Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Avertisment vs amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007

View Postsftp, on 21 ianuarie 2023 - 14:30, said:

Ai o poza de pe PV sa vedem si noi cum scria asta pe un PV?

O voi cere colegului, in zilele urmatoare si o voi pune aici

#56
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsftp, on 21 ianuarie 2023 - 14:30, said:

Eu n-am auzit pe nimeni sa fie iertat de amenda nici macar la depasirea cu 30km/h, cu atat mai mult nu la depasirea cu 50km/h.
Ai o poza de pe PV sa vedem si noi cum scria asta pe un PV?
Sau e vorba ca au facut o combinatie cu politistul si in loc sa ii dea amenda pentru depasirea vitezei cu 50km/h i-a dat un avertisment pentru chestii penibile gen centura/stingator/etc?
Pare destul de ireal avand in vedere ca politistii de obicei vor sa te lase fara bani, chiar si cand stiu ca n-au cum sa probeze fapta.
Stiu pe cineva care a fost amendat cu o suma de 1500-2000 lei pentru depasirea cu peste 50km/h, si i-a fost si retinut permisul pe 90 zile.
Ulterior a contestat si instanta chiar a fost corecta si a anulat PV pentru ca politistii nu puteau dovedi ca masina lui a depasit viteza cu peste 50km/h, pe presupusa filmare depusa nici macar nu se vedea numarul de inmatriculare. Argumentele politistilor au fost ceva penibil de genul ca sigur era masina lui pentru ca pe el l-au oprit si sigur a depasit viteza pentru ca n-a avut nici o mentiune pe PV.
Nu stiu cat de dese sunt cazurile ca instanta chiar sa judece corect si sa nu actioneze precum notarul la orice spune politia, dar cred ca sunt destul de rare, trebuie sa ai noroc maxim sa pici pe castig.
Cand esti inregistrat cu aparatul radar nu poti face "nicio combinatie" cu politistul, astfel incat sa-ti treaca alta contraventie. Sigur ca se poate sa-i dai o atentie si sa scapi de amenda (iti da avertisment), dar daca depasesti cu 50km/h limita de viteza vei ramane obligatoriu fara permis. Si acum nu prea mai merge cu "atentiile", risti sa fii acuzat si pentru dare de mita.
Si eu am depasit viteza cu 40km/h si am primit avertisment, pentru ca i-am putut demonstra politistului ca e o situatie de urgenta. La fel de bine putea sa nu-l intereseze acest lucru si sa primesc amenda.

View PostDon_Costica, on 21 ianuarie 2023 - 22:01, said:

Politaicele sunt date dracului, nu iarta nimic.

Ca si femeile din trafic...e tipic.

#57
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
eu socotesc ca-s mai mult pe prostie decat pe date dracului...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate