Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Curs initiere QA tester

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Salut,lucrez in domeniul aparaturi medicale de mai bine de 12 ani, consider ca am inclinatii si pe partea tehnica si m-am gandit ca vreau sa ma dezvolt mai mult . As vrea sa ma integrez in acest domeniu de IT -optimizare , dezvoltare , testare , colaborare cu programatorii si ma gandeam sa incep de undeva . As vrea sa stiu cum intru in acest domeniu, ce abilitati am nevoie, de unde sa incep - cursuri...udemy? si apoi sa incep sa caut de lucru/o colaborare cu ceva companii - daca este si in domeniu medical si mai bine, cum sa ma dezvolt sa fiu angajabil? Cei care activati in acest domeniu, ma puteti ajuta cu o directie? Sunt dispus sa invat...sa studiez...sa muncesc....Deci, from ZERO to HERO....dar care este punctul zero? Multumesc!

Edited by Dodo03, 30 January 2023 - 11:54.


#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru banii dati, cursurile Udemy sunt ok. Uita-te pe review-uri si pe prezentarea cursului, ca sa vezi ce acopera si cat de bine acopera din zona de testare. Daca vrei certificare, exista cursurile ISTQB pe la diverite companii din Romania. Sunt destul de scumpe, cei mai multi le fac pe banii angajatorului.

#3
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 30.12.2012

 Dodo03, on 30 ianuarie 2023 - 11:53, said:

Salut,lucrez in domeniul aparaturi medicale de mai bine de 12 ani, consider ca am inclinatii si pe partea tehnica si m-am gandit ca vreau sa ma dezvolt mai mult . As vrea sa ma integrez in acest domeniu de IT -optimizare , dezvoltare , testare , colaborare cu programatorii si ma gandeam sa incep de undeva . As vrea sa stiu cum intru in acest domeniu, ce abilitati am nevoie, de unde sa incep - cursuri...udemy? si apoi sa incep sa caut de lucru/o colaborare cu ceva companii - daca este si in domeniu medical si mai bine, cum sa ma dezvolt sa fiu angajabil? Cei care activati in acest domeniu, ma puteti ajuta cu o directie? Sunt dispus sa invat...sa studiez...sa muncesc....Deci, from ZERO to HERO....dar care este punctul zero? Multumesc!
Cu experienta in domeniul apraturii medicale s-ar putea sa gasesti posturi in domeniul testarii. In Brasov stiu cel putin doua companii care testeaza in domeniul si experienta precedenta ar putea fi un atuu. Nu ma pot exprima pentru alte orase desi cred ca si in Cluj, Sibiu si Craiova s-ar putea sa fie o firma care sa aiba testare in acest domeniu.

Edited by numerci, 30 January 2023 - 12:03.


#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Sunt dispus sa investesc timp si bani, dar vreau sa ma asigur ca sunt in directia potrivita  Incerc sa ma familiarizez cu ce face un QA dar si cu posturile disponibile...adica nu as vrea sa raman toata viata cu o lista de task-uri , la sfarsit sa scriu un raport si gata. Vreau mai mult de atat, vreau sa vin cu sugestii ...idei, research....sa contribui cumva la imbunatatire...dezvoltare, optimizare...Exista asemenea job in acest domeniu? :)

 numerci, on 30 ianuarie 2023 - 12:02, said:


Cu experienta in domeniul apraturii medicale s-ar putea sa gasesti posturi in domeniul testarii. In Brasov stiu cel putin doua companii care testeaza in domeniul si experienta precedenta ar putea fi un atuu. Nu ma pot exprima pentru alte orase desi cred ca si in Cluj, Sibiu si Craiova s-ar putea sa fie o firma care sa aiba testare in acest domeniu.

In Brasov ar fi ideal, dar nu pot zice ca refuz ceva remote ...psihic nu cred ca as fi dispus pentru relocare si nici nevasta-mea nu ar fi de acord. 😅. Am experienta si in partea de management..bussines..as putea intelege ce doreste clientul si as putea veni cu idei in implementare . Sunt convins ca pentru a putea ajunge sa fac efectiv acest lucru am nevoie de multa experienta - ceva ani probabil-  si totusi sa incep de undeva. Asta caut acum.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru inceput exista Manual Tester Engineer: Hai sa vedem ce se cere:

Responsibilities:
Detect, report, and track defects in our products, as well as verify fixes
Perform manual testing of application’s functionality
Work closely with product management, support team and developers throughout the development process
Configure test environments
Create and maintain testing related documents, write test cases and performs test plans

Requirements:
BA degree in computer-related fields (computer science, telecom)
Familiar with field’s terminology and tools like JIRA, Bugzilla, Testlink
Very good user knowledge for Windows
Good user knowledge for Mac OS X
Good user knowledge for Linux OS
Previous experience in the same field
Basic programming/scripting knowledge (java, python, perl)
Highly accurate and detail-oriented
Self managed, quick learner, passionate about testing and oriented towards details
Good English verbal and written communication skills

In primul rand ar fi fain sa stii cum functioneaza un program de bug tracking, care-s etapele unui bug, ce-i aia un story, un task, ce inseamna  "Definition of Done" etc. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nHuhojfjeUY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi sa stii ceva despre Agile si mai ales cum functioneaza metoda Scrum.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ozXNUuBCb54?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cunostinte de programare nu sunt chiar necesare (asta e in functie de firma), insa sa nu arati ca esti bata, atehnic, adica sa nu ai capacitatea sa inveti mai departe daca e nevoie la un alt proiect. Un tester manual poate sa testeze fara pic de cunostinte de programare, insa daca le stii te ajuta foarte mult sa testezi mai bine produsul. Cum am zis, depinde de firma daca se cere sau nu.

Curs ISTQB - e greu de luat daca nu ai macar 1 an experienta. Sunt foarte multi termeni tehnici pe care nu-i foloseste nimeni, iar cursul e 80% teoretic, e mai mult filozofie. N-are rost sa te apuci de el, eventual arunci o privire peste documentatie sa stii despre ce e vorba, macar sa ramai in minte cu cativa termeni.

E bine sa stii macar ce e un Test management tool: https://www.guru99.c...ment-tools.html

Pentru inceput e bine sa cauti un job ca tester manual, unde dai pur si simplu click in aplicatie si scrii documentatie nu prea ai ce invatat tehnic, dar macar intri in domeniu sa iti faci "experienta". De acolo vezi tu mai departe ce-ti place. Banuiesc ca salariile nu-s prea atractive pentru un incepator.

Urmatorii pasi pot fi Test Manager, Automation Tester sau chiar programator.

Edited by Bursul, 30 January 2023 - 12:49.


#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
The Best Software Testing Training You Will Ever Get
Master Software Testing+Jira+Agile On Live App-Be A TeamLead
Learn JIRA With Real-World Examples

#7
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.10.2010
Vezi daca te coafeaza...
https://www.economic...cal_643142.html

#8
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Ok, inteleg ca Jira este un tool/software pe care il folosesc toate companiile(sau majoritatea)in elaborarea unui proiect. Am lucrat cu astfel de softuri/baze de date, dar personalizate ...asa ca nu imi este greu sa inteleg si Jira - pentru asta cred ca sunt suficiente informatii pe google/YT ...deci nu as avea nevoie de un curs platit. :) Despre elaborarea proiectului/SDLC prin cele 2 cai-  Scrum sau Kanbam banuiesc ca se ocupa un project manager , eu ca si QA manual tester trebuie doar sa identific task -urile asignate prin Jira si sa le execut si sa raportez? Cat de activ o sa fiu implicat si in ce etape ...la fel..se decide in momentul elaborarii proiectului.

@Bursul - nu cunosc nici un limbaj de programare , nu am lucrat in acest domeniu si nu cred ca am skil-urile necesare , ceea ce pot eu sa fac este sa inteleg procesul ...cum se face ...si de ce asa ..asta ca sa ma ajute sa testez cat mai eficient ceea ce am de testat. De mai bine de 10 ani colaborez cu o companie care produce si dezvolta softul necesar pentru un anumit tip de aparatura medicala si practic pe langa training/instruire/demo/punere in functiune pot spune ca am lucrat si ca QA tester - in sensul ca veneam cu rapoarte de la utilizatori(medici) legate de bug-uri de soft...sau propuneri de imbunatatire.

 mardan66, on 30 ianuarie 2023 - 15:06, said:

Vezi daca te coafeaza...
https://www.economic...cal_643142.html

Salut, lucrezi pe acest post de QA si crezi ca ar fi un inceput bun pentru mine? Multumesc!

 mardan66, on 30 ianuarie 2023 - 15:06, said:

Vezi daca te coafeaza...
https://www.economic...cal_643142.html

Salut, lucrezi pe acest post de QA si crezi ca ar fi un inceput bun pentru mine? Multumesc!

Edited by Dodo03, 30 January 2023 - 15:31.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

 Dodo03, on 30 ianuarie 2023 - 15:32, said:

De mai bine de 10 ani colaborez cu o companie care produce si dezvolta softul necesar pentru un anumit tip de aparatura medicala si practic pe langa training/instruire/demo/punere in functiune pot spune ca am lucrat si ca QA tester - in sensul ca veneam cu rapoarte de la utilizatori(medici) legate de bug-uri de soft...sau propuneri de imbunatatire.
Pai atunci e bine. Iti pregatesti inainte de interviu o povestioara cum cat de mare tester ai fost la firma anterioara si ca vrei sa te dezvolti mai departe, ca te-ai documentat (le arati ce si cum) si ca vrei sa devii Tester IT. Singurul impediment ar fi ca firma la care te duci la interviu sa caute juniori cu 20 de ani de experienta. Ca mai sunt din astia.

#10
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Pana la povestioara mai am foarte multe cunostinte de acumulat, ma gandesc sa imi acord 3-6 luni si apoi sa incep sa caut oportunitati . De-aia ma gandeam ca , totusi un curs de-asta " minune" m-ar putea ajuta sa gasesc ceva lead-uri in domeniu si sa imi dea ceva de lucru cand nu are el chef sa le faca ...poate cine stie..!?

#11
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 03.10.2014
Ca tester in mare ai chestiile de facut:
1. citit povestile care se vor implenta in sprintul respectiv si discutie in cadrul scrumului;
2. scris teste pentru povestile de la pct-ul 1.
3. Creat envirmonmentul de testare.
4. Testat pe baza testelor de la pct.2 - deschis defecte (bug-uri) pt chestiile care nu sunt oki.
5. Verificat defecte.

Pt toate activitatile vor exista task-uri asociate povesti astfel incat scrum masterul sa vada ce se intampla.

Edited by elef, 30 January 2023 - 16:49.


#12
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Da,iti multumesc, incet...incet incep sa inteleg care sunt cerintele angajatorului si responsabilitatile. Momentan sunt foarte entuziasmat pentru ca eu consider ca mi se potriveste un astfel de job.La inceput ca manual tester ..tu le faci/dezvolti/concepi in functie de produs/poveste / discutie...le executi...si raportezi. Ca si automatic tester , trebuie sa dezvolti singur un program care sa faca testele pentru tine? Am vazut ca de obicei se foloseste Python? Sau gresesc? M-am inscris la un webinar , maine la 19:30 are loc..vedem ce povesti mai aud si acolo.

#13
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 30.12.2012

 Dodo03, on 30 ianuarie 2023 - 19:14, said:

Ca si automatic tester , trebuie sa dezvolti singur un program care sa faca testele pentru tine? Am vazut ca de obicei se foloseste Python? Sau gresesc?
Depinde ce tool folosesti pentru automatizare.Poate fi Python sau poate fi cu totul altceva...nu este un singur tool.

#14
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Am cateva ore vizionate de materiale , incep sa invat lucruri noi si sa ma obisnuiesc cu limbajul - scrum master , sprinturi ....waterfall, agile...Jira. Legat de tool-uri, nu stiu fiecare ce foloseste sau care e cel mai raspandit in Romania dar ideea e sa iti doresti sa inveti lucruri noi. Este un tip care are un vlog..blog si un curs pe Udemy si care povesteste frumos despre QA.Il urmaresc si apoi vedem care este pasul urmator...probabil sa urmaresc ceva internship-uri sau cumva sa ma vada si pe mine cineva in acest domeniu. Mi-as dori enorm sa ma pot specializa pe partea medicala dar stiu ca o sa am multe de invatat pana atunci. Keep in touch  si orice imput aici va fi extrem de apreciat.

#15
Alexmateiii

Alexmateiii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2022
Salut toti membrii acestui topic si ii multumesc lui dodo03 pentru ca a deschis aceasta discutie.

Acum ceva timp cineva mi-a sugerat sa ma pregatesc si sa dau examenul pentru certificarea istqb foundation level, ba chiar mai mult mi-a si dat materialul dupa care se invata pentru acest examen.

Mentionez ca am zero pregatire si/sau experienta in domeniul IT.

M am apucat sa citesc acest syllabus, care trebuie sa recunosc, nici contractele cu statul nu sunt asa de grele in exprimare si dupa o prima citire am zis sa fac si un test online sa imi fac idee cam cum arata intrebarile.

Mare mi a fost mirarea cand am observat ca intrebarile nu au nicio legatura cu syllabusul, ma refer la felul cum sunt concepute. Sunt ceva de genul:
In syllabus ti se spune ce este furculita,  cutitul si polonicul dar in test intrebarile sunt de genul-" cum se face ciorba de burta". Pai de unde sa stiu eu, daca nu imi zice nimeni cum.
Sunt intrebari cu niste scheme pe care in syllabus nici macar nu face referire, daca stai bine cu logica, poate ai sansa sa raspunzi corect.

Undeva scria ca iti este deajuns sa citesti doar syllabusul ca sa te pregatesti pentru examen.

Si intrebarea mea pentru cei care au experienta, exista si alte locuri/metode etc unde te poti pregati mai profund pentru acest examen. Am cautat pe cineva cu care sa fac niste meditatii, dar nicio sansa sa gasesti.

Am vazut ca sunt o gramada de firme care iti fac  training dar am inteles ca nu iti ofera ceva cu mult in plus fata de ce scrie in syllabus, adica iti ofera si niste poze la unele probleme sau subiecte mai complexe, dar doar atat.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate