Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Laptele mai scump ca Berea, de ce?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010

View PostMitzioKurai, on 02 februarie 2023 - 09:29, said:

Pretul laptelului in ultimul an a ajuns sa coste mai mult ca berea, de ce?

Costuri mari, puține vaci

Quote

De ce avem diferente mari la un litru de lapte, daca in magazin gasim 1 L la 5 lei si altul al 12 lei?
La bere e la fel, și la 5 lei și la 12 lei.
Laptele la 12 e calitate mai bună la fel că berea scumpă.

Quote

De ce laptele autohton este mai scump decat cel din import?
Aici is mulți factori.

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Laptele de calitate la multi nu le place,ca pute si multe altele.
Un balmuj facut dintr-o smantana prospata toamna,cand vacile sunt la otava(a doua-treia iarba) libere si cu lapte acru(iaurt) la cofa facut din acelasi lapte dar nesmantanit,asta nu prea are egal la mine.
Vor fi oameni care nu vor intelege sau doar o parte din ce tocmai am scris,csf viata poate fi asa cum este.

#39
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Un litru de bere e cam cât un litru de lapte totuşi (dacă e să ne raportăm la cel mai ieftin lapte). Dacă e berea scumpă, e şi cu 2-7 Lei mai scump un litru de bere. Probabil mulţi cumpără bere la 0,33 sau 0,5 litri, nu la litru, de aia pare mai ieftină. Berea a ajuns din păcate un pic mai scumpă din cauza creşterii T.V.A.
Acum, din cauza adaousului, un litru de lapte poate fi mai scump decât un litru de bere dacă e să stai să faci calcule. Bere la sticlă de 1 litru nu mai găseşti, că nu mai există "Gambrinus" Românească... la PET e mai ieftină decât unele mărci de lapte (post-adaos comercial). Bere la litru, cred că doar ruZZească am mai văzut. Scumpă cât laptele mai scump, dar bună, însă dată fiind situaţia actuală, mă abţin să cumpăr.
Mai e o fază: se bea mai multă bere decât lapte, deci probabil producătorul iese mai ieftin.

#40
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu nu am intrebat la misto, sunt adulti care beau lapte? de ce ar face asta?
Eu consum branzeturi fermentate, eventual smantana la mancaruri dar lapte ... niciodata.

#41
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru că eu de exemplu nu suport cafeaua. Prea amară şi prea tare pentru mine. Aşa că îmi fac cacao cu lapte.   :)

#42
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 12:22, said:

Eu nu am intrebat la misto, sunt adulti care beau lapte? de ce ar face asta?
Eu consum branzeturi fermentate, eventual smantana la mancaruri dar lapte ... niciodata.

De ce nu? Sau au descoperit unii ca laptele e daunator?

#43
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Exact:
https://www.gymsport...-pentru-adulti/
https://viataverdevi...pte-nociv-medic

#44
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 12:35, said:

Trecem pe bere 😁

#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 12:22, said:

Eu nu am intrebat la misto, sunt adulti care beau lapte? de ce ar face asta?
Eu consum branzeturi fermentate, eventual smantana la mancaruri dar lapte ... niciodata.

Da, eu consum lapte. Zilnic, în cafea, pun aprox 80-100 ml. Și uneori (cam o data pe luna) beau o cana cu lapte, simt nevoia sa fac asta, nu știu de ce sau ce carenta îmi da aceasta pofta.

#46
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 12:35, said:


Site-uri retarde scrise de retardati. Cine dracu crede orice floaca retardata care scrie ce ii bese mintea? Pana acum ceva ani, inainte de aparitia internetului, stia doar familia lor ca sunt retardati. Acum au dat de unii care le raspandesc site-urile cu rahaturi.
Nici nu ma leg de produsele alea dubioase pe care le vand in timp ce sustin ca laptele e daunator. Cat creier sa aibe cineva sa creada asa ceva??

Vezi ca o sa descoperi ca si apa e nociva, bauta in cantitati mari.

Edited by ioppo, 02 February 2023 - 12:47.


#47
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 03.02.2010
Prețul produselor de strictă necesitate e normal să fie mai mic. Ce ne-am face, fraților, fără bere? Laptele e pentru kinderi...

#48
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Corect si apa este nociva in cantitati mari.

#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 12:22, said:

Eu nu am intrebat la misto, sunt adulti care beau lapte? de ce ar face asta?
Eu consum branzeturi fermentate, eventual smantana la mancaruri dar lapte ... niciodata.
E bun, merge cu fulgi. Uite chiar ca mi-ai amintit, ma duc sa-mi fac un bol cu cereale. Miam, miam ...

View Postioppo, on 02 februarie 2023 - 12:46, said:

Site-uri retarde scrise de retardati. Cine dracu crede orice floaca retardata care scrie ce ii bese mintea? Pana acum ceva ani, inainte de aparitia internetului, stia doar familia lor ca sunt retardati. Acum au dat de unii care le raspandesc site-urile cu rahaturi.
Am baut lapte in continuare si dupa 18 ani. Pana acum am murit de vreo 5 ori, de 2 ori am facut cancer, o data mi-a pleznit o vena si de doua ori am facut infarct si toate astea numai din cauza laptelui.

#50
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 12:22, said:

Eu nu am intrebat la misto, sunt adulti care beau lapte? de ce ar face asta?
Eu consum branzeturi fermentate, eventual smantana la mancaruri dar lapte ... niciodata.

Consum undeva la 2L de lapte pe saptamana. Inca n-am patit nimic. Astept sa ma intrebe doctorul "Bei?" si eu sa ii raspund "Da, lapte"

#51
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Berea românească mai ieftină decât laptele românesc. Zuzu 500 ml este 5 lei, Ursus, Newmarket, Skol, la doza, astea sunt sub 5 lei.
Oricum, ambele sunt proaste pentru flora intestinala.

#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdjl, on 02 februarie 2023 - 12:17, said:

Bere la sticlă de 1 litru nu mai găseşti, că
Este. Neumarkt

#53
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

View PostMitzioKurai, on 02 februarie 2023 - 09:29, said:

Pretul laptelului in ultimul an a ajuns sa coste mai mult ca berea, de ce?
Cred ca mereu a fost mai scump decat berea - cel putin aia ieftina. Explicatia e simpla: berea se produce industrial destul de simplu. Nu ai de hranit animale, sa le intretii sa le inmultesti, sa le mulgi.

View PostMitzioKurai, on 02 februarie 2023 - 09:29, said:

Pretul laptelului in ultimul an a ajuns sa coste mai mult ca berea, de ce? De ce avem diferente mari la un litru de lapte, daca in magazin gasim 1 L la 5 lei si altul al 12 lei? De ce laptele autohton este mai scump decat cel din import?

View Postnixrohnson, on 02 februarie 2023 - 09:48, said:

De ce este laptele bio (marca proprie carrefour) mai ieftin (binisor, cu 10-25%) decit cel normal (alte firme) ??
Smechereala de marketing. Dar asa e peste tot. Si e valabil la multe produse.

View Postkopac, on 02 februarie 2023 - 09:53, said:

laptele e cancerigen- http://notmilk.com/. Nu mai plangeti pentru el.
Mai rau, provoaca moarte subita. Bei, hap, te-ai curatat. De la somitati chiar de sp: https://forum.softpe...ia-inteligenta/

#54
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
O sa va mire poate, dar eu cred ca laptele e mai scump ca berea pentru ca se consuma mai putin
Sa ma explic

Sa zicem ca X vindea pe zi 100l lapte cu 5lei si obtinea 500 lei
In ultima vreme vinde doar 50l (vanzarea a scazut la jumatate, cu 50%) pe zi si pentru ca vrea sa obtina tot 500 lei, urca pretul la 10lei/litrul, adica dublu

Sa zicem ca X sau Y vindea pe zi 200l bere cu 5lei si obtinea 1000 lei
In ultima vreme vinde doar 150l pe zi(vanzarea a scazut cu 25%) si pentru ca vrea sa obtina tot 1000 lei, urca pretul la 6,7lei/litrul, adica doar cu 34% mai mult

Preturi, cantitati sunt astfel alese incat ca sa calculez mai usor

Edited by n_priceputu, 02 February 2023 - 14:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate