Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Imobil aflat in proprietatea bancii

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 27.12.2006
exact asta ziceam si eu mai sus. cele vandute de executori pot fi luate la un pret mai bun.

#20
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postgicanu, on 02 februarie 2023 - 12:22, said:

exact asta ziceam si eu mai sus. cele vandute de executori pot fi luate la un pret mai bun.
Dar si riscurile sunt mai mari. Cine nu risca, nu castiga.

View PostLukRo, on 02 februarie 2023 - 12:16, said:

Banca nu se ia dupa preturile pietei, nu este agentie imobiliara. Banca vrea sa isi recupereze banii din dosarul respectiv.

Sunt o gramada de terenuri care au fost cumparate in 2007-2008 la preturi astronomice si au ajuns in portofoliul bancilor. Nu le vand la pretul pietei deoarece ar insemna sa accepte pierderi. Asa ca le tin in contabilitate la pretul de atunci si totul e OK pe hartie.
Sa nu comparam mere cu....altceva ( nici macar pere ). Terenurile nu sufera depreciere, pot trece din extravilan in intravilan, pot sa fie imbunatatiri in timp dpdv instrastructura/ drumuri/ utilitati/ acces/ dezvoltarea zonei, pot aduce arenda/ chirie etc. Pe termen lung, cresc ca valoare ( daca nu au fost cumparate la pret de varf de bula imobiliara- 2007-2008 ). Apartamentele/ casele, daca nu sunt inchiriate nu aduc venituri, pot sa scada ca valoare pe termen lung, trebuie renovate/ consolidate etc.

View PostLukRo, on 02 februarie 2023 - 12:16, said:

Banca nu se ia dupa preturile pietei, nu este agentie imobiliara. Banca vrea sa isi recupereze banii din dosarul respectiv.

Sunt o gramada de terenuri care au fost cumparate in 2007-2008 la preturi astronomice si au ajuns in portofoliul bancilor. Nu le vand la pretul pietei deoarece ar insemna sa accepte pierderi. Asa ca le tin in contabilitate la pretul de atunci si totul e OK pe hartie.
Sa nu comparam mere cu....altceva ( nici macar pere ). Terenurile nu sufera depreciere, pot trece din extravilan in intravilan, pot sa fie imbunatatiri in timp dpdv instrastructura/ drumuri/ utilitati/ acces/ dezvoltarea zonei, pot aduce arenda/ chirie etc. Pe termen lung, cresc ca valoare ( daca nu au fost cumparate la pret de varf de bula imobiliara- 2007-2008 ). Apartamentele/ casele, daca nu sunt inchiriate nu aduc venituri, pot sa scada ca valoare pe termen lung, trebuie renovate/ consolidate etc.

#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postvacantamijlocie, on 02 februarie 2023 - 13:03, said:

Sa nu comparam mere cu....altceva ( nici macar pere ). Terenurile nu sufera depreciere, pot trece din extravilan in intravilan, pot sa fie imbunatatiri in timp dpdv instrastructura/ drumuri/ utilitati/ acces/ dezvoltarea zonei, pot aduce arenda/ chirie etc. Pe termen lung, cresc ca valoare ( daca nu au fost cumparate la pret de varf de bula imobiliara- 2007-2008 ). Apartamentele/ casele, daca nu sunt inchiriate nu aduc venituri, pot sa scada ca valoare pe termen lung, trebuie renovate/ consolidate etc.

Este valabil si pentru case. Stiu caz concret.

Nu ii intereseaza starea imobilului si nici nu vor sa investeasca / inchirieze / etc... nu este in obiectul lor de activitate.

Ceea ce le convine este ca acel 'asset' apare in contabilitatea lor cu o valoare mare. Aceeasi mizerie care a dus la criza din 2008: diferenta de valoare si risc intre realitate si contabilitate.

#22
BBadescu

BBadescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.01.2022
Unde se pot vedea ce proprietăți au băncile la vânzare? Pe site-urile lor?
Sau exista site-uri unde sunt incluse toate aceste proprietati?

#23
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View PostBBadescu, on 02 februarie 2023 - 13:56, said:

Unde se pot vedea ce proprietăți au băncile la vânzare? Pe site-urile lor?
Sau exista site-uri unde sunt incluse toate aceste proprietati?

Aia am intrebat si eu executorul. Cica aveau ca procedura sa publice in nu-stiu-ce fituica publicata de asociatia nu-stiu-care sau afisate pe un panou nu-stiu-unde.

Dupa cum spuneam, sunt multe interese la mijloc.

#24
andreeailie70

andreeailie70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2023

View PostBBadescu, on 02 februarie 2023 - 13:56, said:

Unde se pot vedea ce proprietăți au băncile la vânzare? Pe site-urile lor?
Sau exista site-uri unde sunt incluse toate aceste proprietati?
Pe siteurile bancilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate