Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Avertisment vs amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,856
  • Înscris: 20.05.2013
Din pacate politistii din Romania au un barem de amenzi /permise suspendate lunar. Daca vii cu o scuza buna, lacrimogena, politistul iti va lua permisul si te va ierta de amenda.

In schimb daca nu ai viteza "suficienta" pt ridicarea permisiului, e bine sa te uiti de 2 ori ce articule pt punctele de amenda mentioneaza pe procedul verbal in cele 15 zile pt a putea contesta. EU am reusit sa primesc amenda de 9 puncte si 6 punte pe permis, deoarece la punctele de amenda a pus articolul 102 " conducerea unui vehicul cu tractiune animala neinregistrat"  .

#38
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020

View PostDon_Costica, on 20 ianuarie 2023 - 14:15, said:

Nu stiu, nepoate, dar poti sa incerci.

Pareai foarte sigur si informat despre cum merge relatia cu organul...

Aproape m-ai impresionat putin... :)

#39
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Alta data sa nu te mai iei dupa pareri. Cand vrei sa afli, actionezi, nu intrebi.

#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Pentru cativa lei nenorociti unii ar fi in stare de tot tacamul... Posted Image

#41
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Mi-a luat vreo 2 minute sa ma prind ca I e de fapt l, dar tot ai ajuns pe lista.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGlCA_Contras, on 20 ianuarie 2023 - 20:07, said:

Pentru cativa lei nenorociti unii ar fi in stare de tot tacamul.
Cati ani ai?

#43
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.06.2021

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2023 - 16:46, said:


Nu trebuie amendati in fiecare zi. Cei mai necajiti si abuzati sunt taximetristii si cei care fac uber/bolt,desi respecta codul rutier. Ca mai sunt si uscaturi asta e peste tot gasesti.Dar sunt si taximetristi corecti care castiga o paine
si il opreste politistul aiurea,doar ptr ca sa ii dea amenda la misto ptr nepurtare centura de siguranta,cazuri reale.

Nu exista asa ceva. Exista doar unii t...TRISTI(taxi/uber) care au povesti pescaresti si nimic mai mult. Eu inca n.am intalnit politist care sa ma arda pe nedrept si am facut cam 300.000 km pana acum. Am stat si 3 luni fara permis, dar ce sa zic? Ca n.am facut si de fapt a fost altceva? Cinste lor si pacat ca sunt limitati in actiunile pe care le au. Nu port centura de fel, dar la un drum pe care l.am facut pe putinele autostrazi disponibile, la ceas de seara si pe o ceata cu maxim 150m vizibilitate, mi.am pus centura. De ce? Mie mi s.a parut a fi in siguranta la maxim 100km/h, dar baietii zburau ca in conditii de vara, cu soarele la amiaza. Romania este nr. 1 la morti in UE de mai multi ani si nu pare sa se schimbe aceasta directie. De ce? Educatia de nivelul neanderthalian isi spune cuvantul. Nu infrastructura, nu politia, nu estul Europei isi zic cuvantul, ci nivelul educatiei, care este sub nivelul marii.

Edited by Namidee, 20 January 2023 - 21:51.


#44
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Eminescu hotaraste daca e avertisment sau amenda,nu agentul.El doar se supune!

Attached Files


Edited by george_eu25, 20 January 2023 - 22:05.


#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
voi nu aveti statie pe masina? e o investitie de 250 lei, si-a scos banii de la prima avenda evitata...

#46
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 19.03.2007
@slai
E foarte utila, inveti injuraturi noi si asculti toate dialogurile purtate de ceilalti soferi. Eu prefer Waze.

#47
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Mai ales ca nu toti conducem taxi, TIR sau dube...

#48
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View Postbonygy, on 20 ianuarie 2023 - 13:24, said:

Salutare tuturor.
Stie cineva pe ce criterii se "calculeaza" sanctiunile pentru depasirea vitezei?

Exemplu personal:
Anul trecut am fost sanctionat cu amenda de 580 lei pentru depasirea cu 16 km/h a vitezei intr-o localitate... nu am contestat, nu am obiectat, corect de altfel... A fost prima amenda de radar in 29 de ani...
Acum, un coleg de-al meu, a fost depistat cu 54 km/h peste viteza legala (avea 104 km/h) in localitate si... avertisment. E adevarat ca a ramas si fara abonament (permis), dar...
Asa ca, intreb aici... poate cineva sa ma lamureasca?
Eu n-am auzit pe nimeni sa fie iertat de amenda nici macar la depasirea cu 30km/h, cu atat mai mult nu la depasirea cu 50km/h.
Ai o poza de pe PV sa vedem si noi cum scria asta pe un PV?
Sau e vorba ca au facut o combinatie cu politistul si in loc sa ii dea amenda pentru depasirea vitezei cu 50km/h i-a dat un avertisment pentru chestii penibile gen centura/stingator/etc?
Pare destul de ireal avand in vedere ca politistii de obicei vor sa te lase fara bani, chiar si cand stiu ca n-au cum sa probeze fapta.
Stiu pe cineva care a fost amendat cu o suma de 1500-2000 lei pentru depasirea cu peste 50km/h, si i-a fost si retinut permisul pe 90 zile.
Ulterior a contestat si instanta chiar a fost corecta si a anulat PV pentru ca politistii nu puteau dovedi ca masina lui a depasit viteza cu peste 50km/h, pe presupusa filmare depusa nici macar nu se vedea numarul de inmatriculare. Argumentele politistilor au fost ceva penibil de genul ca sigur era masina lui pentru ca pe el l-au oprit si sigur a depasit viteza pentru ca n-a avut nici o mentiune pe PV.
Nu stiu cat de dese sunt cazurile ca instanta chiar sa judece corect si sa nu actioneze precum notarul la orice spune politia, dar cred ca sunt destul de rare, trebuie sa ai noroc maxim sa pici pe castig.

#49
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Fie-mea a luat numai avertismente. Ginere-meu a luat doar amenzi. Abaterile au fost tot cam pe-acolo.

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce dubios
Posted Image Posted Image Posted Image

#51
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Avem consilii de familie in care dezbatem problemele. Raman la parerea mea ca un zambet gales aruncat politaiului il lichefiaza pe ala...

#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005

View Posttitoo, on 21 ianuarie 2023 - 12:39, said:

@slai
E foarte utila, inveti injuraturi noi si asculti toate dialogurile purtate de ceilalti soferi. Eu prefer Waze.

De ce zici asta? Prin judetele din Transilvania poti sa faci o cura de predici religioase evangheliste. N-am statie, dar au soferii pe masinile de la serviciu de care nu pot scapa cateodata.

#53
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDon_Costica, on 21 ianuarie 2023 - 18:14, said:

Raman la parerea mea ca un zambet gales aruncat politaiului il lichefiaza pe ala...
Nu stiu cum se aplca daca esti pitic, chel , burtos si dai peste o politista tanara si sexi Posted Image

Oricum o vorba buna si un zambet sunt intotdeuna utile.

Edited by pasilla, 21 January 2023 - 21:30.


#54
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Politaicele sunt date dracului, nu iarta nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate