Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Long exposure Photography

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Nu inteleg mesajul, sau nu intelegi ce incerc sa explic. Pentru light trails nu ai nevoie de ND. Ce inlocuitori?

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Vorbesc in general nu doar pe acel caz particular. Pe cazuri particulare poti aplica diverse solutii particulare.

#21
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Hai să completez cu date problemele observate.
Articolul inițial l-am făcut pentru discuția din jurul fotografiei cu cei doi pomi, evident este un blend între o fotografie sharp și o fotografie expusă lung.
Din păcate ora la care este făcută fotografia este una problematică, e în jurul amiezei cu lumină "tare" și soarele undeva sus de tot totuși nu am supraexpunere pe fotografie, vezi în atach "sharp element doi pomi" și "histogramă sharp doi pomi".
Apoi DJI a întrebat cum blenduiesc două fotografii și eu i-am dat link către un video unde explic cum fac asta în Luminar Neo dar acolo este alt subiect din aceași zi, un pom uscat.
La pomul uscat întradevăr la elementul "sharp" histograma atinge limita superioară, vezi în atach "histogramă pom uscat" dar cred că problema de unde sa discutat că este imaginea "arsă" se poate vedea în atach "defecțiuni pom uscat", acolo este un efect de mască, mai precis când am aplicat masca nu am acoperit bine zona respectivă. Chestia asta sa întâmplat pentru că atunci când am făcut videoul ăsta cu OBS (soft pentru captură ecran) m-am concentrat pe executarea videoului și nu pe prelucrarea fotografiei fiindcă făceam videoul respectiv pentru a demonstra tehnica de blending a doua straturi în Luminar. Da trebuie să refac "pomul uscat" și probabil o să folosesc și o altă versiune "sharp" a imaginii findcă am mai multe.

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Pentru expunere lungă pe timp de noapte e ceva diferit, uite un caz cu 15 sec expunere care permite inclusiv apariția stelelor pe cer.

https://www.eugenius...ht/EUG05018.JPG

am pus în atach info despre exif

#23
andrei_turca

andrei_turca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2018

View Posteugeniusro, on 01 februarie 2023 - 13:40, said:

Hai să completez cu date problemele observate.
Articolul inițial l-am făcut pentru discuția din jurul fotografiei cu cei doi pomi, evident este un blend între o fotografie sharp și o fotografie expusă lung.
Din păcate ora la care este făcută fotografia este una problematică, e în jurul amiezei cu lumină "tare" și soarele undeva sus de tot totuși nu am supraexpunere pe fotografie, vezi în atach "sharp element doi pomi" și "histogramă sharp doi pomi".
Apoi DJI a întrebat cum blenduiesc două fotografii și eu i-am dat link către un video unde explic cum fac asta în Luminar Neo dar acolo este alt subiect din aceași zi, un pom uscat.
La pomul uscat întradevăr la elementul "sharp" histograma atinge limita superioară, vezi în atach "histogramă pom uscat" dar cred că problema de unde sa discutat că este imaginea "arsă" se poate vedea în atach "defecțiuni pom uscat", acolo este un efect de mască, mai precis când am aplicat masca nu am acoperit bine zona respectivă. Chestia asta sa întâmplat pentru că atunci când am făcut videoul ăsta cu OBS (soft pentru captură ecran) m-am concentrat pe executarea videoului și nu pe prelucrarea fotografiei fiindcă făceam videoul respectiv pentru a demonstra tehnica de blending a doua straturi în Luminar. Da trebuie să refac "pomul uscat" și probabil o să folosesc și o altă versiune "sharp" a imaginii findcă am mai multe.

o alta varianta in cazul asta poate ar fi sa faci copacii cu 2 expuneri diferite si apoi sa le combini in Photoshop cu Blend Modes ca sa iasa ceva mai dinamic pe langa a 3-a imagine cu long exposure. Insa da, cel mai bine ar fi sa alegi un moment al zilei mai potrivit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate