja cu nisip, la Medulin langa Sula.

Am trecut-o pe lista, mersi.

Edited by giuliani, 04 February 2023 - 20:39.


#12
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Plaja ampla cu nisip fin si intrare lina este Bijeca Beach, la Medulin. Dar vara va fi full si probabil ca apa va fi gretos de calda. In rest, plaje cu pietris. Pt cazare, in mod cert Rovinj.

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 camelia19, on 08 februarie 2023 - 20:25, said:

Plaja ampla cu nisip fin si intrare lina este Bijeca Beach, la Medulin. Dar vara va fi full si probabil ca apa va fi gretos de calda. In rest, plaje cu pietris. Pt cazare, in mod cert Rovinj.


Ma uit la Medulin, au preturi ca pe Coasta Amalfi sau Coasta de Azur, mi se pare ceva incredibil. Eu ma gandeam la vacanta asta ca la ceva fara pretentii, dar vad ca balcanicii au niste scoruri de ramai prost.

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Croatia nu e o destinatie ieftina. Per total iesi totusi mai ieftin decat pe coastele Frantei si Italiei (apropo, te-ai uitat si acolo la preturi actualizate? 🙃) dar nu spectaculos de ieftin. Pentru o vacanta la mare mai low cost in Balcani uita-te la Albania, Grecia si Turcia. Si cred ca si Muntenegru. Mai ales Turcia e ieftina in perioada asta pt ca e lira f jos. (Vorbesc de turism independent, nu pachete AI prin agentii)

Edited by mdt, 11 February 2023 - 22:55.


#15
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 mdt, on 11 februarie 2023 - 22:47, said:

Croatia nu e o destinatie ieftina. Per total iesi totusi mai ieftin decat pe coastele Frantei si Italiei (apropo, te-ai uitat si acolo la preturi actualizate? ��) dar nu spectaculos de ieftin. Pentru o vacanta la mare mai low cost in Balcani uita-te la Albania, Grecia si Turcia. Si cred ca si Muntenegru. Mai ales Turcia e ieftina in perioada asta pt ca e lira f jos. (Vorbesc de turism independent, nu pachete AI prin agentii)

In sudul Frantei m-am uitat si am gasit preturi chiar decente. Dar in Amalfi hotelul la care am stat in 2017 are pret dublu pentru aceeasi perioada :)

In fine, nu era intentia mea sa compar chiar asa, ma miram doar ca preturile la mare in Croatia sunt asa mari.

#16
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Nu neaparat sudul Frantei e mai frumos decat Croatia. Dar nu ma pronunt pt ca nu am fost. In schimb nu as da in veci Croatia pe Italia. De gustibus... Croatia bineinteles ca nu e o tara ieftina, nu are de ce sa fie. Daca vrei ieftin, mai bine alegi altceva, cum a sugerat @mdt (desi mie mereu vacantele in Grecia mi-au iesit mai scumpe decat cele in Croatia, uneori doar pe transport am dat peste 600 euro). Iar despre preturile in Medulin, ele sunt atat de mari tocmai datorita acelei plaje cu nisip, unica din Istria. Plus ca si in Italia, Franta si peste tot in Europa au crescut mult preturile de la an la an.

Edited by camelia19, 12 February 2023 - 08:50.


#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
@Camelia, da, la tine cresc costurile vacantelor in Grecia pentru ca te plimbi intre insule cu ferry/boat-ul. Eu ma refeream asa, la costurile unei vacante simple, cazare intr-un loc, plaja in apropiere, vizitat una alta in apropiere plus masa la restaurante/terase obisnuite.

@giuliani, probabil ca te gandeai ca Croatia e o tara amarata din Balcani, cu preturi mici - nope. Ca peste tot si in Croatia sunt zone si zone, sunt unele celebre si scumpe (Dubrovnik, Hvar), altele, cum ar fi Istria, zona mai dezvoltata turistic si mai aproape de vestul Europei, scumpe si ele dar mai moderat si sunt si zone mai ieftine.

De asemenea in Croatia hotelurile sunt putine si in general f scumpe, in schimb ei au o lunga traditie la cazari particulare, in apartamente si vile construite special in acest scop. Eu de obicei petrec ceva timp oana sa gasesc cazarea cea mai potrivita pt noi dar o gasesc pana la urma :) . De asemenea au si campinguri f frumoase, pe malul marii, in paduri de pini.

In particular anul asta au urcat preturile la cazare peste tot din doua motive: toata lumea anul asta vrea sa plece in vacanta dupa pandemie + cresterea preturilor la utilitati.

Edited by mdt, 12 February 2023 - 13:53.


#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007

View Postmdt, on 12 februarie 2023 - 13:53, said:

In particular anul asta au urcat preturile la cazare peste tot din doua motive: toata lumea anul asta vrea sa plece in vacanta dupa pandemie + cresterea preturilor la utilitati.
Poti sa mai spui asta de cateva ori. Parca toata planeta s-a decis sa faca turism Posted Image
@giuliani Croatia cred ca a fost dintotdeauna cea mai scumpa destinatie balcanica.

Edited by atupi, 14 February 2023 - 16:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate