Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Rotatie anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
In manualul Kona Hybrid este o poza in care se recomanda rotatia anvelopelor.

Attached File  rotatie roti.JPG   27.7K   118 downloads

Pana acum eu schimbam
* stanga-fata cu stanga-spate
* dreapta-fata cu dreapta-spate

Cati din voi folositi schema de mai sus? BTW, la anvelopele de iarna (care au sens de rotatie) nu merge schema.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,704
  • Înscris: 01.12.2018
[ https://blog.bestride.ro/wp-content/uploads/2019/04/diagrama-roti-cauciucuri-anvelope2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Eu intodeauna am avut anvelope cu sens de rotatie si nu aveam cum sa aplic schema asta. (eventual cind avea Dacia 1300)

Eu nu le rotesc niciodata. Cum circul tot timpul doar cu anvelope de iarna, le schimb la 5-6 ani cu altele noi. Daca cumva nu am bani de 4 anvelope, le schimb doar pe alea de pe fata, urmind ca dupa 1 an sa le mut pe spate si sa iau alte 2 noi pe fata. (am tractiune fata)

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttioopedi, on 27 ianuarie 2023 - 12:45, said:

o tampenie.

View PostBursul, on 27 ianuarie 2023 - 12:27, said:

In manualul Kona Hybrid este o poza in care se recomanda rotatia anvelopelor.

Attachment rotatie roti.JPG

Pana acum eu schimbam
* stanga-fata cu stanga-spate
* dreapta-fata cu dreapta-spate

Cati din voi folositi schema de mai sus? BTW, la anvelopele de iarna (care au sens de rotatie) nu merge schema.
merge doar la cele cu outside.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttioopedi, on 27 ianuarie 2023 - 12:45, said:


De unde roata de rezerva? Posted Image  Trebuie sa iau una.

#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Cu conditia sa ai si unde sa o bagi, ca masinile mai noi nu mai vin cu spatiu de depoziare roata normala :D
Eu am jentele din aluminiu si roata de rezerva este din tabla, cu un cauciuc din 1900 toamna. Garantat nu este ala din 2003 cu care a venit masina, dar posibil sa fie de prin 2006-2008, sau cine stie de cind.

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
Așa se recomanda în epoca de început a industriei auto și unii au păstrat chestia în manualul de utilizare deși în funcție de specificul mașinii sau al anvelopelor nu se mai poate aplica.
Eu am renunțat la rotația roților o dată cu renunțarea la Dacia 1300. La Nova GTi am avut deja anvelope cu sens de rotație.

Edited by exqusit_drunk, 27 January 2023 - 13:03.


#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Le iau "la ochi" si pe cele mai putin uzate incerc sa le pun pe fata.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

View Postreborn_21, on 27 ianuarie 2023 - 12:59, said:

Cu conditia sa ai si unde sa o bagi, ca masinile mai noi nu mai vin cu spatiu de depoziare roata normala :D
Eu am jentele din aluminiu si roata de rezerva este din tabla, cu un cauciuc din 1900 toamna. Garantat nu este ala din 2003 cu care a venit masina, dar posibil sa fie de prin 2006-2008, sau cine stie de cind.
cand schimbi cauciucurile, unul de pe spate il pui la rezerva.

#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Se observa destul de usor cat de uzate sunt gumele adica fata mai mult si spate mai putin, eu practic acest sistem arunc tot setul dupa 2 -3 rotatii ! si la Hyb din 2020 deja anul acesta ma gandesc la gume noi pt. iarna ca alea pt. vara au fost schimbate anul trecut Fac cam 30 k km/an cu ea.

Edited by mihaiC1, 27 January 2023 - 13:20.


#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 22.10.2007

View PostBursul, on 27 ianuarie 2023 - 12:27, said:

In manualul Kona Hybrid este o poza in care se recomanda rotatia anvelopelor.

Attachment rotatie roti.JPG

Pana acum eu schimbam
* stanga-fata cu stanga-spate
* dreapta-fata cu dreapta-spate

Cati din voi folositi schema de mai sus? BTW, la anvelopele de iarna (care au sens de rotatie) nu merge schema.
Rotatia e in continuare in acelasi sens, se schimba doar pozitia fata de masina, asta pt ca e cu dejantare, nu doar mutat rotile, evident nu merge la anvelope ce au “outside” pe lateral, unde se pot muta rotile daca sunt fara directie de rotatie.
Eu le schimb odata pe an.

Edited by _-livio-_, 27 January 2023 - 13:19.


#12
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 26.03.2009

View Postreborn_21, on 27 ianuarie 2023 - 12:46, said:

Eu intodeauna am avut anvelope cu sens de rotatie si nu aveam cum sa aplic schema asta. (eventual cind avea Dacia 1300)

Eu nu le rotesc niciodata. Cum circul tot timpul doar cu anvelope de iarna, le schimb la 5-6 ani cu altele noi. Daca cumva nu am bani de 4 anvelope, le schimb doar pe alea de pe fata, urmind ca dupa 1 an sa le mut pe spate si sa iau alte 2 noi pe fata. (am tractiune fata)
Tu circuli vara cu anvelope de iarnă? Alea se fac jeleu la + 25°! Plus distanța de frânare mult mai mare decât alea de vară. Pericol pubic! Rotația e recomandată ptr că anvelopele de pe față sunt supuse la uzură mai mare. Chestie de direcție, frânare...! Se schimbă doar față-spate, nu in cruce.

#13
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostBursul, on 27 ianuarie 2023 - 12:51, said:

De unde roata de rezerva? Posted Image  Trebuie sa iau una.
Eu mi-am luat cric ca sa pot scoate roata cu pana si sa ma duc cu ea in brate pana la prima vulcanizare.

In masina nu am loc de bagaje dar pentru o roata de rezerva nici nu poate fi vorba.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014

View Postexqusit_drunk, on 27 ianuarie 2023 - 13:02, said:

... deși în funcție de specificul mașinii sau al anvelopelor nu se mai poate aplica.
...
Bun, in functie de specificul masinii, adica sa nu aiba roata de rezerva (ce altceva ar mai fi ?) e de inteles.

Dar ce treaba are specificul anvelopelor"
Ca, daca sunt simetrice sau cu "outside-inside" se pot schimba cu tot cu janta, iar daca sunt directionale se schimba (si) pe janta.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
problema e ca cele de pe spate se uzeaza in alt mod decat cele de pe fata. iar uzura in mm tociti e o mica parte din problema. personal consider ca cele de pate se uzeaza mai mult decat cele din fata, si in general de la forte laterale (generate in viraje)

#16
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postsanderoalex, on 27 ianuarie 2023 - 13:17, said:

Tu circuli vara cu anvelope de iarnă? ...

Da. De cind sa dat legea cu anvelopele de iarna, circul si vara cu dinalea de iarna.

View Postsanderoalex, on 27 ianuarie 2023 - 13:17, said:

... Plus distanța de frânare mult mai mare decât alea de vară. ...
Eu zic ca depinde si ce cauciu de vara ai. Ca nu toate sint la fel. Exact cum nici alea de iarna nu sint la fel (nu au aceleasi performante). Eu zic ca garantat exista o gramada de masini in Ro, care au o distanta de frinare mult mai mare decit am eu cu cauciucurile de iarna (vara, fireste).

#17
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008

View Postcristobob, on 27 ianuarie 2023 - 13:21, said:

Vezi daca esti saraki si nu ai benbeu ?

(aceasta postare este un pamflet, rog a fi "inghitit " ca atare)

Vezi ca initiator are tot Hyb ca mine..
Posted Image Vezi ca@ arg are "benbeu" cu tractiune spate

View Postarg, on 27 ianuarie 2023 - 13:20, said:

problema e ca cele de pe spate se uzeaza in alt mod decat cele de pe fata. iar uzura in mm tociti e o mica parte din problema. personal consider ca cele de pate se uzeaza mai mult decat cele din fata, si in general de la forte laterale (generate in viraje)

Cate TONE cari in portbagaj ? Pesemne ca ai masina cu tractiune spate ?! Eu nu prea am vazut uzura mai mare la gume la cele cu punte si mai ales semipunte spate.. si tractiune fata !

Edited by mihaiC1, 27 January 2023 - 13:45.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017
La fel si eu . Niciodata nu le rotesc . Sincer nici nu stiu de ce ar trebui sa fac asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate