Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sony oled 65A75k. L-a testat cineva?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Cu burn in nu e de joaca la oled. Poate face si pe ore putine de folosire, iar in cativa ani, sub 5, se vor aduna destule ore de vizionare....

Nu e asa simplu cu shadow detail de reglat. Iar pe Dolby Vision, unde iti trebuie multa luminozitate in scenele intunecate, Sony nu exceleaza, iar pe oled chiar deloc....

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postlondonwalk, on 19 ianuarie 2023 - 22:45, said:

nu ma intereseaza jdemii de nits pentru ca nu prea ma uit la filme care sa abuzeze de HDR.

Ar trebui să te intereseze intensitatea maximă pentru că asta înseamnă că dacă te uiți la intensitate semnificativ mai mică decât cea maximă, nu va mai trebui să îți pui problema de burn in.

În plus, cele care au luminozitate mai mare au răcire mai bună, așadar la luminozitate mică ai șanse mult mai mari să nu apară defecte, majoritatea defectelor apar de la temperatura ridicată.

În opinia mea, un ecran luminos reprezintă cea mai bună garanție a durabilității atunci când îi vei folosi la luminozitate mai scăzută.

View PostMMike, on 20 ianuarie 2023 - 12:39, said:

Cu burn in nu e de joaca la oled.

Ce să zic eu care îl folosesc legat la PC.. Acum am pe desktop contrast de 90%. Dar am ținut cont de asta, nu folosesc fullscreen, am barele de meniu ascunse și bag luminozitate 100% doar la filme. În plus, spre seară reduc drastic contrastul.

De menționat că la televizoare emisive (OLED), spore deosebire de cele non-emisive luminozitatea se reglează din contrast, nu din "brightness".

#21
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016

View Postbenis, on 20 ianuarie 2023 - 13:55, said:



Ar trebui să te intereseze intensitatea maximă pentru că asta înseamnă că dacă te uiți la intensitate semnificativ mai mică decât cea maximă, nu va mai trebui să îți pui problema de burn in.
Burn in tot poate apare, in timp.

View Postbenis, on 20 ianuarie 2023 - 13:55, said:

În plus, cele care au luminozitate mai mare au răcire mai bună
Nu exista asa ceva. Doar daca are heatsink. Sa scazi luminozitatea (oled light) e bine daca ai destula, dar e valabil doar pe SDR. In HDR nu.....

View Postbenis, on 20 ianuarie 2023 - 13:55, said:

De menționat că la televizoare emisive (OLED), spore deosebire de cele non-emisive luminozitatea se reglează din contrast, nu din "brightness".
Luminozitatea se regleaza din "oled light". Setarea "brightness" e o denunire nepotrivita, care defapt regleaza nivelul de negru, insa e bine sa fie lasata asa cum e, adica la jumate.

Edited by MMike, 20 January 2023 - 21:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate