Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Laptele mai scump ca Berea, de ce?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 12:22, said:

Eu nu am intrebat la misto, sunt adulti care beau lapte? de ce ar face asta?
Eu consum branzeturi fermentate, eventual smantana la mancaruri dar lapte ... niciodata.
Da. Eu beau. Seara in general o cana. Eu am o sursa de la tara care imi aduce saptamanal lapte de vaca. Nu cumpar din magazin. Sunt multi adulti care beau lapte. Ce iti pare anormal?

Edited by jm2010, 02 February 2023 - 14:12.


#56
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Pai nu auziti ca niste retardati care vand suplimente si pastile dubioase de crescut diverse scriu pe net ca laptele e rau?

#57
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pobabil consumi din dependenta, cum sustin aia care spun ca este nesanatos, altfel de ai bea? nu este nici necesar, nici folositor, in plus nici gustul nu este bun.
Ultima oara am baut prin 1996 de cateva ori si imi producea un discomfort, imi ramanea un gust si miros neplacut, pe vrema aia era mult mai putin procesat si fara continut ridicat de nitrati, pesticide, antibiotice din simplu motiv ca erau prea scumpe si rare sa fie utilizate pe scara larga, cum sunt acum.

#58
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 14:50, said:

Pobabil consumi din dependenta, cum sustin aia care spun ca este nesanatos, altfel de ai bea? nu este nici necesar, nici folositor, in plus nici gustul nu este bun.
Ultima oara am baut prin 1996 de cateva ori si imi producea un discomfort, imi ramanea un gust si miros neplacut, pe vrema aia era mult mai putin procesat si fara continut ridicat de nitrati, pesticide, antibiotice din simplu motiv ca erau prea scumpe si rare sa fie utilizate pe scara larga, cum sunt acum.
Sau probabil ca tu nu esti normalitatea ci exceptia :)
Daca tu nu il bei nu inseamna ca restul lumii nu il bea.

#59
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View Post__Dan__, on 02 februarie 2023 - 10:23, said:

Deoarece copiii inca prefera cerealele cu lapte.


Fascinanta obsesia (fetisul?) unora cu Greta. Din propria experienta: drinkerii clicheaza profesioniste cu țâțe tunate, nu minore ecologiste.
Inca e tot minora?

#60
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
cred că are legătură cu legea capitalismului,cerere și ofertă! câte mărci de lapte și căte de bere găsești în magazin? norocul meu e că beau doar apă și esență de prune sau pere!

Edited by sanderoalex, 02 February 2023 - 15:27.


#61
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View PostMitzioKurai, on 02 februarie 2023 - 09:29, said:

De ce avem diferente mari la un litru de lapte, daca in magazin gasim 1 L la 5 lei si altul al 12 lei?
Din cauza marjei de adaos si de profit, care e mai mare daca ambalajul are o eticheta cu brand stantat pe ambalaj.

#62
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022
Apropo de lapte.
Acum cateva zile am vrut sa fac crema de zahar ars....
Vechea reteta verificata de n ori.
Am facut, am copt iar compozitia s-a branzit, da, era faramituri.
Am verificat data laptelui, compozitia, firma, aceleasi de totdeauna...
Ok...
Am dat vina pe mine...poate pentru ca am ascultat realitatea TV in timp ce frecam compozitia.
No problem, aveam oua, (in frigider) am plecat sa iau un litru de lapte de data asta mai scump.....

ACELASI REZULTAT....
14 oua pe apa sambetei

Stie cineva o reteta pentru Crema de bere arsa ??

Edited by vio69c, 02 February 2023 - 16:12.


#63
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View Postrim80, on 02 februarie 2023 - 10:24, said:

A fost odata la un leu, acum nu mai vinde fermierul laptele fara 5 lei litrul.
Ar vrea ei sa vanda cu 5 lei litrul.
Nici macar 2 lei nu primesc la centrele de colectare.

View Postcarturarulobosit, on 02 februarie 2023 - 10:29, said:

povestea asta cu laptele la 1 leu e mit urban

pe la mine pe acasa exista piata agroalimentara cu dozator de lapte alimentat de catre tarani. pretul unui litru de lapte crud e undeva la 4 lei daca nu ma insel
Nu e deloc mit urban, laptele se preia de centrele de colectare la un pret de 1 leu si..
Nu fa confuzie cu laptele vandut in retail, unde evident ca se vinde la pretul de pe piata, nici n-ar putea sa vanda mai ieftin ca imediat le-ar da in cap marii jucatori de pe piata.
Producatorii scot cel mai mic profit din tot lantul. Si e valabil la multe alte produse. S-au dus vremurile in care productia era vedeta care aducea bani, acum profitul cel mai mare iese la cel ce nu produce, doar vinde o poveste.

View Postceanu1980, on 02 februarie 2023 - 09:59, said:

Din bere nu faci branza.
Nici din laptele din comert nu faci branza. E lapte ultraprocesat din care s-au scos grasimile necesare pentru a face branza.

View Postnico99900, on 02 februarie 2023 - 15:04, said:

Inca e tot minora?
Aia la minte cred ca va ramane vesnic minora. Nici nu da semne ca ar vrea sa isi dezvolte intelectul, pana la urma de ce sa o faca, au facut-o ONG-urile putret de bogata asa semi-analfabeta cum e, ca doar nu iti trebuie carte sa te faca cineva vedeta si sa te umple de bani sa faci propaganda in directia politica care iti este dictata.
Traim totusi in societatea in care niste oameni cu clare probleme de sanatate mintala ajung niste memeuri si apoi sunt preluati de diverse agentii care ii folosesc in scopuri de propaganda pentru politica, brand, etc si ii imbogatesc peste noapte pentru asta.
Pe vremuri trebuia sa produci ceva ca sa vina banii peste tine, acum cu cat faci mai tare ca retardatul pe platforme de socializare, cu atat vin mai multi bani peste tine.

#64
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
Din cauza lacomiei. Boala secolului. Combinata cu prostie.

Edited by danigoleman, 02 February 2023 - 16:23.


#65
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Din 10-12 lei cat costa un lapte "de marca", 3-4 lei e laptele (cu toate cheltuielile), iar restul e reclama si impozite la stat.

Cam la fel e si la bere. O doza de bere marca proprie e sub 2 lei (vb de una decenta, cum e Perlenbacher de la Lidl, nu de alea la 1 leu si ceva, cu 3% alcool), iar Ciuc, care e aproape identica, costa 3-4 lei doza.

#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsftp, on 02 februarie 2023 - 16:17, said:

Nici din laptele din comert nu faci branza. E lapte ultraprocesat din care s-au scos grasimile necesare pentru a face branza.
Cred ca depinde de lapte.
Eu ma ifac iaurt din el si iesefoaret bun.
Daca faci iaurt poti face si branza.

Dar intr-adevar nu tot ce e pe piata e ok.
Daca vreau sa fac cu Dorna de ex iese cam amar.

#67
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Posteiffel, on 02 februarie 2023 - 09:42, said:

Ca nu mai sunt vaci in Romania.

Bere e simplu - iei niste apa de la robinet - bagi niste prafuri din import si gata - imbuteliezi.

Posted Image Posted Image Posted Image.Foarte corect.Am vecin care lucreaza electrician intr-o fabrica de bere Ursus.Cand mi-a  povestit  cum ies paletii de bere pe banda rulanta incontinuu si in sticla este putina bere si completeaza masina cu sifon pana o umple.Procesul de realizare a berii a devenit foarte ieftin.Traim in tara aditivilor alimentari.

Edited by PiticVerde, 03 February 2023 - 12:56.


#68
Giigel01

Giigel01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.03.2021

View Postkopac, on 02 februarie 2023 - 09:53, said:

laptele e cancerigen- http://notmilk.com/. Nu mai plangeti pentru el.
Vezi ca si aerul e,deci nu mai respiram si gata

View Posteiffel, on 02 februarie 2023 - 10:31, said:



N-ai fost pe la Tuborg Romania sa vezi cum se face :D
Ca prafurile alea or fi din cereale e pareta a doua.
Or fi precum condimentele de vin? cica au,cuisoare,anason,coaja portocala,scortisoara, dar ale dracu sunt solubile

View PostFC72, on 02 februarie 2023 - 11:13, said:

Intrebarea este: cine bea lapte?
Toata Romania,doar nu crezi ca au descoperit gustul cafelei? isi cumpara espressoare de mii de lei si pun zahar,lapte,frisca,siropuri etc

View Postioppo, on 02 februarie 2023 - 11:40, said:



Fascinant!
Sa vezi soc la aflarea vestii ca sucurile naturale se produc din concentrat de fructe.
Si smantana din smantana

#69
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 12.02.2007

View Postvio69c, on 02 februarie 2023 - 16:10, said:

Apropo de lapte.
Acum cateva zile am vrut sa fac crema de zahar ars....
Vechea reteta verificata de n ori.
Am facut, am copt iar compozitia s-a branzit, da, era faramituri.
Am verificat data laptelui, compozitia, firma, aceleasi de totdeauna...
Ok...
Am dat vina pe mine...poate pentru ca am ascultat realitatea TV in timp ce frecam compozitia.
No problem, aveam oua, (in frigider) am plecat sa iau un litru de lapte de data asta mai scump.....

ACELASI REZULTAT....
14 oua pe apa sambetei

Stie cineva o reteta pentru Crema de bere arsa ??

Nu stii sa faci.
Fac deseori asa ceva si niciodata nu s-a "branzit, indiferent de laptele folosit (chiar si cel de 5 lei marca proprie de la Auchan).
Ca si cum ai spune ca ai facut ciorba radauteana si s-a taiat si ca de vina e smantana folosita.

#70
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View PostPiticVerde, on 03 februarie 2023 - 12:55, said:

Posted Image Posted Image Posted Image.Foarte corect.Am vecin care lucreaza electrician intr-o fabrica de bere Ursus.Cand mi-a  povestit  cum ies paletii de bere pe banda rulanta incontinuu si in sticla este putina bere si completeaza masina cu sifon pana o umple.Procesul de realizare a berii a devenit foarte ieftin.Traim in tara aditivilor alimentari.

Clar. Electricianul se pricepe la fabricarea berii ca a vazut el... ca se baga sifon (!!!) in sticle.  Ca omul minte cum respira si e expert in toate desi baune de prost ce e, pot intelege... ce nu inteleg e cum decide cineva ca asemenea prostii trebuie raspandite si are pretentia sa fie crezute. In loc sa ii spuna prostului: bah, tu esti electrician. Taci dreacu de prost si da-ti cu parerea despre ce te pricepi.

#71
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Adica sa bei lapte de migdale nu? vazusem pe aici un utilizator ce sustinea ca laptele de migdale e mai slab caloric ca cel de vaca,cum poate fi? migdalele sunt bombe calorice.Asa zisu lapte de migdale are 2,3% migdale

#72
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Este foarte scump, într-o țară în care avem vaci ... destule! :ermm: Altă problemă, deși este scump, nu primim lapte pentru banii pe care-i plătim! Ca să aibă cât de cât, gust de lapte, trebuie cumpărat lapte numai de la anumiți producători, cum ar fi Napolact și numai acele cutii/sticle care au menționat ”BIO”.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate