Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Bicicleta Eliptica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 04.02.2008
Deschid acest topic cu speranta ca ma puteti ajuta cu sfaturi pentru achizitionarea unei biciclete eliptice.
Ca sa elimin din start unele intrebari am sa fac un mic rezumat despre cum am ajuns la ideea acestei achizitii.
Am 53 de ani, 1.94/88 - 91kg (vara - iarna), munca de birou 10-12 ore/zi, nu am timp sa ma duc la sala.
Intre aprilie - octombrie, de 3 ori pe saptamana, alerg prin cartier (3km/zi). Probabil ca din cauza duritatii asfaltului
(chiar daca folosesc incaltari de alergare de calitate) am inceput sa simt mici dureri in articulatiile genunchilor si astfel
am luat decizia de a opri alergarea pe asfalt si a o inlocui cu alergarea indoor. Variantele ar fi banda de alergat sau bicicleta eliptica.
Am inteles ca bicicleta eliptica are cateva avantaje (presiune mai mica pe articulatii, solicita mai multe grupe de muschi, dimensiuni mai mici).
Bugetul ar fi cam maxim 1500lei.
Vreo sugestie?
Multumesc.

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Orice echipament de fitness este eficient atunci cand il folosesti... bineinteles, in asociere si cu alte metode... in primul rand o alimentatie sanatoasa si echilibrata.
Problema este ca intervine plictiseala si se renunta destul de repede, iar bicicletele astea, oricat de eliptice si de scumpe sunt, devin cuiere pentru hainele pe care le dai jos cand te intorci de la munca...

#3
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Da, bicicleta eliptica ofera un antrenament mai complet, insa daca iti place sa alergi gandeste-te la o banda, nu are nimic din duritatea asfaltului.

#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 27.09.2006
Eu mi-am cumparat acum vreo luna o DOMYOS 500 conectata, de la Decathlon, cu 100 de lei peste bugetul spus de tine
Deocamdata sunt multumit de ea. Sunt mai scund si mai greu decat tine, dar merge fain, silentios.
Ce mi-a placut (si mie si sotiei) e ca am instalat pe telefoane o aplicatie (Kinomap) si putem "viziona" tot felul de trasee in timp ce facem miscare

#5
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 04.02.2008

View Postbonygy, on 03 februarie 2023 - 08:09, said:

Orice echipament de fitness este eficient atunci cand il folosesti...
Am vointa. Vara alerg si cand sunt 40 grade.

View Posttomcatsk8, on 03 februarie 2023 - 08:37, said:

Da, bicicleta eliptica ofera un antrenament mai complet, insa daca iti place sa alergi gandeste-te la o banda, nu are nimic din duritatea asfaltului.
Prima data m-am gandit la banda, dar am inteles ca afecteaza articulatiile (nu atat de tare ca asfaltul). Si dimensional cred ca e mai mare....

Edited by judas, 03 February 2023 - 09:47.


#6
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Cred ca poti incerca sa combini miscarea cu postul intermitent (14 ore, 16 ore in functie de cat rezisti)

#7
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postjudas, on 03 februarie 2023 - 09:46, said:

Prima data m-am gandit la banda, dar am inteles ca afecteaza articulatiile (nu atat de tare ca asfaltul). Si dimensional cred ca e mai mare....
Aparatele de vaslit par interesante si ele.

View Postdanrogo2001, on 03 februarie 2023 - 10:24, said:

Cred ca poti incerca sa combini miscarea cu postul intermitent (14 ore, 16 ore in functie de cat rezisti)
Care ar fi rolul postului intermitent la cineva care are 1,94m si 90 kg?

#8
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 04.02.2008
In afara de #LuvRaluK nu a mai folosit nimeni bicicleta eliptica?

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Da, am folosit eu. In bugetul propus de tine o sa cumperi o mizerie care o sa scartaie si o sa se balabane din toate incheieturile.

Ceva adevarat se invarte pe la 1000 de euro si peste.

O bicicleta eliptica profesionala de sala de fitness costa de la 3500 de euro in sus.

#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postjudas, on 03 februarie 2023 - 11:00, said:

In afara de #LuvRaluK nu a mai folosit nimeni bicicleta eliptica?
Am incercat o eliptica in Decathlon insa nu mi-a placut genul acesta de miscare. Am folosit si banda de alergat si aceea mi-a placut, e ca si cum ai alerga pe moale. Am testat aparatul de vaslit tot in Decathlon, a fost ok, mai placut decat eliptica dar parca mai putin placut decat banda de alergare, poate si din cauza ca sunt obisnuit cu alergatul mai mult decat cu vaslitul :D .

Edited by tomcatsk8, 03 February 2023 - 12:27.


#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Technogym are eliptice de 14.000 -> 18.000 de euro.

Attached File  eliptical.jpg   110.42K   19 downloads

#12
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View Posttomcatsk8, on 03 februarie 2023 - 10:34, said:

Aparatele de vaslit par interesante si ele.


Care ar fi rolul postului intermitent la cineva care are 1,94m si 90 kg?

Imbunatatirea starii de sanatate.

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Imo ia din decathlon, au retur 2 ani (verifica totusi) in caz ca nu o folosesti sau vrei altceva.
Se stie ca majoritatea acestor aparate ajung umerase in casele oamenilor.

#14
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postjudas, on 03 februarie 2023 - 09:46, said:

Am vointa. Vara alerg si cand sunt 40 grade.


Prima data m-am gandit la banda, dar am inteles ca afecteaza articulatiile (nu atat de tare ca asfaltul). Si dimensional cred ca e mai mare....

Si eu am avut probleme la genunchi si am optat pentru eliptica.Cel putin 2-3 reprize a cate 10 min.Intre reprize faceam 3km pe aparatul de canotaj.Si fi atent la nivelul de vitamina C si D3 care sunt cele mai importante pentru organism.D3 sa nu-ti scada niciodata sub valoarea de 60ng.Ideal ar fi sa fie tot timpil la 100 sa ai rezeve in cazul infectiilor.

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Termina cu alergatul ca-ti omori articulatiile si daca ai posibilitatea inotul relaxeaza articulatiile, aduce acelasi aport ca alergatul , dar fara a afecta gleznele si genunchii,PLUS ca sa vorbim ca sarKii ai dus si sauna in abonament

Edited by keta, 03 February 2023 - 14:01.


#16
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 04.02.2008

View PostNatural4living, on 03 februarie 2023 - 13:43, said:

Si eu am avut probleme la genunchi si am optat pentru eliptica.
Ce ai cumparat?

#17
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postjudas, on 03 februarie 2023 - 15:44, said:

Ce ai cumparat?

Abonament la sala Posted Image

#18
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.01.2011
Eu o am pe aceasta https://www.emag.ro/...-/pd/D5GMTYBBM/
E super ok dar sa nu devina cuier haine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate