Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Long exposure Photography

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Am să prezint aici un mic experiment de fotografie cu expunere lungă, am folosit pentru asta aparatul meu Sony 6300, obiectivul SEL 18135 de la Sony, telecomanda Rollei și filtre circulare ND  8, 64 și 1000 de la Haida.
Evident am folosit și un tripod. Deci cum am procedat, inițial am sosit la locație și am explorat posibilitățile de fotografiere, am ales câteva locații și câteva subiecte. Apoi la fiecare locație am efectuat mai multe fotografii pentru a alege încadrarea potrivită, dupa ce am făcut fotografiile inițiale mi-am desfăcut o bere și le-am inspectat amănunțit folosind viewfinderul de la aparat nu displayul pentru a vedea clar orice amănunt. Dupa ce am stabilit subiectul, unghiul și poziția optimă am montat camera pe trepied pe poziția aleasă. Inițial camera am setat-o pe aperture priority cu ISO la 100, iar focusul trecut pe manual deoarece atunci când atașez filtrele ND, autofocusul nu mai lucrează corect.
Deoarece era o zi însorită cu multă lumină și doream să lungesc ulterior cât mai mult timpul de expunere, am folosit F11 și F14 experimentând cu mai multe cadre.
In principiu lăsam camera să își aleagă automat expunerea în Aperture Priority mode și după ce făceam mai multe cadre așa pentru a obține versiunea "sharp" treceam camera pe manual mode în modul "Bulb" și foloseam timpul inițial al camerei de shutter speed multiplicat cu factorul filtrului, de exemplu 1/25 sec ori 1000 pentru filtrul F10 rezultă 40sec dar aveam nevoie de un timp mai lung și așa că am folosit două filtre combinate cel de 8 și cel de 1000 care împreună cu F14 setare pe obiectiv mi-a permis un timp de expunere de 332 secunde.
Am experimentat evident cu diverse combinații de filtre și timpi de expunere diferiți, pentru declanșare foloseam telecomanda iar camera foto era setată pe shutter electronic pentru a nu avea vibrații.
Partea a doua a editării am făcut-o acasă unde am folosit un soft Luminar Neo pentru a combina doua fotografii, mai precis am folosit partea cu apa din fotografia expusă lung iar pentru frunziș am folosit elemente din o fotografie "sharp" luata anterior de pe aceași poziție.
Am făcut și un video descriptiv cu procesul de fotografiere și editare.
Enjoy

[ https://www.eugeniusro.com/wp-content/uploads/2023/01/OldTreeLongexposure-2048x1365.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.eugenius...re-photography/

Edited by eugeniusro, 31 January 2023 - 22:38.


#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
fara pretentii de aparate SLR sau alte scule, fara trepied... pe genunchi
Fuji S8000fd

acu vreo' 14-15 ani...

e drept ca ale tale arata profesional....

Attached File  DSCF3933.JPG   556.87K   78 downloads

era sa uit... fara post-editare....

Edited by andrei_221, 31 January 2023 - 22:55.


#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postandrei_221, on 31 ianuarie 2023 - 22:51, said:


era sa uit... fara post-editare....

Pentru "long exposure" trebuie să editez, apa arată bestial dar frunzișul deoarece este permanent în mișcare datorită vântului arată prost pe "long exposure".

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Se pot face 2 fotografii separate şi apoi expune una peste alta?    :habarnam:

#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postdjl, on 31 ianuarie 2023 - 23:51, said:

Se pot face 2 fotografii separate şi apoi expune una peste alta? Posted Image

Da desigur, acum câțiva ani făceam asta în Photoshop, practic combinam două "layere" aplicând mască substractivă pe stratul superior, am renunțat la Photoshop deoarece nu îmi convine politica lor de licențiere, eu prefer licențe pe viață nu abonamente, acum lucrez cu Luminar Neo.
Uite cum fac asta în Luminar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rr_3xrenL24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugeniusro, 01 February 2023 - 00:02.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Porasta idee sa faci expunere lunga la padure sa scoti toate frunzele blurate.

Ba ai si ars prin supra expunere poza. Ca sa nu mai vorbim de compozitia dezastruasa.

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postabac, on 01 februarie 2023 - 00:15, said:

Porasta idee sa faci expunere lunga la padure sa scoti toate frunzele blurate.

Ba ai si ars prin supra expunere poza. Ca sa nu mai vorbim de compozitia dezastruasa.

Doar apa este expusă lung cârcotașule, am explicat mai sus cum am expus separat elementele din fotografie, expunere lungă nu înseamnă supraexpunere fiindcă folosești filtre ND care reduc cantitatea de lumină, cât privește compoziția, asta ține de gustul fiecăruia, nu mă interesează gustul altora, nu îți place nu te uiți, nu sunt fotograf de nunți și botezuri așa că nu trebuie să satisfac decât gustul meu.

Edited by eugeniusro, 01 February 2023 - 07:19.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Posteugeniusro, on 31 ianuarie 2023 - 22:32, said:

Enjoy

[ https://www.eugeniusro.com/wp-content/uploads/2023/01/OldTreeLongexposure-2048x1365.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Decupeaza partea de jos, roteste 180' si vezi daca e mai bine..

#9
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Se poate long exposure si fara filtre ND, care de cele mai multe ori "netezesc" atat de mult apa, incat fura toate detaliile. Cel mai mult folosesc timpi de la 1/2 pana la maxim 2", in functie de caz. Filtrele ND stau acasa, nu le-am mai luat dupa mine de mult timp.
Alege un alt subiect, cu o alta dinamica data viitoare, si mai lucreaza la compozitie.

View Posteugeniusro, on 01 februarie 2023 - 07:17, said:

expunere lungă nu înseamnă supraexpunere fiindcă folosești filtre ND care reduc cantitatea de lumină
De fapt, supraexpunerea este cand arzi highlights-urile, cand intra prea multa cantitate de lumina. In cazul tau, trebuia un timp mai scurt (probabil cu cateva secunde). Sau stai, ca ziceai ca poza de la copaci ai zis ca e una facuta fara ND, combinata apoi cu cea cu ND pentru apa. Caz in care nu ai ales expunerea corect (timpul de expunere) sau, daca ai folosit Aperture Priority, aparatul nu a calculat corect si trebuia sa corectezi prin Exposure compensation.

Attached Files



#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbadboy69on, on 01 februarie 2023 - 08:51, said:

..Cel mai mult folosesc timpi de la 1/2 pana la maxim 2",..
Si zici ca pozele de mai sus le-ai facut la 1/2 sec?
Cand ai soarele in cadru (de ex. #3 sau #4) cum de reusesti sa nu arzi la 1/2 sau 2"?

Edited by crokodilu, 01 February 2023 - 09:57.


#11
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcrokodilu, on 01 februarie 2023 - 09:56, said:

Si zici ca pozele de mai sus le-ai facut la 1/2 sec?
Cand ai soarele in cadru (de ex. #3 sau #4) cum de reusesti sa nu arzi la 1/2 sau 2"?
Exposure blending sau ND gradual (dar pe care il folosesc din ce in ce mai rar)

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbadboy69on, on 01 februarie 2023 - 10:08, said:

Exposure blending ...
Merge la apa, dar la masini, oameni sau subiecte in miscare mai merge tehnica asta?

Edited by crokodilu, 01 February 2023 - 10:15.


#13
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcrokodilu, on 01 februarie 2023 - 10:15, said:

Merge la apa, dar la masini, oameni sau subiecte in miscare mai merge tehnica asta?
Nici nu stiu daca e gandita pentru genul asta de subiecte. Dupa mintea mea, as zice ca nu. Cel putin nu am vazut nici un exemplu practic de exposure blending la oameni si / sau masini (in miscare).

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Deci pentru generalitate tot la filtre ND trebuie sa apelezi, nu?

Edited by crokodilu, 01 February 2023 - 10:23.


#15
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Nu pozez oameni (portret) deci cuvantul meu aici poate suna habarnist (singurele momente cand oamenii apar in pozele mele sunt pentru a exprima un sentiment, sau a arata vastitatea unui peisaj), dar pentru oameni lumina naturala calda, in preajma golden hour (daca vb de fotografiat outdoor) cred ca este mai de dorit (eventual asistat de unul sau mai multe flash-uri).
Masinile de care zici se misca? Adica sa pozezi traficul?

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbadboy69on, on 01 februarie 2023 - 10:30, said:

Masinile de care zici se misca? Adica sa pozezi traficul?
Adica asa ceva:
https://www.google.c...0&bih=969&dpr=1

#17
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Observa faptul ca sunt facute seara, noaptea, la amurg, in orice caz, in conditii de iluminare destul de slabe.
ND-ul il folosesti pentru a obtine timpi mai lungi atunci cand este prea multa lumina.  
In acest caz, trebuie setat un timp de expunere mai lung, pentru light trails. Posibil chiar bulb mode.

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
De acord ca exista inlocuitor pentru ND, doar ca inlocuitorii nu sunt un panaceu universal, fie nu se poate fie muncesti in plus pe ici pe colo prin partile esentiale. ND-ul poate aduce o scadere a calitatii, poate afecta imaginea, nu e nici el perfect.

Este drept ca in ziua de azi de ex. telefoanele fac cam ce face un ND, exposure blending, multiexposure, long exposure simulation, people removal, etc... dar pe DSLR nu prea ai astfel de functii.

Edited by crokodilu, 01 February 2023 - 11:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate