Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Accesorii S23 Ultra

  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#91
joker1989

joker1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.01.2007
Am comandat zilele trecute cu livrare prin Canada (ca nu cumva sa apara discutii despre livrare prea rapida) o carcasa UAG de pe Aliexpress.

Am mai avut una pe un Note 4. Am fost dezamagit atunci de cea de la UAG, care s-a dezintegrat la un moment dat (e genul de carcasa facuta din parti diferite, lipite intre ele - lipiciul a cedat in timp). Nu am un original cu care sa compar, dar primul lucru evident este faptul ca e un fals dupa ambalaj. Il copiaza pe cel original, dar calitatea e semnificativ mai slaba (din nou, compar cu cel de la Note 4), doar daca in ultima vreme au inceput sa foloseasca ambalaje indoielnice din mtive de ecologie.

Telefonul meu (un S23 Ultra) sta intr-un Spigen cu magnet (tip MagSafe).  Magnetul celor de la "UAG" abia sta pe un suport cu incarcator. Cu siguranta nu mi-as lasa salariul pe una sau mai multe luni pe baza lui. Al meu se lauda ca are kevlar si fibra de carbon. Tot ce are e un plastic dur. am aplicat pentru retur.

Cu siguranta nu va sfatuiesc sa comandati husa asta, mai bine mergeti pe una transparenta de 2 dolari, probabil ca face acelasi lucru, dar mai ieftin ;).

#92
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 07.04.2023
Gasesti o tona de huse uag pe.olx.

#93
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.07.2002
Va rog sa imi spuneti si mie care este cea mai ok vatianta de protejare a ecranului la S23 Ultra, astfel incat sa se vada super clar ca si cum nu ar avea nimic pe el.
Mentionez ca am incercat folie sticla curbata, (nu m-a multumit deoarece se vedea sters, negrul nu mai era negru) si folie silicon mata (nici aceasta nu m-a multumit deoarece in lumina slaba si cu luminozitatea ecranului mai redusa, la fel se vedea sters, negrul nu mai este asa de inens).

Cred ca singura varianta,avand in vedere ecranul curbat si faptul ca il folosesc si cu husa de protectie, ar fi o folie de silicon transparenta, clara, taiata pe masina speciala dupa modelul telefonului. Pentru cei care folosesc de ceva vreme, imi pot confirma aceasta varianta ?

PS: nu doresc variante care se aplica cu solutii,gel,lampa uv etc, iar folia/sticla o sa o montez la cei cu magazinasele de accesorii de pe coridor la mall.

#94
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am folosit folie de la smart protection (dar nu se lipeste foarte bine pe laterale) si acum am folie Samsung originala. Arata foarte bine, chiar daca la inceput avea niste dungi orizontale de la montaj. E un pic mai subtire ca cea de la smart protection/alien surface dar e mai ok asa zic eu. Daca o schimbi la 6 luni eu zic ca e ok si merita.

#95
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 25.12.2004
Cei cu charger Duo versiunea 2022, cu specificatii 9V 2.77A, cand incarca S23-ul pe padul de incarcare si telefonul atinge 85% battery protect, incarcatorul emite niste sunete de coil whine daca procesorul telefonului e folosit in timp ce telefonul ramane pe pad?
nu ma refer la power brick, ci la pad, si nu ma refer la sunet de ventilator, ci la zgomot electrostatic similar coil whine venit din padul de incarcare.

Edited by spikje, 04 October 2023 - 20:05.


#96
mihu30

mihu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 09.07.2009
ajuta bateria la ceva acel 85% battery protect ?

#97
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 07.04.2023

 mihu30, on 05 octombrie 2023 - 07:14, said:

ajuta bateria la ceva acel 85% battery protect ?

Asta ma intreb si eu sincer.

#98
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 06.12.2006
Asta m-am întrebat și eu de mulți ani

Se spune că pentru a prelungi durata de viață a bateriei trebuie:

- să nu încarci peste 85%
- să nu descarci sub 30%
- să nu folosești fast charge în mod regulat
- să nu lași telefonul la încărcat peste noapte


Dar este vreun studiu unde arată concret comparativ cât rezistă o baterie folosită după acele reguli față de alte baterii la care nu au fost urmate acele reguli?

Mă refer la date concrete, nu replici de genul "se spune că...", "am citit un articol care a citat un vloger...", "am citit undeva pe un forum..."

Dacă știe cineva un articol cu date concrete, cu explicații tehnice, îl rog să îl pună aici. Eu până acum nu am găsit un astfel de articol. Am găsit în schimb zeci de articole de genul "se spune că...", "se recomandă să..."

#99
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 07.04.2023

 tdan08, on 07 octombrie 2023 - 13:27, said:

Asta m-am întrebat și eu de mulți ani

Se spune că pentru a prelungi durata de viață a bateriei trebuie:

- să nu încarci peste 85%
- să nu descarci sub 30%
- să nu folosești fast charge în mod regulat
- să nu lași telefonul la încărcat peste noapte


Dar este vreun studiu unde arată concret comparativ cât rezistă o baterie folosită după acele reguli față de alte baterii la care nu au fost urmate acele reguli?

Mă refer la date concrete, nu replici de genul "se spune că...", "am citit un articol care a citat un vloger...", "am citit undeva pe un forum..."

Dacă știe cineva un articol cu date concrete, cu explicații tehnice, îl rog să îl pună aici. Eu până acum nu am găsit un astfel de articol. Am găsit în schimb zeci de articole de genul "se spune că...", "se recomandă să..."


Asta si eu caut, cei drept cu cei 15% nu faci extrem de mult, eu cel mai mult incarc la 100% cand sunt in vacanta sau cand ies afara, in casa il las la 85%.
Ca te tine bateria mai mult in timp habar n-am, bateria pe s8 plus, note 9 si s21 ultra era oke-ish, pe note 20 ultra a fost praf. Pe s23 u pana acum e cel mai oke, dar se duce mai repede daca ai rezolutia pe wqhd si  120hz activ..

#100
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 06.12.2006
Mai depinde și procesorul. De exemplu eu am avut în paralel S22+ și S23+. Dacă comparăm ambele telefoane și excludem procesorul sunt 99% identice. Dar diferența la baterie între S22+ și S23+ este evidentă. La S22+ nivelul bateriei scădea destul de repede indiferent ce făceai pe telefon. Iar pe S23+, făcând aceleași activități, bateria scădea mult mai greu. De altfel este cunoscut, testat și confirmat de mulți ani că procesoarele Exynos sunt consumatoare mai mari de energie decât procesoarele snapdragon. Deci nu știu dacă era vorba efectiv de bateria în sine cât și de procesoare și optimizarea lor.

#101
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
daca aveți de gând sa cumpărați spigen air skin, v-as recomanda sa va reorientați.
s-au rupt colturile de jos dupa 1 luna, fara sa fie scapat pe jos, probabil de la buzunar

Attached Files


Edited by sugarcos, 20 October 2023 - 12:04.


#102
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 31.12.2013
Am pățit și eu

#103
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Încărcător wireless 10/15W compatibil cu S23 Ultra îmi poate recomanda și mie cineva ?

#104
Johnao

Johnao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 11.03.2021
Salutare

Daca este cineva interesat: am achizitionat un kit Whitestone Dome, nou si original, din care am montat azi strict 1 folie (cu adezivul aferent); restul (1 folie si adezivul aferent, lampa UV, stickere, cadrul de montaj, toate neatinse in cutie) se vinde; am un anunt activat pe olx si daca doreste cineva, dau detalii in privat

In alta ordine de idei, vazand cat de slim e telefonul fara husa (iol tin in husa oficiala de piele neagra de la achizitie, care este si ea destul de slim), mi s-a pus pata pt o husa ultra slim, asa ca am comandat o husa Pitaka neagra complet (nu imi plac cele cu design colorat); din cat am citit, finisajul e cel mai ok pe zona aramida; iar sapt asta e black friday la ipitaka, promo 45 usd cu livrare gratuita, care ma astept insa sa dureze cca 1 luna...pentru cine e interesat, cred ca e un pont bun

#105
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 02.10.2015

View Postorthodox, on 16 noiembrie 2023 - 21:47, said:

Încărcător wireless 10/15W compatibil cu S23 Ultra îmi poate recomanda și mie cineva ?
Pe Aliexpress boss...

#106
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View Postradulescu328, on 19 noiembrie 2023 - 21:23, said:

Pe Aliexpress boss...

Am comandat pe ăsta, pare că merge super OK. L-am găsit la 80 Ron pe evomag.

Edited by orthodox, 19 November 2023 - 21:59.


#107
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 02.10.2015
Folosesc cu succes un incarcator de la Xiaomi , încă nu am.gasit un incarcator rapid pentru Samsung.Rusine Samsung. O căruță de bani pentru o cutie amărâtă, fără nimic în ea

#108
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,461
  • Înscris: 24.05.2010
Știai înainte de achiziție că nu vei avea incarcator în cutie...
Referitor la Xiaomi...prefer oricând un flagship Samsung, decât un flagship Xiaomi...
Este doar părerea mea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate