Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

iPhone refurbished

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Buna seara! Aa dori sa achizitionez un iPhone refurbished. Din acest motiv doresc sa va intreb pe cei care cunoasteti sau care ati achizitionat dispozitiv iPhone refurbished la ce anume sa fiu atent? Din motive personale m-am gandit ca poate ar fi o varianta mai buna pentru minebdin multe puncte de vedere. Vin cu niate precizari: nu voi folosi olx, lajumate, okazii, ebay, publi24 sau amanet. Nici flip sau klap despre care e discutabil inca intrarea lor pe piata si serviciile oferite. Am vazut ca au la vanzare inclusiv la Auchan si Carrefour iPhone refurbished. As dori sa iau iPhone XS/XS Max sau 11. Produsele le au in magazin si ar fi si pt mine mai sigur ca le pot vedea. Inclusiv Flanco are si refurbished. Stie cineva provenienta produselor refurbished din Auchan/Carrefour sau Flanco? Sunt telefoanele clientilor returnate tot la ei sau sunt aduse din alte parti? In cazul unui iPhone din cele de mai sus:
1-cum pot verifica daca a fost schimvat de exemplu displayul si nu e original? Este vreo combinatie de taste sau un meniu anume? Am folosit iPhone doar ocazional.
2-la starea bateriei, unde pot afla daca a fost schimbata si e originala sau nu?
3-Cam cat tine suportul tehnic ca upgradeuri la dispozitivele sus mentionate? Eu am gasit pe internet momentan aceasta sursa https://www.refurb.m...support-iphones

P.S: am vazut ca sunt insotite si de 12 luni garantie la Auchan, Carrwfour si Flanco

#2
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
salut, eu nu as evita flip in locul tau. am cumparat de la ei si am fost multumit. ai si garantie 24 de luni, eu am avut nevoie de ea si au fost prompti. consider ca s-au consolidat de ceva vreme pe piata, nu mai sunt chiar noi.

legat de intrebarile tale:

1) nu prea ai de unde sa afli chestia asta, e loterie. dar ai noroc si legea te protejeaza, daca ti se pare ca ai o prostie de ecran poti sa faci retur
2) iti dai seama din procentul de sanatate... daca e 100% e noua bateria
3) e corect tabelul din link. suportul pe update la iPhone-uri e pe ani buni. eu am avut pana anul trecut un 7 plus. L-am schimbat tocmai pt ca ii expirase suportul, dar am stat 4 ani cu el.

Edited by horhescu, 26 January 2023 - 02:53.


#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,519
  • Înscris: 06.03.2016

Quote

Nici flip sau klap despre care e discutabil inca intrarea lor pe piata si serviciile oferite
Ce e discutabil? La flip ai livrare cu verificare, 30 zile retur gratuit si garantie 1 an + ca au parteneriat cu eMAG.

Cat despre intrebari:
1. Daca originalul e OLED, se vede usor ca a fost inlocuit cu LCD pt. ca negrul nu va mai fi 100% negru. Altfel fara sa-l compari cu unul original n-ai cum.
2. Te duci la setari -> Baterie si iti zice acolo. Dar exista clone de baterii programate sa se comporte exact ca una originala, deci e cu dus si intors.

Parerea mea e sa stai cuminte cu achizitia fizica din magazinele alea. Daca te razgandesti dupa cateva zile nu cred ca mai pupi posibilitatea de retur.

Edited by red46, 26 January 2023 - 03:04.


#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
am a'fon de la flip. zburda, bateria probabil noua, curat, nezgiriat, "miroase a nou". cred ca este cea mai buna solutie pentru o scula care a fost cindva buna, dar nu ti-ai permis-o. asta desigur, din punctul de vedere al unuia care foloseste desteptofonul pentru telefon si alte citeva mici aplicatii.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Primul iphone a fost un 6s plus. Acum am 11. Ce-am invatat?
- display? Nu te intereseaza. Nu-s problemele acolo...
- baterie? costa 100-150 lei schimbarea cu alta acceptabila
- nu trebuie sa te incante update-urile. Ele sunt in special pentru modelele noi. La cele vechi, doar cateodata ai niste chestii mai noi. In consecinta, nu stiu nici cata securitate in plus primesti, pentru ca ele securizeaza gauri din programele noi... Sa zicem totusi ca sunt bune.
La telefoanele mai vechi de 2 ani, problemele apar la difuzor (se infunda cu mizerie - nimeni nu curata, toti schimba - 100 lei) si carcasa (sunt din sticla, n-ai bumper si daca ti-a cazut din mana...).
Altfel, nu-ti face griji.

Edited by adip1962, 26 January 2023 - 07:42.


#6
nAckatoMy

nAckatoMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.09.2006
Bucura-te daca a fost ceva schimbat la el si nu trebuie sa schimbi tu :)
Intra pe Flip fara emotii. Parte a business-ului lor e sa reconditioneze telefoane, nu sa vanda mezeluri si tigai.

#7
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

View Postred46, on 26 ianuarie 2023 - 03:00, said:

Ce e discutabil? La flip ai livrare cu verificare, 30 zile retur gratuit si garantie 1 an + ca au parteneriat cu eMAG.

Cat despre intrebari:
1. Daca originalul e OLED, se vede usor ca a fost inlocuit cu LCD pt. ca negrul nu va mai fi 100% negru. Altfel fara sa-l compari cu unul original n-ai cum.
2. Te duci la setari -> Baterie si iti zice acolo. Dar exista clone de baterii programate sa se comporte exact ca una originala, deci e cu dus si intors.

Parerea mea e sa stai cuminte cu achizitia fizica din magazinele alea. Daca te razgandesti dupa cateva zile nu cred ca mai pupi posibilitatea de retur.

Inteleg, insa la flip am vazut si pareri contra. In plus in cazul in care oferi tu la schimb un telefon spre vanzare si nu esti de acord cu suma propusa de ei (diferenta intre evaluarea lor si site), toate telefoanele care ajung la ei si din intamplare le-ai dat cu accesorii, aleluia cu ele. Ei dau totul la casat/reciclat. Aici am niste dubii. Nu vad ce iau, iau la ghici ce mi se da. Poza din online e orientativa si atat, de asta as dori sa il iau fizic dintr-un magazin.

#8
nAckatoMy

nAckatoMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.09.2006

View Postandreidl, on 26 ianuarie 2023 - 08:45, said:


Inteleg, insa la flip am vazut si pareri contra. In plus in cazul in care oferi tu la schimb un telefon spre vanzare si nu esti de acord cu suma propusa de ei (diferenta intre evaluarea lor si site), toate telefoanele care ajung la ei si din intamplare le-ai dat cu accesorii, aleluia cu ele. Ei dau totul la casat/reciclat. Aici am niste dubii. Nu vad ce iau, iau la ghici ce mi se da. Poza din online e orientativa si atat, de asta as dori sa il iau fizic dintr-un magazin.

Te atentioneaza de vreo doua ori ca NU au nevoie de accesorii si ca le caseaza daca le primesc, deci e alegerea ta.
Poza din online e fix cea a telefonului pe care urmeaza sa il cumperi. Am vandut la ei si pozele puse pe site au fost exact cele cu telefonul pe care l-am vandut.

#9
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 03.08.2010
Daca vrei unul in stare excelenta, e 2000 lei. Mai pui 3-4 sute si iti iei nou.

#10
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Am luat un 5s dupa vreo 2-3 ore de teste (plus ca nu mai stia parola de la icloud si a durat vre 30 de minute sa reseteze).
Am stat la o terasa, cu laptop pentru diverse verificari (puteam folosi si telefon, dar era mai comod pe laptop).
Am folosit un topic de pe aici, se numea ceva gen "ce sa verifici cind cumperi un iphone second hand".
Dupa vreo 2-3 zile am descoperit ca nu-i functioneaza difuzorul (nu se aud soneriile, muzica....)
Chiar nu-mi inchipui cum mi-a scapat asa ceva la teste.
Oricum, eu l-am luat pentru altceva si nu m-a deranjat problema asta si nici nu l-am reparat.
In rest, tot ce-am avut eu nevoie, a mers perfect.

Daca-l iei de la o firma (online), sa fii atent la detaliile firmei, nu ale telefonului - la telefon ai garantie si retur, daca firma nu e panarama! :) :(

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020

View Posthorhescu, on 26 ianuarie 2023 - 02:50, said:


eu am avut pana anul trecut un 7 plus. L-am schimbat tocmai pt ca ii expirase suportul, dar am stat 4 ani cu el.
Am eu 7 Plus si a primit anul asta update ... deci te-ai pacalit

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021

View Postnixrohnson, on 26 ianuarie 2023 - 09:11, said:

Dupa vreo 2-3 zile am descoperit ca nu-i functioneaza difuzorul (nu se aud soneriile, muzica....)
Chiar nu-mi inchipui cum mi-a scapat asa ceva la teste.
:) Incep mesajul cu un zambet ca am patit si eu faze amuzante sau defecte acunse asa de ascunse ca te prindeai dupa ceva timp.
Am cumparat si eu un telefon cu un difuzor care se auzea incet. Am facut proba la sunat, vibra, suna, dar nu suna asa de tare. Ciudatenie.
Puteai asculta muzica la el dar se auzea incet. L-am vandut.
Si imi aduc aminte cat se poate de clar si de sincer. Cand l-am vandut i-am precizat defectul.
L-am vandut unui cuplu cu fix acceasi bani cu care l-am cumparat sau cu un mic profit. Nu mai stiu.

Si ma tot gandeam? De ce naiba au fost aia 2 de la care l-am cumparat, de ce au mintit, de ce au ascuns treaba asta?
Si stabilisem sa ne intalnim pe o strada circulata din oras, pana la urma am fost la cateva blocuri distanta de acolo, tarziu mi-am dat seama ca am facut treaba asta sa fie linistite, sa se auda difuzorul tare.

Problema cu refurbished este calitatea cu care este facut refurbished unui telefon.
Am amic care a cumparat Iphone de la Flip, nu este multumit pe partea de semnal, pe partea de baterie.
Chiar m-am gandit de ce nu l-a returnat, cred ca i-a placut pretul.

Si de obicei cand plecam undeva nu prea are semnal la telefon, ii ofer samsungul meu mult mai ieftin.
Si te sfatuiesc sa cauti pe youtube firme/canale de youtube din america sa vezi cate produse repara si ei refurbished/reparate de alte service GSM.

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Păi, dacă îl iei de pe flip.ro, acolo ai retur, deci nu cred că sunt prea multe griji în zona asta.

Dacă îl iei de la o PF/amanet, acolo trebuie să fii atent la următoarele chestii:

- Uită-te la șuruburile de jos, acolo ai o indicație dacă a fost desfăcut sau nu. Ideea e că și treaba asta poate fi păcălită destul de ușor cu șuruburi noi.
- Ecranul să nu fie zgâriat. Na, eu am luat un iPhone 13 zgâriat de la cercei, dar știam în ce mă bag și prețul a fost OK.
- Alte verificări estetice. Aici depinde de tine, dacă vrei să îl scoți pe masă la terasă.
- Bateria să fie 100%, sau pe acolo. Dacă e un iPhone mai vechi, acolo nu prea găsești cu 100% și originală. Tot ce e peste 95% ar trebui să fie OK. Dar dacă găsești un 14 sau 14 pro cu baterie 95%, fugi de ele. Sunt prea noi ca să ajungă așa de repede la 95%.
- Pune SIM-ul tău și vezi dacă nu e blocat pe vreo rețea de afară. Dacă găsești un iPhone ieftin nou și neactivat, dar foarte ieftin, 100% e blocat pe vreo rețea din afară. Dacă e pe O2 Austria, de ex, costă 1500 de lei deblocarea. O gălăgie de bani.
- Difuzoarele (ambele) să se audă bine. Fii atent mai ales la cel de sus (casca). S-ar putea fie defect și să se audă gâjâit. Fă și un apel de test cu un amic și vezi cum îl auzi, cum te aude el etc.
- Testează camera, fă câteva poze cu el și vezi cum se comportă. Filmează și mișcă un pic telefonul să vezi dacă merge OIS-ul.
- Pune serialul pe site la Apple să vezi care e statusul device-ului. De asemenea, verifică pe Internet să nu apară ca reported as stolen, sau să fie un device înlocuit care nu mai ajuns la Apple. Astea sunt blocate pe toate rețelele din lume și nu ai cum să-l activezi, chiar dacă nu are iCloud.
- Poți face și un Geekbench să vezi dacă se pupă cu scorurile de pe Internet. Așa vezi și dacă se încălzește prea tare și își face ecranul dim.
- Testează și cu niște căști wireless să vezi dacă se conectează cum trebuie la ele și se aude OK, fără întreruperi.

View PostGlCA_Contras, on 26 ianuarie 2023 - 10:00, said:

Am eu 7 Plus si a primit anul asta update ... deci te-ai pacalit

Ai iOS 16 pe el? Că el cred că la asta se referea...

https://support.appl...phe3fa5df43/ios

Edited by miki07, 26 January 2023 - 11:54.


#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Refurbished inseamna trimise in fabrica si revenite la vanzare ca noi in tipla cu zero minute de functionare dar cu eticheta refurbished. Sunt retururi trimise de magazine la produsele expuse sau neacceptate de clienti. Nu prea cred ca telefoanele se mai refurbisheaza. Mai degraba sunt reconditionate de firme gen Flip dar in acest caz sunt produse utilizate la care raman urme de folosire.

#15
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 23.03.2007
vezi si la total convert, in plus fata de flip iti spun exact procentajul sanatatii la baterie , la fel ca flip poze reale ale produsului , retur garantie etc
ce buget ai gandit?

#16
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postandreidl, on 26 ianuarie 2023 - 08:45, said:



Inteleg, insa la flip am vazut si pareri contra. In plus in cazul in care oferi tu la schimb un telefon spre vanzare si nu esti de acord cu suma propusa de ei (diferenta intre evaluarea lor si site), toate telefoanele care ajung la ei si din intamplare le-ai dat cu accesorii, aleluia cu ele. Ei dau totul la casat/reciclat. Aici am niste dubii. Nu vad ce iau, iau la ghici ce mi se da. Poza din online e orientativa si atat, de asta as dori sa il iau fizic dintr-un magazin.

Tocmai asta e chestia, il dai fara accesorii. Nu au nevoie de ele. Eu am vandut 7 plus-ul la ei si am luat 300 ron. Dar era praf, mufa era kaput, bateria la 71%, difuzoarele abia se mai auzeau.

Si nu vad de ce te-ai teme. Ai drept de retur.

View PostGlCA_Contras, on 26 ianuarie 2023 - 10:00, said:


Am eu 7 Plus si a primit anul asta update ... deci te-ai pacalit

iOS 16 nu a primit.. si pe langa asta l-am schimbat pt ca era depasit. Facea urat la task uri mai complexe. Mna.. baterie praf si stocare redusa

Edited by horhescu, 26 January 2023 - 14:20.


#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View Postandreidl, on 26 ianuarie 2023 - 08:45, said:


Inteleg, insa la flip am vazut si pareri contra. In plus in cazul in care oferi tu la schimb un telefon spre vanzare si nu esti de acord cu suma propusa de ei (diferenta intre evaluarea lor si site), toate telefoanele care ajung la ei si din intamplare le-ai dat cu accesorii, aleluia cu ele. Ei dau totul la casat/reciclat. Aici am niste dubii. Nu vad ce iau, iau la ghici ce mi se da. Poza din online e orientativa si atat, de asta as dori sa il iau fizic dintr-un magazin.
Telefoane cu adevarat Refurbished sunt doar de la Apple (ceea ce in Romania nu exista).

In rest sunt telefoane reconditionate si asta este o MARE diferenta! Apple garanteaza ca display-ul, bateria sunt noi, le verifica ei, etc. Cele refurbished de la supermarket sunt fix 0 - nu le fac ei ci tot felul de subcontractori ciudati; nu m-as baga deloc!

La flip.ro m-as duce oricand - ai garantie, ai verificarea telefonului 30 de zile, etc.

Sau cumparat de la Orange/VDF care macar iti ofera o garantie reala ca lucreaza cu service autorizat Apple.

#18
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 20.12.2010

View PostGlCA_Contras, on 26 ianuarie 2023 - 10:00, said:

Am eu 7 Plus si a primit anul asta update ... deci te-ai pacalit

Pana la iOS 16.
Si probabil vei mai primi si pe viitor, update-uri de securitate. Acum cateva zile a venit unul si pe 5S.
iOS 16 doar de la iPhone 8 in sus.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate