Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Ecran spart- cum transfer totul acum?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
Tocmai mi-a cazut telefonul si s-a lovit de rama metalica a scaunului, a lovit-o cu ecranul si s-a facut o pata alba exact in dreptul camerei, deci la marginea de sus, pe mijloc.

nu pot sa vad mai nimic, doar o dunga de la camera spre stanga, dar daca apas unde e spart se aprinde uneori tot ecranul, alb, jumatatea de jos alba, in sus continua cu dungi albe si flickere, iar sfertul de sus din dreapta nu se aprinde nici macar atunci. iar in  sfertul din stanga sus pot vedea un pic din tema...uneori nu se aprinde imediat alb si pot sa vad inclusiv ceasul...

daca incerc sa elimin sticla ciobita unde e pata, e o sansa sa-si revina ecranul sau se poate stinge de tot? se aprinde ecranul fara stratul de sticla? dar functia de atingere?

daca nu am sanse sa fac ecranul sa se aprinda, cum imi transfer totul pe alt telefon, inclusiv aplicatia si key-ul digital de la banca, mesaje, whatsapp etc?

#2
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 17.05.2012
nu mai ai nicio sansa pt display, cat despre date poti sa transferi cu USB in laptop etc, sa faci share screen tot pe laptop al ecranului telefonului. Se gasesc solutii.
Cat despre aplicatia pt banca, iti instalezi aplicatia pe alt telefon si faci ce iti zic ei acolo, depinde de banca ta. De obicei nici nu e nevoie sa mergi la banca sa iti dea alt cod de activare.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In principiu atunci cand  te loghezi pe noul telefon, la acele aplicatii, ai toate datele.

#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
am curatat sticla in jurul camerei..si acum se aprinde cam tot ecranul, in schimb sfertul din stanga sus de data asta e negru. iar partea de sus nu reactioneaza la atingere. totusi cumva pot sa trag de bara de sus...uneori incepe sa flickere cu alb daca las ecranul aprins. am o linie orizontala in treimea superioara si una mai discreta verticala, pe mijloc. de la cea orizontala in sus am niste pete indigo in fundal.

Edited by Punter, 31 January 2023 - 01:38.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
dacă se vede ceva și nu merge touch-screen
cablu otg un capat compatibil cu telefonul si cu un capăt USB female pentru mouse

Edited by MarianG, 31 January 2023 - 03:09.


#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
adica un cablu usb cu 2 mufe "mici" la capete? si sigur recunoaste un maus? nu as putea mari rezolutia ecranului cumva?

din pacate nu am teamview  instalat (si nu pot tasta sus in google store sa il descarc) ca as fi impartit ecranul cu alt telefon.

#7
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 10.05.2013
Poți trimite de pe un calculator, din pagina ta Google Play, aplicații la telefoanele asociate.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Despre ce model de telefon e vorba?
Este foarte important ca tu sa poti vedea pe ecran ceea ce-i afisat pentru a folosi pasii de mai jos, altfel trebuie sa inlocuiesti ecranul.
Daca telefonul tau are port USB C, poti folosi un adaptor dintr-asta: Adaptor HAMA 200300 Type C - USB-A, gri
Si orice mouse cu adaptor USB A sau cablu cu mufa USB A, cel mai ieftin: Mouse Wireless MYRIA MY8507, 1600 dpi, negru
Cu mouse-ul poti controla actiunile pe ecran.
Apoi incepi sa salvezi in cloud tot ce se poate salva.
Transferi de pe telefon in cloud totul, nu ai sa poti conecta in acelasi timp telefonul mobil la mouse si la PC.
De fapt poti folosi mouse-ul pe fir sa imperechezi un mouse Bluetooth, iar apoi scoti adaptorul OTG si conectezi la PC telefonul si folosesti mouseul Bluetooth pentru comenzie de pe telefon.
Daca ai telefon mai vechi cu mufa micro USB exista adaptoare OTG si pentru alea. Functioneaza mouse-ul conectat la orice telefon sau tableta cu Android si adaptor OTG or prin Bluetooth.
Cred ca si pe iOS sunt posibilele adaptoare dintr-astea, trebuie studiat.

Edited by Ciubex, 31 January 2023 - 09:10.


#9
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Doar daca pui alt ecran care functioneaza poti sa recuperezi datele sau sa iti faci un backup care poate fi ulterior transferat pe un telefon nou.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Normal nu ai nimic de facut. Ai backup facut la tot in cloud. Pe telefonul nou te loghezi in contul Google si se vor descarca toate aplicatiile cu setarile lor. Asta am facut cand mi-am luat noul telefon. Mai poti clona aplicatiile pe noul telefon daca mai functioneaza ecranul chiar si partial. Mesajele pe watsapp nu cred ca se salveaza local. Acum vad ca isi face backup zilnic la mesaje. Cred ca toata lumea si-a schimbat la un moment dat telefonul si nu a trebuit sa-si faca griji ca pe noul telefon nu se restaureaza toate aplicatiile. Singura problema cu androidul este ca la fiecare update de aplicatie trebuie sa ma loghez din nou sau la cele bancare sa-mi refac intregul proces de inregistrare.
Doar fisierele personale, daca ai asa ceva, se pot descarca cu cablul usb de la alimentator bagat intr-un laptop.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Atata timp cat nu spui exact ce telefon ai, toate raspunsurile vor fi generice.

In functie de marca, este posibil ca producatorul sa aiba aplicatie soft ptr back-up pe PC a datelor importante, este posibil sa poti pune un adaptor video pe USB-C si sa scoti imagine pe televizor - Samsung Dex si Huawei Desktop Mode de ex...

Aplicatia de la banca va trebui reinsatlat si reactivata pe telefonul nou - urmezi instructiunile aplicatiei - eventual cu suport de la banca. Nu stim ce aplicatie ai.

#12
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Degeaba conectezi mama OTG-urilor la el daca nu merge ecranul/touch-ul si nu poti acorda permisiune de conectare si/sau conectare hdb etc. Mergi la un service gsm iti pun un ecran pe el se recupereaza datele sau iti fac backup, epava o pastrezi sau o reciclezi ,alta varianta nu este.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

 Punter, on 31 ianuarie 2023 - 03:20, said:

adica un cablu usb cu 2 mufe "mici" la capete? si sigur recunoaste un maus? nu as putea mari rezolutia ecranului cumva?

din pacate nu am teamview  instalat (si nu pot tasta sus in google store sa il descarc) ca as fi impartit ecranul cu alt telefon.
un capăt cu mufa mica care are o rezistenta ce transforma telefonul în gazdă, și celalalt capat cu mufa USB mamă sa alimenteze și conecteze mouse-ul.

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015

 GTDONE, on 31 ianuarie 2023 - 13:23, said:

Degeaba conectezi mama OTG-urilor la el daca nu merge ecranul/touch-ul si nu poti acorda permisiune de conectare si/sau conectare hdb etc. Mergi la un service gsm iti pun un ecran pe el se recupereaza datele sau iti fac backup, epava o pastrezi sau o reciclezi ,alta varianta nu este.
Se poate, mă gândesc, cu un cablu să facă mirroring la display telefon pe un laptop, TV ceva și cu un mouse rezolvă.

Dacă are un Apple, Samsung ceva e și mai facil procesul. Acum, nici măcar nu ne-a spus modelul tel.

Edited by Vlad_22, 31 January 2023 - 17:01.


#15
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
am reusit sa intru  cu teamviewer, ajuta si rotirea ecranului, totusi se degradeaza din ce in ce mai mult jumatatea superioara se pateaza si mai mult si incepe sa dispara culorile. este normal?

si pot sa transfer totul, inclusiv mesaje, cu contul de google? si cum mai exact? iar cu teamviewer pot seta sa se conecteze automat fara sa mai ceara permisiunea pe ecran?

telefonul e un xiaomi, am sunat la service-uri...ecran original si montare 130 de lire...neoriginal si garantie 14 zile 90 de lire.

Edited by Punter, 31 January 2023 - 20:09.


#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu ce inseamna "normal", din moment ce-a suferit un soc, e posibil ca parti ale telefonului inca sa exercite presiune pe ecran, mai exact pe partea de afisaj.
Asadar, tine-l ca-n puf si incearca sa nu-l folosesti prea des.
Eu folosesc pentru backup-ul SMS-urilor si apelurilor aplicatia: SMS Backup & Restore, pe care mi le salvez in Google Drive.
Totodata poti salva ceea ce ai in telefon in Google Drive, folosind aplicatia cu acelasi nume: Google Drive, iar apoi le poti accesa de pe PC, din browser de la adresa: https://drive.google.com/
Legat de reparatie, de tine depinde daca merita sa iti schimbi ecranul. Daca iti copii ceea ce aveai nevoie de pe telefon, poate nu merita sa-ti schimbi ecranul.

Edited by Ciubex, 31 January 2023 - 20:27.


#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Pana la urma repararea lui iti rezolva toate problemele existentiale legate de datele de pe telefon. Data viitoare lasi active backup-urile in Google Drive, whatsapp si ce aplicatii iti mai sunt necesare. Nu e tarziu nici acum, cat mai misca ceva in el, sa le activezi si sa cumperi altul nou la 130-150 lire. Totusi eu cred ca iti faci griji degeaba. In mod implicit si daca nu ai umblat prin maruntaiele aplicatiilor, trebuie sa ai totul salvat in cloud. Al meu e chiar enervant cu backup-urile. Cum gaseste o retea wifi libera la care s-a conectat anterior, cum ma notifica ca a finalizat backup-ul. Intru in mall, gata, bip si backup. Intru in birou, bip si backup. Intru in casa, bip si backup. Intru de 10 ori in birou, de 10 ori bipaie ca a finalizat backup-ul. Daca fac praf ecranul, e suficient sa intru in mall si am backup finalizat.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
ce draci ai de salvat în SMS-uri și uațap? :o
problema ta este că tu consideri că toată viața ta este-n acel dispozitiv și acum ești pe moarte :P

soluția? alt telefon, pe care vei instala, pe măsură ce-ți amintești sau ai nevoie, programele necesare.

a! ai uitat parolele? nu-i bai, alegi să-ți trimită „link„ în email și GATA!
a! nu mai știi ce email ai folosit? nașpa, viața ta nu mai are nicio fărâmă de noroc :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate