Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Biorinil, se mai poate gasi totusi undeva?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Am tot cautat pe la farmacii Biorinil si n-am mai gasit. De vreo 2-3 luni a disparut...
De ce nu se mai gaseste, aveti idee?
Si totusi se mai poate gasi undeva?
Am vazut ca se fabrica in Franta. As plati si colet international la o adica... .

PS. Stiu ca exista tot felul de alternative, dar nu vreau. Sau mai exact sotia nu vrea. ...vrea doar Biorinil si basta!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt stocuri foarte mici, ca la multe alte medicamnete de sezon.
Poti verifica aici:
https://ser.ms.ro/access/user

#3
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
O posibila explicatie am gasit aici:
Pastile ieftinite până la dispariţie. Zeci de medicamente au dispărut de pe rafturi
Citez:

Quote

Deşi se confruntă cu o lipsă tot mai mare de medicamente în farmaciile din ţară, Ministerul Sănătăţii extinde lista de medicamente gratuite şi compensate. Astfel, începând cu data de 1 decembrie, lista se măreşte cu 21 de molecule noi.
...
Farmaciile se confruntă cu lipsuri la o serie de antibiotice și antiinflamatoare, în special pentru copii.

Nu doar medicamentele pentru copii sunt mai greu de găsit, ci şi cele pentru adulţi. Pe lista celor care nu mai ajung în farmacii au intrat de la începutul lunii trecute mai mult tratamente pentru răceală şi gripă, dar şi antibiotice şi antiinflamatoare. În doar o lună, Agenţia Naţională a Medicamentului a primit 84 de sesizări privind 51 de medicamente lipsă. Azarga, Calypsol, Biorinil, Pegasys, Champix, Amitriptilină, Inspra, Trleptal sau Carbamazepină sunt câteva dintre medicamentele care au dispărut în ultimile zile de pe piaţă. Listele cresc de la o zi la alta, fără ca nimeni să poate face ceva.

Singura măsură luată de guvernanţi a fost crearea unui site, www.medicamentelipsa.ms.ro. Aici oamenii se pot plânge de lipsa unui medicament şi, eventual, mai primesc de la minister câte un răspuns. Însă nici măcar acele răspunsuri nu coincid cu realitatea.


Dar totusi cum fac sa fac rost...  ?!? Posted Image

Edited by mm777, 27 January 2023 - 17:32.


#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Romania are cele mai preturi la medicamentele cu reteta din Europa, producatorii externi nu sunt interesati sa le mai aduca aici.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce probleme existentiale are cate unii ... Posted Image

Si daca este de negasit, ce faci ?
Adica nu tu - sotia
Se agraveaza problema si ajunge (Doamne Fereste) la urgenta ?

Edited by Naijax, 27 January 2023 - 17:43.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa incerce Rhinxyl Ha, pana cand se va gasi Biorinil.

#7
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View PostNaijax, on 27 ianuarie 2023 - 17:42, said:

Ce probleme existentiale are cate unii ... Posted Image

Si daca este de negasit, ce faci ?
Adica nu tu - sotia
Se agraveaza problema si ajunge (Doamne Fereste) la urgenta ?

Te rog frumos nu divaga de la subiect.
Am nevoie si basta. Daca nu-ti place ca ...am nevoie, nu mai citi ce scriu. Scuza-ma ca exista unii ca mine/ ca noi!
Avem si noi nevoie de ceva, si cautam modalitati...
Inchide ochii daca te deranjeaza cautarea / sau disperarea unora... .

Sau cumva faci parte din Ministerul Sanatatii si te deranjeaza evidentierea unei probleme - lipsa acestor medicamente... ?

Edited by mm777, 27 January 2023 - 17:49.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Problema e ca in Romania preturile medicamentelor sunt controlate de stat si nu mai acopera pretul de productie sau de import
D'aia nu se gasesc

Da' tu poti sa cauti

N-am nimic impotriva
Nici contra Posted Image

#9
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Rog un moderator sa modifice titlul acestui topic daca se poate de genul:
"Problema lipsa medicamente in Romania - de ex Biorinil, se mai poate gasi totusi undeva?"
sau
"Problema lipsa medicamente ieftine in Romania - de ex Biorinil, se mai poate gasi totusi undeva?"

...if possible.

Edited by mm777, 27 January 2023 - 17:53.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta nici macar nu e un medicament esential. Se poate inlocui usor.

Poate doar sa ai norocul  ca un coleg sa il aiba pe stoc (acasa, sau la farmacie), altfel nu vad cum/unde l-ai putea gasi.

Edited by pasilla, 27 January 2023 - 17:57.


#11
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View Postpasilla, on 27 ianuarie 2023 - 17:44, said:

Sa incerce Rhinxyl Ha, pana cand se va gasi Biorinil.
A incercat si asta si altele si cica nu au "aproape" nici un efect...
M-am si certat pe tema cu ea... dar degeaba. (intelesesem ca ar crea si dependenta Biorinilul... whatever... )
Eu chiar nu folosesc Biorinil, deloc. Desi cam am tot timpul o nara infundata (dar de la deviatie de sept mai degraba in cazul meu.... )
Dar in situatia in care sunt prefer sa fac ceva sa fac rost de BIorinil si sa-i... inchid gura.

Edited by mm777, 27 January 2023 - 17:59.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu te inteleg...stiu cum e, dar decat nimic....

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Întreabă la o farmacie care are și laborator de preparare  medicamente, dacă exista posibilitatea sa prepare un ser care sa conțină ingredientele din compoziția biorinil.
Pot sa înțeleg ca soția ta vrea doar biorinil. Dar dacă nu se mai găsește și nici nu se știe când va reveni în farmacii, ar trebui sa întrebe medicul/farmacistul ce alte picături ii recomanda, care sa fie la fel de eficiente ca biorinil.

#14
sikmar

sikmar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2017
Eu am gasit in decembrie la o farmacie din zona Drumul Taberei - Valea Argesului (Bucuresti).

#15
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Ai sunat la primele 3-5-7 farmacii care apar pe google?!
Sa stim, deja discutia a deviat de mult.....

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sigur ai cautat cum trebuie? Eu am gasit aici si aici. Cand vrei ceva neaparat, faci tot tot posibilul sa gasesti acel ceva.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
La farmacia tei (link 2) scrie "Acest medicament nu este pentru moment in stoc in farmaciile noastre."
Iar pe site-ul din primul link nu este clar dacă îl au sau nu pe stoc, nu ai nicăieri opțiunea "comanda" sau "adaugă în coș".
Asta probabil din cauza faptului ca face parte din categoria medicamentelor care se eliberează pe baza de rețetă (RX), în farmacie, nu poate fi comandat online.

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dar nu strica sa dea o fuga pana la farmaciile respective. Eu m-am plimbat pe la 10 farmacii cand nu se gasea Eutirox. Plus intrebat prieteni si deschis topic pe forum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate