Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 

motor care mere doar intr-un sens

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
motanum

motanum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2004
Salut!

:angry: am o imprimanta care s-a stricat saraca. dar cum s-a stricat. motorasele care trag mergeau inainte si inapoi. ei. acum unul dintre ele nu merge decat inapoi. inainte nu mai vrea sa o mai ia. Mi s-a zis ca e o rezistenta si sa o skimb pe aia ca o sa isi revina. am skimbat siguranta aia si tot asa face. Ma gandesc ca o fi controlerul sau cine stie de ce e stricat...

oricum.

daca aveti idei cum sa ii dau de cap v-as fi recunoscator. :worthy:


motanum

#2
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Motorul e pas cu pas (multe fire)  sau normal?  Vezi sa nu ai vreun tranzistor stricat pe-acolo (SMD ceva) daca nu sunt tranzistoare poate ai vreun integrat defect.

#3
motanum

motanum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2004

View PostServ_Electronics, on Apr 10 2006, 15:54, said:

Motorul e pas cu pas (multe fire)  sau normal?  Vezi sa nu ai vreun tranzistor stricat pe-acolo (SMD ceva) daca nu sunt tranzistoare poate ai vreun integrat defect.

fii atent.
motorul are doar 2 fire.
eu cred ca e
1. ori un traseu de cablaj intrerupt. - si nu stiu cum sa imi dau seama de treaba asta
2. ori e un integrat defect - da nu stiu ce sa masor si cum sa masor ca sa imi dau seama.

altceva nu stiu cea ar putea sa fie. el in nici un caz nu e defect... sigur e ceva la nivel de integrat

:peacefingers:

#4
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
daca are 2 fire nu e motor pas cu pas. traseu intrerupt nu prea cred ca ar fi. cel putin nu intre motor si integrat pt ca nu  ar mai merge deloc. Urmareste unde intra in integrat zi ce integrat e sa luam un PDF sa ne uitam pe schema. Ar mai putea fi defect si procesorul care comanda tot. cum s-a stricat? sunt cam greu de reparat imprimantele.  sa-mi spui cum s-a stricat daca stii?

#5
motanum

motanum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2004

View PostServ_Electronics, on Apr 10 2006, 16:12, said:

daca are 2 fire nu e motor pas cu pas. traseu intrerupt nu prea cred ca ar fi. cel putin nu intre motor si integrat pt ca nu  ar mai merge deloc. Urmareste unde intra in integrat zi ce integrat e sa luam un PDF sa ne uitam pe schema. Ar mai putea fi defect si procesorul care comanda tot. cum s-a stricat? sunt cam greu de reparat imprimantele.  sa-mi spui cum s-a stricat daca stii?

pai nu a mai mers deodata. cred ca e de la curentul prea mare sau ceva>...
si sunt 2 inegrate apropiate
74hc123n - parca nu lam gasit pa net
uln2803a - pe asta l-am gsit si era ceva cu niste diode si niste tiristoare.
oricum... astea sunt...

crezi ca e vreunul din astea... eu cum imi dau seama de kestii?!

cum le masor sa nu fie bushite?!

#6
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
nu ai cum sa le masori...doar schimbate daca ajungi la concluzia ca ar fi unu din ele

#7
motanum

motanum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2004

View PostServ_Electronics, on Apr 10 2006, 17:14, said:

nu ai cum sa le masori...doar schimbate daca ajungi la concluzia ca ar fi unu din ele
auzisem ceva de genu ca sunt nu stiu ce pini intre care se masoara nu stiu ce kkt.
ma gandeam ca poate stii!.... apropo... stii cum din gresala de unde sa imi iau si eu niste surse pentru un magazin virtual!?!?

mersi

#8
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Schimbarea sensului unui motor pe colector (asta cred eu ca e) se face prin schimbarea polarizarii tensiunii care il alimenteaza. Problema ta sta in partea de comanda, care s-o fi defectat...
Pe de alta parte, ma indoiesc ca se pune motor pe colector acolo unde e nevoie de precizie :nonobad:

#9
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
In primul rand specifica si modelul sau denumirea ei. Problemele nu apar munai din cauza unei panglici obosite, vreun IC dunghit, sau motor ars. Nu te-ai gandit ca se poate sa ai un optocuplor prafuit, murdarit cu cerneala, un microcontact obosit, sau panglica de contorizare prea uzata sau murdara si aceea? Acestea sunt cele mai frecvente defecte la imprimante.

Edited by gec, 10 April 2006 - 23:52.


#10
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
daca motoarele faceau aceleasi miscari si cu aceeasi turatie leaga-le in paralel

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate