Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Antena satelit DIGi prin fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Salutare! Aveti cunostinta de ceva adaptoare pentru conectarea unei antene satelit DIGI prin intermediul unei fibre optice? Am nevoie sa duc un TV intr-o zona unde am doar fibra si nu pot monta antena satelit.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Nu exista așa ceva

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Daca fibra inseamana Internet prin Fibra Optica, ai la dispozitie aplicatia Digi Online pe care o poti folosi. Ai nevoie de abonament internet si TV la DIGI.
Da, nu toate posturile sunt disponibile, dar doar atat se poate in conditiile tale.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
Se poate dar nu cred ca iti permiti costurile. Ai nevoie exact de echipamentele pe care le au cei de la digi cand transmit prin fibra optica semnalul tv la tine in casa. In mare, cate un receiver satelit pentru fiecare program de tv, urmat de restul de echipamente care ,,aduna canalele" si le transmite prin fibra optica.

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015

 wiz26, on 28 ianuarie 2023 - 14:35, said:

Salutare! Aveti cunostinta de ceva adaptoare pentru conectarea unei antene satelit DIGI prin intermediul unei fibre optice? Am nevoie sa duc un TV intr-o zona unde am doar fibra si nu pot monta antena satelit.

Solutia pentru tine se numeste IPTV. Vezi ce zice google.

#6
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Se poate face asa ceva insa costurile nu sunt mici deloc. Astfel de abordari se folosesc pentru receptiile cablistilor. Ai nevoie de un LNB cu iesire optica si de un receptor care sa aibe intrare optica ceea ce face ca solutia sa fie scumpa. Adica vorbim de cateva sute de euro pentru un astfel de kit. Si probabil va trebui sa duci si cablu RF pentru a asigura alimentarea LNB-ului.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Oare chiar asta vrei? Ai o antena satelit Digi în punctul X și vrei în punctul Y sa vezi programele TV? Ce distanta ai între X și Y? Fibra aia optica tu ai tras-o sau de fapt ai internet în Y de la un provider prin FO?
Pana nu spui exact ce vrei, vei primi jdemii de "soluții"

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 LukRo, on 28 ianuarie 2023 - 17:44, said:

Solutia pentru tine se numeste IPTV. Vezi ce zice google.
Era scump abonamentul cand aveam eu in 2012 abonament iptv de la romtelecom prin fire de telefon. Cadea destul de des gen joi sau vineri,iar in weekend erai fara net si fara tv.. M-am mutat la alt provider.

#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

 paso87, on 28 ianuarie 2023 - 18:48, said:

Se poate face asa ceva insa costurile nu sunt mici deloc. Astfel de abordari se folosesc pentru receptiile cablistilor. Ai nevoie de un LNB cu iesire optica si de un receptor care sa aibe intrare optica ceea ce face ca solutia sa fie scumpa. Adica vorbim de cateva sute de euro pentru un astfel de kit. Si probabil va trebui sa duci si cablu RF pentru a asigura alimentarea LNB-ului.
Ceva de genul asta: https://peruvision.r...et-otx-invacom/
Dar ia aminte ca ce ti-am pus eu e doar partea care vine la antena. Mai e nevoie de fibra optica de exterior (protejata la conditiile meteo) sau interior (rezistenta la socuri mecanice, cel putin). Si in final ai nevoie de receptorul optic potrivit astfel incat sa scoti semnal RF care va fi trimis la receptorul de satelit.

#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Mai cumperi o antena , LNB , mufe si cablu si plimbi doar rceptorul de satelit cu cartela in el intre cele doua locatii.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
@stishiba
Asta nu ai citit?

 wiz26, on 28 ianuarie 2023 - 14:35, said:

si nu pot monta antena satelit.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate