Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Rotatie anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#109
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Imi este foarte clar ca toti barbatii se pricep la masini, femei, politica, pescut si sporturi extreme. In ordinea asta...
1. Legal: "1. Limita de uzura admisă a anvelopelor de autovehicule se stabileşte la următoarele înălţimi ale profilului benzii de rulare:
- 1,5 mm, pentru anvelope de autoturisme de oraş şi de teren, autoutilitare, microbuze, camioane, autodube, autobuze, troleibuze, remorci şi semiremorci auto, precum şi mijloace de transport uzinale şi de ridicat;" Sursa: Decretul nr. nr. 148 din 28 aprilie 1984 privind regimul de utilizare, reconditionare şi valorificare după exploatare a anvelopelor de autovehicule, benzilor transportoare, articolelor tehnice şi bunurilor de consum din cauciuc. Ca e putin sau mult, iarna sau vara, nu conteaza, asta-i legea in vigoare.
2. Pentru ca suntem intr-o societate de consum si fabricile trebuie sa produca in beneficiul actionarilor, in urma cu ani, Continental a introdus o recomandare de 8 ani vechime a anvelopelor lor. Altii iau denumit-o "uzura morala". Cf. Continental anvelopele lor incep sa-si piarda elasticitatea dupa 8 ani de circulatie (Atentie! Nu dupa DOT). Imediat, Michelin a venit cu termenul lor de 10 ani. Nu cunosc daca restul producatorilor mondiali au crescut sau nu termenele astea deoarece nu am reusit niciodata sa tin o anvelopa atat de mult. Dar as fi vrut...
Initiator, schema ta este gresita sau nu este cea utilizata in trecut pentru schimbarea anvelopelor, care includea si roata de rezerva.

Edited by adip1962, 28 January 2023 - 19:53.


#110
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Postreborn_21, on 27 ianuarie 2023 - 23:25, said:

Deci o prostie. Daca se duc 2 mm pe an, inseamna ca in 4 ani nu mai ai nici o creasta. Ori pe plaiurile mioritice exista o gramada de cauciucuri SH din 1900 toamna cu 2-3-4mm "creasta"
Undeva ne scapa noua ceva. Ca nu are cum sa existe o uzura asa de mare la un cauciuc, ca 90% din masinile din Ro nu ar mai trebui sa aiba creste la cauciucuri, daca se roade 2mm pe an si ele au 8mm din fabrica.
Am măsurat la TS 860 și aveau 8.2 mm. Ca să se ducă 2 mm trebuie să faci peste 20 k rulaj. La rulaj de cca 10 k se duce maxim 1 mm.

#111
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Mai Radu, tot nu-i bine :D Eu fac cam 15K pe an si in 6 ani x 1,5mm/an = 9mm total, adica eu la cauciucurile de pe spate nu ar mai trebui sa am deloc creste :D. Ori ele arata foarte bine, numai ca eu vreau sa le schimb pe motiv ca vezi doamne ar fi compozitia lor uzata moral si cica nu mai prezita siguranta :D
Parerea mea este ca depinde foarte mult si de modul de condus si unde anume conduci. La fel ca si cu placutele de frina, care uneori tin mai putin si alteori mai mult, in functie de stilul de condus.
Eu cred ca o masina "puternica" condusa de un sofer mai agresiv, va uza mai repede cauciucurile, fata de cum se uzeaza la o masina mai "puturoasa" condusa in mod "pensionar". Asa ca nu trebuie neaprat sa credem toate povestile spuse de vinzatori. Iar daca ma iau du colegul Adip1962, se pare ca inca mai pot trage citiva ani de cauciucurile respective

#112
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am găsit azi o revistă veche, care printre altele, dezbate și subiectul de față  😋
Poate găsiți ceva util în text, dar făcînd abstracție de cuvîntul ,,aspecta ", folosit cu picioarele intelectului 😵‍💫

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate