Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Aproape 100 de medici din Spitalul Județean Suceava au semnat o scrisoare de susținere pentru șefa de la Oncologie

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
366 replies to this topic

#307
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Ia sa vedem daca astia 100 de spartani (ma rog, mai degraba 100 de spartzi) mai scapara vreo beshina dupa ce coledzii lor au fost prinsi cu nasoalele mari.

#308
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

View PostNaoto, on 18 februarie 2023 - 10:49, said:

Greșești fiindcă împingi prea departe acest offtopic.

Vă puteți lămuri pe PM: if you must.

Nu știu dacă chiar e Off topic, era in contextul ca cu bani putini nu poți face medicina buna.
Bine, e drept, in România in momentul de fata de bine de rău exista niște echipamente și salariile doctorilor sunt ok, dar e intenția mare ca sistemul e condus de oameni intrați in vremurile alea. Ori atunci s-a autoselectat o clasa de oameni care nu au probleme morale cu șpaga. Nu sunt toți așa, dar o mare parte.

#309
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Soacra-mea, la comisia de evaluare handicap (sau ceva de genul) Are leucemie.
Doctorul:
-Eu am fost atent cu dumneavoastra, dar vad ca dumneavoastra nu sunteti atenta cu mine!"

Suna ca un banc, dar nu este.
Intrebarea mea e,:"Ce a vrut sa spuna autorul?" :D

#310
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Am ajuns in gura presei internationale cu recuperarile de pe cadavre si implantarile pe cei vii.

Sper ca exodul de medici sa se loveasca la angajarile in strainatate de faptul ca medicii cei buni nu s-au disociat de medicii cei rai.

Tacerea celor buni confirma inca o data ca spiritul de gasca primeaza in defavoarea prostului ala de Hipocrate.

#311
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Pentru ca medicii sunt de obicei copii ascultatori care invata bine, nu prea conduc revolte. Le e teama, pe buna dreptate, ca isi toarna seful, ala nu pateste nimic si dupa aia se razbuna pe ei.
De multe ori chiar nu pateste nimic.

#312
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-i mai satura pe criminalii astia.


Medic craiovean, prins în flagrant cu o mită de 1.000 de euro / Banii ar fi fost destinați pentru o pensionare medicală

Banii ar fi ajuns la un medic din cadrul Spitalului Miltar Craiova, care este și preşedintele Comisiei de Evaluare a Capacităţii de Muncă, potrivit unor surse judiciare. Ulterior, cei doi inculpați au fost arestați la domiciliu.

Mandatele de arestare a fost emis de Tribunalul Dolj, care a respins propunerile de arestare preventivă. Potrivit anchetatorilor, în schimbul sumei de 1.000 de euro, primul inculpat urma să intervină pe lângă un medic pentru avizarea dosarului de pensionare.

#313
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007
Nu are legătură cu Suceava însă e tot despre același gen de probleme.
https://defapt.ro/ma...dormeau-in-ele/

Chiar îmi era dor de colegiul medicilor.
"Însă, joi, președintele Colegiului Medicilor, Daniel Coriu, a susținut că acești medici n-ar trebui anchetați, întrucât n-au fost „implicați” în incidentul în care o gravidă a fost lăsată să moară pe trotuar."

Cică nu au fost implicați însă
"Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că medicul de gardă habar nu avea de faptul că la camera de gardă se prezentase o gravidă. Însă parafa sa apare în Registrul de consultații."

#314
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
In sanatate cred ca e doar o lipsa de organizare.
Adica ginecologul care lipsea de la Urziceni era ocupat la Urlati, cosea un maner de frana de bicicleta in piciorul unui amarat.
Imediat ce se prind ei cum sa aranjeze medicii aia, o sa fie numai oameni plesnind de sanatate si cu bujori in obraji, in Romania.

#315
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007
Dacă este implicat un medic, dacă un medic nu și-a făcut datoria, a fost chemat și nu a participat la consultul medical, cu certitudine va fi o anchetă a Colegiului Medicilor Ialomița”, a declarat președintele Colegiului Medicilor din România, Daniel Coriu. Din perspectiva sa, medicii nu au fost „implicați” întrucât dormeau.
Are dreptate nea coriu, cum sa fii implicat daca dormeai?

https://defapt.ro/mo...vata-asistenta/

Halucinant nu e un termen destul de puternic care să poată descrie chestii care se întâmplă în România.

Cum o fi sa iei 30k lei pe lună în urziceni, sa rupi patul fiind de gardă iar a doua zi sa behai că sunt inumane condițiile de muncă iar salariul nemarit din 2018!?

Edited by remvirg, 04 August 2023 - 13:02.


#316
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006

View Postremvirg, on 04 august 2023 - 13:00, said:



                             Cum o fi sa iei 30k lei pe lună în urziceni, sa rupi patul fiind de gardă iar a doua zi sa behai că sunt inumane condițiile de muncă iar salariul nemarit din 2018!?

                                       Si o alta fapta scandaloasa intamplata acum mai bine de un an in deja, spitalul groazei din Urziceni. O țață care se dadea medic tipa cu istericale si injura o femeie si mama cardiaca a acestei femei. Astia sunt doctorii care au salarii babane fata de multi alti romani, dar care isi permit sa urle la pacienti si insotitorii acestora atunci cand ar trebui sa isi faca meseria. Infioratori sunt indivizii astia care se uita numai dupa spagaroaie. Absolut infioratori si nimic nu-i satura, nici salarii, nici spagi. Ei sunt turbati numai la gandul ca trebuie sa-si faca meseria. Ce sa mai zici de asemenea indivizi pentru care juramantul lui Hipocrate e hartie de sters la c*r ?

                                      SURSA

#317
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010
”Mori, ce dacă? Nu ești nici prima, nici ultima”. Înregistrare: Cum sunt tratați pacienții la Camera de Gardă a Spitalului din Urziceni: Cumpără-i un kil de colivă"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k6whO9q-tWw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

”Dar nu pot să o las acum așa”, spune aparținătorul.
”Nu doamnă, o luați și o duceți unde se știe cu frecvență mică de mult. Eu nu ți-o duc în Urgență. Uite, frumușel, cu bilet de trimitere de la medicul de familie și te duci cu ea. V-ați găsit proștii. Eu nu sunt datoare să le caut doctor, mai bine să se ducă acasă și să caute *** mâncare, fasole, pernă să doarmă, că dacă stau 12 ore aici fac reclamații că noi nu îi lăsăm să mănânce. Trebuie să fiu eu datorare să sun Bucureștiul, că e maică-mea. Și să le trimit și cadouri”, mai spune medicul de gardă.
Întrebat dacă se poate vorbi cu primarul, știut fiind că spitalul este în subordinea administrației locale, reacția medicului a fost una cu un limbaj suburban.
”Dar vorbește cucoană cu dl primar, îmi bag *** în gura lui dl primar. Ce crezi? Tot atâta cu dl primar. Du-te la dl primar, să te trateze dl primar. La dl primar ai tratat-o pe mă-ta până la 80 de ani. Ți-o duci și ți-o tratezi pe cont propriu, ți-am spus eu să nu te duci? O iei de mână și o duci. Nu-s eu datoare să ți-o duc. E vie, nu e moartă. Dă din mâini, dă din picioare, nu e în comă”, a țipat medicul de gardă, potrivit unei înregistrări prezentate de Antena 3 CNN.

Nici o pedeapsa nu e prea mare pentru jigodiile astea din sistemul medical. Imi spunea cineva pe alt topic ca nu ii pot judeca pe bugetari de la cateva cazuri izolate. Izolate?! Pai e ceva normal sa fii tratat ca un gunoi de cei din sistem.


#318
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,618
  • Înscris: 10.08.2009

View Postremvirg, on 04 august 2023 - 13:00, said:

Dacă este implicat un medic, dacă un medic nu și-a făcut datoria, a fost chemat și nu a participat la consultul medical, cu certitudine va fi o anchetă a Colegiului Medicilor Ialomița”, a declarat președintele Colegiului Medicilor din România, Daniel Coriu. Din perspectiva sa, medicii nu au fost „implicați” întrucât dormeau.
Are dreptate nea coriu, cum sa fii implicat daca dormeai?



Mai exista o meserie unde prestezi zilnic pe durata unei perioade de timp stabilite in contract, sa fii platit pentru asta si tu sa dormi ?
Pai controlorii de trafic aviatic sunt mai prosti ?
Sau pompierii ?
Macar boul ala de pe Costa Concordia nu dormea, si-o tragea cu o modoveanca.Posted Image
Colegiul medicilor trebuie desfiintat, cercetarile in justitie care si aia e vai de mama ei da totusi...

In plm, esti de garda, cum sa dormi ?

#319
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007
Mai poți înțelege niște situații. E un medic de gardă, are o zi grea de tot și dacă prinde la un moment dat o oră, două de "liniște" se întinde într-un pat dar daca apare o urgenta întrerupe odihna.
Acolo practic se dădea stingerea, 3 medici și asistentele se băgau toți la somn, mai rămânea una sa fugărească pacienții care ajungeau la urgente, sa nu deranjeze odihna.
Colegiul medicilor în cazul asta nici nu a încercat macar sa mimeze ceva. Și-au scuipat mizeria in ochii opiniei publice fara nicio jenă. Cum sa anchetezi medicii pt neîndeplinirea atribuțiilor daca ei dormeau?
Fix că în exemplele tale, cum sa anchetezi controlorii de trafic daca 2 avioane se ciocnesc la aterizare daca controlorii dormeau. Sau cum sa anchetezi pompierii pt că nu au intervenit la un incendiu daca ei dormeau.

Edited by remvirg, 05 August 2023 - 11:32.


#320
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,618
  • Înscris: 10.08.2009
Din DEX cetire :
1.1.7. Corp (2.2.1.) de gardă.
locuțiune adjectivală De gardă = care este însărcinat cu paza, cu supravegherea, cu îngrijirea.
Medic (sau soră) de gardă = medic (sau soră) de serviciu într-o instituție spitalicească, care asigură serviciul medical în afara orelor obișnuite de lucru, pentru cazurile urgente.
locuțiune adjectivală De gardă = care este de serviciu, deschis în afara orelor de funcționare obișnuite.


Nu vad unde scrie de somn .Posted Image

#321
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 22.04.2017
Niste mizerabili…

Sa privim si partea pozitiva (pentru ei) - in 2-3 saptamani aflam de vreo alta grozavie si uitam de asta. Nimeni nu o pateasca nimic. Sau cel mult ceva de ochii lumii.

Asta e unul din avantajele incredibilei lentori cu care se misca statul in Romania - lumea uita si nu mai e nicio presiune sa plateasca cineva, sa se schimbe ceva, faptele se prescriu…

#322
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
https://www.hotnews....enimentelor.htm
Uite ca să întâmplat.
Trebuie făcut ceva, puși sa aleagă între lucrul la stat sau privat. Deci, ei lucrează la ambulatoriul spitalului, apoi au și cabinete private dar mai lucrează și pe la niște clinici private.
Pe bune, și între timp mai fac și gărzi...
Am o cumnata gravida, merge la controale la acea maternitate, dar acolo, cică se suferă de scarbeala și nonsalanta.
Fiecare cu medicul lui curant, apoi asistentele, scârbite de lucru...
Mda, îmi spunea astăzi....

Edited by mariusr1976, 20 August 2023 - 20:19.


#323
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
In cazul asta ingrozitor, care nu e singular, doar ca nu auzim noi de ele, problema e la rudele bietei femei care a fost lasata sa moara in dureri, cum nu ai lasa nici un animal.
Unde erau ele si de ce n-au venit cu caramida de bani acolo? S-au nascut ieri in tara asta, brusc? Au toti 2 ani?

Edited by cumparator, 20 August 2023 - 21:03.


#324
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Faza e, ca nu toți au cărămidă aia de bani...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate