Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Cum pot folosi SUMAL?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Sunt într-o zona de munte.
Născut aici, crescut aici.
Cunosc peste 500 de ha de păduri, unde am și copilărit.
Se exploatează lemn, cam constant din zona.
Am văzut păduri rase, și acum e alta în loc.
Puterea de regenerare este mare.
Numai ca am observat ca sus în ariile protejate, nu se regenerează asa de tare.
Sau ma uit la o zona de 14 ani, unde numai zmieuris creste după ce a fost rasa de copaci.
Molid mai exact.
Acum exploatarea lemnului în zona a fost un lucru normal.
Dar ma uit cum urca sus pe munți, unde eu știam ca zona protejata, mai exact parc național.
Utilizasem cândva pe pc, un program, inspectorul pădurii, unde îmi arata limita de parc național.
Asta cu ani buni în urma.
Vad ca este o aplicație, SUMAL, dar nu arata limitele sau granițele pe care nu au voie sa le treacă.
Cum aflu asta mai exact?
Ca parca i-aș trage de mânecă sa se mai reorienteze și sa lase vârful muntelui, ca rămâne gol.
Sunt alte sute de ha care pot fi exploatate, mai departe cei drept, dar acolo ar fi bine sa fie pădure.

#2
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 30.07.2009
Încearcă să iei legătura cu activistul din Suceava, pe materie de combaterea furtului de lemn, poate te poate ajuta cu informații concrete: https://www.facebook.com/bodnardaniel

#3
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

View PostWarpS, on 29 ianuarie 2023 - 10:56, said:

Încearcă să iei legătura cu activistul din Suceava, pe materie de combaterea furtului de lemn, poate te poate ajuta cu informații concrete: https://www.facebook.com/bodnardaniel
Nu ma interesează sa fac mare galceava.
Asta a mai fost pe aici, a filmat niște cioate, marcate și în regula, a filmat cu drona, dar nu a rezolvat nimic.
Exploatarea era conforma, arborii aveau anii de exploatare, etc.
Ce i-am reproșat domnului activist, este ca a văzut cioate de arbori, dar nu și mizeria rămasă după muncitori.
Peturi, doze de bere, sticle și deșeuri plastice, piese stricate de la utilaje, cauciucuri, și pot continua mult.
Alea domnul activist nu l-ea văzut.
După cum am spus, pădurea se exploateaza de mii de ani.
Aici am crescut, aici am văzut cum creste pădurea, am văzut poze vechi din 1900 din zona, 1918 mai exact, și pot spune ca este mai multa pădure acum ca atunci, dar undeva se întrece o limita.
O limita care trebuie să se țină.

Daca mie mi-e cald cu dinții în gura, reciproca e valabila.
Ia sa stârnești un om, care trăiește cinstit, și sa încerci sa ridici tonul la el.
Da numai sa încerce sa vadă ce o ieși.
Eu cred ca la urma o sa tragă o concluzie ca era mai bine daca...
Eu nu vreau sa facă închisoare, sau amenzi, sau dosare penale.
Dar dacă nimeni nu le atrage atenția, cred ca în mintea lor nu vede nimeni.
E, uite ca nu toată lumea e proastă.

#4
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
I-am scris activistului.
Dar are 154k de urmăritori.
Nu cred ca o sa răspundă.


#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,074
  • Înscris: 27.10.2007

View PostPNX1, on 29 ianuarie 2023 - 09:58, said:

Puterea de regenerare este mare.
Numai ca am observat ca sus în ariile protejate, nu se regenerează asa de tare.
Sau ma uit la o zona de 14 ani, unde numai zmieuris creste după ce a fost rasa de copaci.
Cum aflu asta mai exact?

View PostPNX1, on 29 ianuarie 2023 - 11:27, said:

Ce i-am reproșat domnului activist, este ca a văzut cioate de arbori, dar nu și mizeria rămasă după muncitori.
Peturi, doze de bere, sticle și deșeuri plastice, piese stricate de la utilaje, cauciucuri, și pot continua mult.
Alea domnul activist nu l-ea văzut.

lucrurile sunt legate. cand padurea este taiata ilegal, hotii iau lemnul bun si lasa la fata locului crengile subtiri plus o gramada de deseuri de lemn care sufoca pur si simplu lastarii, iar padurea nu se mai regenereaza. creste ici colo cate un lastar subtire, iarna vine viscolul si il rupe si pe asta. ca sa se regenereze, lastarii trebuie sa ajunga in starea de masiv, insa, daca n-au conditii, se rup si greu mai vezi padure pe acele locuri.
am vazut acum vreo 10 ani, o padure rasa la Sfantu Gheorghe, practic stratul de deseuri lemnoase depasea jumatate de metru. nici acum nu e padure acolo.

Edited by strongsss, 29 January 2023 - 19:04.


#6
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Da. Corect ce spui.
Numai ca acum au un contract de dat inclusiv masa verde.
Adică crengile verzi și subțiri.
Dar în urma cu zece ani, după exploatare ocolul silvic cu pădurarul și tehnicianul, verifica dacă sa strâns "hlomul" grămezi și cioatele sunt cojite ca să nu stea musca în ele, în vederea plantari în anul următor.
Altfel durează ani pana începe sa putrezească și sa înceapă regenerarea.
Cunosc anumite aspecte.
Am participat ca muncitor la lucrări silvice, inclusiv la plantarea și supravegherea plantarii, a zeci de mii de puieți.
Acțiuni de ecologizare, chiar și local cu familia.
Dar pe mine ma îngrijorează cum dispare pădurea de pe crestele munților.
Si nu se opresc.
Am pus o întrebare, și vad ca nu exista răspunsuri.
Cum aflu unde este limita, pe hărțile vechi, hărțile noi etc.
Am văzut un clip în care grup pe fb, apare precum ca a mințit cum ca a filmat în zona protejata, dar ei au aflat ca nu este asa, iar RNP a schimbat hărțile.
Apoi cum aveam asta în minte, ca ăștia de aici nu cumva au întrat și ei în zona protejata, vroiam sa verific dacă este asa sau nu.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate