Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Imobil aflat in proprietatea bancii

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
andreeailie70

andreeailie70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2023
Salut,

Am gasit sa cumpar un apartament dar acesta se afla in portofoliul bancii. Mentionez ca banca este proprietar si este vandut direct de catre banca, nu este la licitatie.
Apartamentul nu este locuit de cateva luni, l-am vizionat impreuna cu agentul imobiliar si este in stare foarte buna.
Motivul vanzarii este faptul ca fostii proprietari au avut creditul in franci elvetieni si au ajuns in imposibilitate de plata.
A avut cineva o astfel de experienta de cumparare si poate oferi cateva sugestii? La ce aspecte sa fiu atenta in cazul unei astfel de achizitii?

Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai grija sa nu fie grevat de sarcini si servituti (astea apar in extrasul de CF), iar utilitatile/intretinerea sa fie achitate la zi.

Edited by pasilla, 01 February 2023 - 15:53.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai sa fie în proprietatea băncii prin vânzare directă.
Fara proprietate comună pe cote-părţi - sa nu fie grevat de nici o sarcina

Si sa nu fie totusi vorba de exectutare silita - cu executor judecatoresc

Asta-i tot

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 01.02.2007
Asa sunt daca sunt obtinute prin "dare in plata".
Verifica extrasul de carte funciara, modalitatea de dobandire, certificatul fiscal de la taxe si adeverinta de la asociatia de proprietari privind eventualele datorii restante.
Orice notar care ti-ar autentifica eventualul contract de vanzare-cumparare este obligat prin lege sa iti verifice cele anterior mentionate.

#5
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 26.06.2022
Eu am cumpărat prin dare in plata.
Sigur dezavantaj a fost ca au vrut banii toto o data, nu rate in rest s au ocupat ei de toate, in rest ce au zis colegii.

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Mergi la un notar si verifica intreaga procedura, desi probabil vanzare se face prin banca cu emiterea unei facturi.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
in situtuatia asta, banca nu emite factura, tot contract de vanzare cumparare autentificat la notar se face.

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View Postandreeailie70, on 01 februarie 2023 - 15:45, said:

Salut,

Am gasit sa cumpar un apartament dar acesta se afla in portofoliul bancii. Mentionez ca banca este proprietar si este vandut direct de catre banca, nu este la licitatie.
Apartamentul nu este locuit de cateva luni, l-am vizionat impreuna cu agentul imobiliar si este in stare foarte buna.
Motivul vanzarii este faptul ca fostii proprietari au avut creditul in franci elvetieni si au ajuns in imposibilitate de plata.
A avut cineva o astfel de experienta de cumparare si poate oferi cateva sugestii? La ce aspecte sa fiu atenta in cazul unei astfel de achizitii?

Multumesc.

Da, eu am experienta de cumparare de la banca. Agentul care mi-a aratat casa nu avea nici un fel de mandat din partea bancii. Nu stiu de unde avea cheile. Vanzarea o facea de fapt executorul judecatoresc Xulescu care a sustinut ca nu stie cum de a ajuns casa in portofoliul agentiei imobiliare.

Vezi ca pot fi incurcate itele, sunt multe interese la mijloc. Verifica pe site-ul bancii, eventual vorbeste direct.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,482
  • Înscris: 30.08.2017
Notarul în mod normal face toate verificările necesare. Dacă sunt probleme, fără studii juridice e mai greu să te prinzi.

#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008

View PostLukRo, on 01 februarie 2023 - 17:19, said:


Da, eu am experienta de cumparare de la banca. Agentul care mi-a aratat casa nu avea nici un fel de mandat din partea bancii. Nu stiu de unde avea cheile. Vanzarea o facea de fapt executorul judecatoresc Xulescu care a sustinut ca nu stie cum de a ajuns casa in portofoliul agentiei imobiliare.

Vezi ca pot fi incurcate itele, sunt multe interese la mijloc. Verifica pe site-ul bancii, eventual vorbeste direct.
Inseamna ca nu era cumparare de la banca ( cu banca proprietar ), ci executare silita.

#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Da, banca l-a executat pe individ, a scos imobilul la vanzare. Care e diferenta?

#12
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Principala diferenta este ca intr-un caz transferul de proprietate s-a facut in mod amiabil iar in celalalt s-a facut silit. Cu toate consecintele legale sau de alt gen incluse.

#13
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 03.12.2021
Lukro , si ai platit comision agentului ?

#14
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Nu i-am platit comisionul pretins deoarece executorul bancii nu l-a recunoscut ca partener. Nu semnasem nimic. Încercase să facă și el o 'combinație'.

I-am oferit un bacșiș, pentru deranj. A mârâit, a amenințat dar l-a acceptat până la urmă.

#15
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.12.2006
de obicei vanzarile directe de la banca(cel putin la Credit Europe Bank) au pret mai mare cu 20-25% decat pretul pietii. sunt cateva apartamente la mine in bloc si in blocurile vecine puse OLX sau Executari de CEB cu preturi mult mai mari decat preturile de tranzactionare reale din 2022

#16
andreeailie70

andreeailie70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2023

View Postgicanu, on 02 februarie 2023 - 10:35, said:

de obicei vanzarile directe de la banca(cel putin la Credit Europe Bank) au pret mai mare cu 20-25% decat pretul pietii. sunt cateva apartamente la mine in bloc si in blocurile vecine puse OLX sau Executari de CEB cu preturi mult mai mari decat preturile de tranzactionare reale din 2022


In cazul de fata este vorba despre aceeasi banca, insa pretul este mai mic decat pretul zonei.

#17
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.12.2006
eu ma refer la pretul real de tranzactionare nu la pretul de il cer unii pe olx si au apartamentele nevandute de 2 ani(si ei tot maresc pretul la cateva luni). in ce zona e apartamentul?

#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Banca nu se ia dupa preturile pietei, nu este agentie imobiliara. Banca vrea sa isi recupereze banii din dosarul respectiv.

Sunt o gramada de terenuri care au fost cumparate in 2007-2008 la preturi astronomice si au ajuns in portofoliul bancilor. Nu le vand la pretul pietei deoarece ar insemna sa accepte pierderi. Asa ca le tin in contabilitate la pretul de atunci si totul e OK pe hartie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate