Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sfat privind achiztia unei masini de tuns iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
daniel66

daniel66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2007
Buna seara,

Doresc sa achizitionez o masina de tuns de iarba pentru o suprafata de gazon plana de aproximativ 200 mp.
As dori ca masina sa fie pe benzina si sa aibe autopropulsie iar latime de taiere sa fie in jur de 40-50 cm. Sa fie un motor fiabil.
Am gasit urmatorele modele:
https://mathaus.ro/p...000000011158468
https://www.olx.ro/d...bi-IDgQnZs.html
http://www.alko-lobe...p-s-113794.html un distributor local o vinde cu 1550 RON.
https://utilajeagric...ihl-rm-248-0-t/

Daca aveti vreo idee sau recomandare va rog sa imi scrieti. Va multumesc!

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Eu folosesc masina asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LZ1e9mBdgOE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pina acum, dupa un sezon de folosire, e ok. Cred, insa, ca se poate lua ceva si mai bun.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e gazon și plan, e ok. E "parfum".
Daca e gradina cu denivelări: nu merge. Doar cu fir reușești.

#4
daniel66

daniel66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2007

View Postionut76, on 30 ianuarie 2023 - 22:19, said:

Eu folosesc masina asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LZ1e9mBdgOE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pina acum, dupa un sezon de folosire, e ok. Cred, insa, ca se poate lua ceva si mai bun.

Salut, Am vazut ca folosesti Ruris. Nu sunt niste chinezarii rebranduite? Produc ei ceva? Ce motor este?

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2023 - 22:28, said:

Daca e gazon și plan, e ok. E "parfum".
Daca e gradina cu denivelări: nu merge. Doar cu fir reușești.
Plat in boloboc :)) E ses.

#5
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
cauta pe OLX ca gasesti oferte excelente.

Nu te uita dupa mari brand-uri, ca nu o sa ai mari probleme cu asa utilaj la o suprafata asa mica.

cauta sa iei din orasul tau , ca sa ai garantie locala si piese de schimb.  Ruris si Rotakt sunt prezenti cam peste tot si ambii vand doar chestii rebranduite. dar nu sunt rele.

eu am mers pe Rotakt, datorita motorului de 140cmc, produs de SanLi, unul din producatorii mai rasariti de motoare.

Daca te uiti , o sa vezi ca Ruris insista pe motoare mici, de 70cmc, care nu fac fata cand iarba e mai mare.

https://rotakt.ro/pr...rba-rotakt-r46/

Edited by andrei_221, 30 January 2023 - 23:53.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Rotak sunt foarte bune  si cele electrice.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Acu depinde cum vrei sa arunci banii,astea ieftine sunt aceeasi treaba doar schimbata farba la carcasa si firma.
Aceeasi treaba am avut si eu,luat o prastie din dedeman, marca lor,am 3 veri cu ea,de lene nu i-am schimbat uleiul inca,primavara asta o voi face,nu a facut nici o problema pana acum,am dat pe ea aprox 400 lei parca.

#8
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Eu m-as duce pe Stihl,e o marca renumita si vei gasi piese de schimb intotdeauna.

#9
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am luat acum cativa ani Makita cu motor Briggs&Straton (mai exact asta: https://www.emag.ro/...n/pd/DTKTJMBBM/  numai ca era cu 1000 de lei mai ieftina, 1700), inainte aveam tot Makita, dar electrica - de fapt o mai am si o folosesc in locurile mai inguste. Curtea e asa si asa, cartitele mai fac musuroaie, nicio problema pana acum. A, la cea electrica i-am schimbat condensatorul. Nu e nicio lauda, imi place brandul si pare construita ok. Ryobi ca si marca am vazut mai mult in magazinele de bricolaj in SUA (Home Depot, Lowes, etc.), vad ca au aparut si pe-aici - in general bune. Chestia cu "chinezarii" cu service aproape - nu stiu ce sa zic, nu prea m-as baza pe asta. Vad la service Ru...is o gramada de pareri negative (atitudine, conditionari garantie, etc. - vezi sa nu trebuiasca sa duci utilajul la revizie ca la motosape si motocultoare). Succes.

Edited by Stefi_R, 31 January 2023 - 08:26.


#10
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.04.2007
La 200m2 îți iei o mașină de tuns manuala, cel mult una electrică.
Eu nu înțeleg de ce ai vrea la suprafață aia sa te murdărești de benzina,ulei,mentenanță și alte mizerii care mai sunt la un motor termic,plus poluare,plus un preț de 5 ori mai mare.
Sau dacă tot ai bani și nu ai ce face cu ei îți cumperi un roboțel și scapi de tot de munca.

#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 09.08.2006
Eu mi-am luat, acum 20 de ani, o masina MTD. Evident, chinezeasca. Am tras-o pe dreapta anul trecut ca a inceput sa se deschioleze (am 1200mp care nu-s tocmai drepti). N-a avut nici un defect, i se mai rupeau rotile. Am luat anul trecut un Bronto (ceva mai usoara). Ieftin. Foarte bun.

#12
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View Posttal3ntat, on 31 ianuarie 2023 - 09:04, said:

La 200m2 îți iei o mașină de tuns manuala, cel mult una electrică.
Eu nu înțeleg de ce ai vrea la suprafață aia sa te murdărești de benzina,ulei,mentenanță și alte mizerii care mai sunt la un motor termic,plus poluare,plus un preț de 5 ori mai mare.
Sau dacă tot ai bani și nu ai ce face cu ei îți cumperi un roboțel și scapi de tot de munca.

Exact asta vroiam sa spun si eu. La 200 m2 electrica e ok. Daca vrei mai ieftina iei cu cablu (in 2018 am avut un Wolf parca, luata de la Obi cu 57 de euro), daca vrei ceva mai confortabil, cu acumulator. Eu am luat o Gardena prin 2019 cred (tot OBI), la ceva oferta, sau 149 sau 199 de euro, recomandata pt suprafete de pana la 250 m2 parca. Foarte usoara, extrem de usor si comod de utilizat, iar comparativ cu una pe benzina, foarte silentioasa.

#13
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 09.07.2005

View Postdaniel66, on 30 ianuarie 2023 - 22:12, said:

Buna seara,

Doresc sa achizitionez o masina de tuns de iarba pentru o suprafata de gazon plana de aproximativ 200 mp.
As dori ca masina sa fie pe benzina si sa aibe autopropulsie iar latime de taiere sa fie in jur de 40-50 cm. Sa fie un motor fiabil.

Daca aveti vreo idee sau recomandare va rog sa imi scrieti. Va multumesc!

la ce suprafata ai tu nu vrei motor cu ardere interna. vrei una pe baterii cat mai usurica. daca tii gazonul din scurt (adica tuns o data la max doua saptamani) o sa ai o gradina perfecta.

#14
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View PostTonic Water, on 31 ianuarie 2023 - 11:18, said:


la ce suprafata ai tu nu vrei motor cu ardere interna. vrei una pe baterii cat mai usurica. daca tii gazonul din scurt (adica tuns o data la max doua saptamani) o sa ai o gradina perfecta.

Clar la 200 de mp are nevoie de electrica. Dar...hei,daca vrei sa faci o aroganta iti iei benzina autopropulsata. Eu la 900mp mi-am luat tractoras.
La treaba cu gazonul tuns la 2 saptamani ca sa-l tii din scurt,m-ai facut sa zambesc :). Ori stai la bloc ori n-ai iarba prin curte.
Mosule, gazon tinut din scurt, inseamna tuns la 3-4 zile in lunile: aprilie, mai,iunie,iulie.Si bordurile o data pe saptamana. Restul sunt povesti.

#15
daniel66

daniel66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2007
Pana la urma am rămas la aceasta mașina
http://www.olx.ro/d/...bi-IDgQnZs.html
Ryobi cu motor de Subaru 175cc autopropulsata.

#16
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Bravo. Smecherie masinaria aia.
Din experienta mea,daca ai de facut multe manevre inainte-inapoi pe loc,mai bine era fara propulsie.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttal3ntat, on 31 ianuarie 2023 - 09:04, said:

La 200m2 îți iei o mașină de tuns manuala,

dacă ai doar 2 chiloți și 2 ciorapi, de ce nu ai rămas la mașina de spălat manuală? :o

View Postoregano, on 31 ianuarie 2023 - 19:38, said:


Clar la 200 de mp are nevoie de electrica.

...și dacă-n 200 mp ai 5 trandafiri și 3 copaci, cam cum crezi că va arăta traseul tău cu cablul electric printre obstacole? :o
iar chestiile cu acumulatori sunt pt bărbierit, nu pt tuns gazonul...

#18
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
@oregano: Pai daca a luat-o deja, zic ca e ok cum e (cu propulsie), daca e in mintile ei, ca vad ca e SH; si a mea e cu propulsie, dar sincer nu o folosesc si nu simt ca ar impiedica la impins. Daca chiar deranjeaza, poate sa scoata cureaua aia, presupunand ca e pe curea propulsia. La mine in curte, partea cu iarba (de la Dumnezeu, nu gazon) e cam 800 mp, dintre care doar vreo 150 mai deschis; in rest, pomi, tufe, arbusti, bolovani (florarie de stancarie), si-alte balarii (balansoar, bancuta). Merge relativ ok, dar pe alocuri unde e prea ingust si intortochiat, o bag p-aia mai mica electrica, numai ca acolo e problema cu prelungitorul. Odata am si taiat prelungitorul cu foarfeca de tuns gard viu :)

Am si una manuala-manuala (old school), da' mere al dracu' de greu si daca e umeda iarba ii patineaza rotile si nu fac treaba -da' e super eco, ce mai ;)

Edited by Stefi_R, 01 February 2023 - 12:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate