Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony oled 65A75k. L-a testat cineva?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
Salut! Vad ca pe net gasesc review-uri pentru gama 2022 oled Sony incepand de la A80k in sus. Mai nimic despre A75K. Din putinele informatii pe care le-am gasit despre modelul asta, inteleg ca sistemul de sunet este mai slab decat la modelele mai scumpe, dar nu gasesc nimic despre calitatea imaginii, uniformitatea panelului etc. L-a testat cineva? Nu ma intereseaza deloc partea de jocuri, ma interesează calitatea imaginii doar. Il folosesc majoritar pentru filme, intr-o camera intunecata, deci nu am nevoie nici de cine stie ce luminozitate. Uniformitatea ecranului si capabilitatile de upscaling sunt foarte importante, fiabilitatea deasemenea, de aceea sunt interesat pentru ca este o promotie cu +3 ani extragarantie. Pareri? Multumesc

#2
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Cine ofera extragarantia ?
Extragarantie la ce ?

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Poți să ai extragaranție/garanție extinsă la orice pe Emag ca serviciu extra fără nici o promoție.

#4
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Cred ca e vandut de avstore, au asa o promotie cu 3 ani garantie sony cadou la unele tv-uri Sony.

Edited by Mr. Incredible, 19 January 2023 - 15:20.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Eu personal nu aș cumpăra un TV care nu e testat de cineva independent, cum ar fi cei de la RTings.

Și uniformitatea ecranului nu e acoperită de garanție.

Edited by benis, 19 January 2023 - 15:55.


#6
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
Stiu ca nu este, de aceea intreb. Extragarantia ma tenteaza prin prisma experientei anterioare, cand ecranul a crapat la fix 4 luni de la iesirea din garantie

#7
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Diferenta de pret mi se pare destul de mica intre acest model si A80k, de ce nu fai un efort pentru acel model?

Edited by Mr. Incredible, 19 January 2023 - 16:29.


#8
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

View PostMr. Incredible, on 19 ianuarie 2023 - 16:29, said:

Diferenta de pret mi se pare destul de mica intre acest model si A80k, de ce nu fai un efort pentru acel model?
ai dreptate, la asta ma gandesc si eu acum. mi-a luat ochii pretul, dar intradevar nu prea merita diferenta avand in vedere ca pentru asta nu exista niciun fel de review

#9
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
https://www.emag.ro/...reviews-section

ai aici cateva review uri din partea celor care l-au cumparat Oled A75K

#10
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
m-am hotarat si am comandat A80. are si asta 3 ani extragarantie, iar la 500 de lei diferenta merita si doar pentru partea de sunet

#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
E cel mai bine asa.

#12
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

View PostFly_85, on 19 ianuarie 2023 - 19:18, said:

https://www.emag.ro/...reviews-section

ai aici cateva review uri din partea celor care l-au cumparat Oled A75K
Vad ca toate sunt la superlativ, chiar daca Emag le mai cosmetizeaza.

#13
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

View Postrim80, on 19 ianuarie 2023 - 21:14, said:

Vad ca toate sunt la superlativ, chiar daca Emag le mai cosmetizeaza.
problema este ca review-urile cumparatorilor se fac in general imediat dupa achizitie. si oamenii sunt entuziasmati de achizitia facuta, fac trecerea de la un model mai vechi, trec de la led la oled etc. si este firesc sa le placa ce si-au cumparat. bineinteles daca nu are vreo mare hiba vizibila de la inceput. dar doar dupa un timp de utilizare incepi sa vezi si partile mai putin bune. putini mai revin la review-ul initial, eu am facut-o cand a fost cazul, dar foarte putini fac asta

#14
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Ar fi bine de intrebat daca in acea extragarantie acopera si burn in, ca daca nu, e egala cu zero la un oled.

Acum nu prea sunt oferte bune. Se mai poate astepta.

Sony nu recunoaste burn in ca defect.

Recenziile alea de pe emag sunt superficiale. Trebuie sa aprofundezi, sa cauti mai mult pe net, inclusiv pe siteurile din afara.

Cel mai bun oled Sony e A95K, cu o imagine mult mai buna ca restul modelelor Sony oled.

#15
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

View PostMMike, on 19 ianuarie 2023 - 22:12, said:

Ar fi bine de intrebat daca in acea extragarantie acopera si burn in, ca daca nu, e egala cu zero la un oled.

Acum nu prea sunt oferte bune. Se mai poate astepta.

Sony nu recunoaste burn in ca defect.

Recenziile alea de pe emag sunt superficiale. Trebuie sa aprofundezi, sa cauti mai mult pe net, inclusiv pe siteurile din afara.

Cel mai bun oled Sony e A95K, cu o imagine mult mai buna ca restul modelelor Sony oled.
nu, nu acopera burn-in. doar la unele modele LG este acoperit, din ceea ce stiu. garantia de 5 ani este buna pentru orice altceva, se pot strica multe. mie mi-a crapat ecranul la anteriorul dupa 2 ani si 4 luni si dadusem mai mult de 2000 de EUR pe el. la gunoi.

toata lumea lauda A95K pe YT si pe forumuri. dar vorbind cu unul si cu altul, pare ca supra-satureaza totusi culorile, gen Samsung de la care de fapt isi ia si panel-urile. mie imi plac culorile cat mai naturale. nu ma intereseaza jdemii de nits pentru ca nu prea ma uit la filme care sa abuzeze de HDR. de jucat, absolut deloc. asa ca imi vine greu sa justific un +1000 de EUR, mai ales ca QDOLED abia s-a lansat la TV si cine stie ce probleme o sa se descopere si cu asta in anii urmatori. nu sunt un early adopter :)

#16
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Sony A95K e putin diferit la imagine de Samsung S95B, are o imagine mai putin intensa, dar mult mai buna, mai luminoasa ca celelalte modele oled Sony care cam duc lipsa de luminozitate, mai ales in zonele intunecate ale imaginii, shadow detail lipsa.

Burn in e problema nr.1 la oled. Daca asta nu acopera garantia, e o problema. Burn in poate apare in 5 ani.

LG ca si producator de panouri schimba panou daca sunt probleme la modelele proprii.



#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Garanrtia nu acopera geam crapat/spart.

Extragarantia este utila chiar daca nu acopera BI. Se pot defecta destule in 5 ani.

Edited by Mr. Incredible, 19 January 2023 - 22:56.


#18
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

View PostMMike, on 19 ianuarie 2023 - 22:54, said:

Sony A95K e putin diferit la imagine de Samsung S95B, are o imagine mai putin intensa, dar mult mai buna, mai luminoasa ca celelalte modele oled Sony care cam duc lipsa de luminozitate, mai ales in zonele intunecate ale imaginii, shadow detail lipsa.

Burn in e problema nr.1 la oled. Daca asta nu acopera garantia, e o problema. Burn in poate apare in 5 ani.

LG ca si producator de panouri schimba panou daca sunt probleme la modelele proprii.

View PostMr. Incredible, on 19 ianuarie 2023 - 22:56, said:

Garanrtia nu acopera geam crapat/spart.

Extragarantia este utila chiar daca nu acopera BI. Se pot defecta destule in 5 ani.

am uitat sa pun ghilimele la "crapat". s-a stricat pur si simplu ecranul. asta incerc sa evit cu garantia extinsa, burn-in cam greu sa ii fac eu uitandu-ma 95% din tip la filme. pentru shadow detail au un reglaj, parca "gamma", la celalalt am ajustat un pic. ii mai ia din contrast, dar nu teribil. o sa vad cum este la asta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate