Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ce inseamna "calitatea vietii"?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Sigur ca fac asta, eu spuneam doar ca nu e o evaluare corecta/obiectiva, e doar o barfa pe care o poti ignora linistit.

#20
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Imi place cum pui problema.Daca reusesti si sa nu iti pese de evaluarile celor din jur esti pe drumul cel bun.Sau fa pereche cu o femeie ce nu vrea sa se pricopseasca,ci un minim necesar ca sa fiti fericiti.

#21
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 08.01.2021
Uite aici cum se face definita cantitativ de UE.

https://ec.europa.eu...quality_of_life

Acolo intra și indicatori obiectivi, și partea economia însă și aia sociala, libertăți etc, și percepția subiectiva. E o definiție destul de larga.

Însă e clar ca nu poți defini cantitativ o chestie care rămâne pur subiectiva. Nu toți oamenii considera factorii aia la fel de importanti, unii dau mai multa importanta burții alții altor factori.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajCristi_E, pe 18 ianuarie 2023 - 08:10, a scris:

Aud mereu vorbindu-se despre calitatea vietii, nivel de trai, sărăcie.
Ce inseamna de fapt sa ai un nivel de trai ridicat sau sa fii sarac?
Calitatea vietii este data de un cumnul de factori printre care independenta sau stare financiata cat mai buna, serviciu cu stres minim, alimentatie sanatoasa, sanatate fizica buna, fericire samd...
Definitia Oxdord este - the standard of health, comfort, and happiness experienced by an individual or group.

Edited by andreic, 18 January 2023 - 09:45.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,784
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 18 ianuarie 2023 - 08:44, a scris:

Nu.
este mama lenei

#24
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

Vizualizare mesajKiloW, pe 18 ianuarie 2023 - 09:42, a scris:

Uite aici cum se face definita cantitativ de UE.
Rata depresiei si sinuciderilor este direct proportionala cu nivelul de trai al unui individ/populatii? Vad ca recordul in acest sens e detinut de japonezi, sud coreeni, nord europeni.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am tot auzit ca nordicii au cea mai inalta calitate a vietii.
Apoi, cu timpul, am tot auzit povesti adevarate din tarile nordice si nu am mai inteles nimic.
Una e sa ai o calitate a vietii inalta si alta e sa fii cu coada pe sus, mandru si multumit cu ce ai. In acest ultim caz, poate fi real sau poate fi prostie, depinde.
Oricum, pe cazul nordic e clar, whatever they have acolo la ei nu se pupa cu viziunea astora mai din sud, mai mediteraneeni.

#26
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Calitatea vietii nu se refera la cati bani castigi. Pentru mine de exemplu un plus mi se pare faptul ca n-am nevoie de masina, a fost motivul pentru care am cautat apartament in zona centrala a orasului. Fac 5 minute pana la serviciu si 10 pana la supermarket si continua sa ma amuze faptul ca oamenii te considera mai sarac atunci cand te vad cu rucsacul in spate in Lidl desi am 500 m pana acasa si ajung mai repede pe jos.  Un mare minus mi se pare faptul ca orasul e urat si arata ca un sat prapadit fara posibilitatea de a putea face ceva fun dupa serviciu, un mare plus ar fi fost un parc normal in tot orasul si nu cativa metri patrati de iarba si copaci cu poteci din pavele strambe numiti "parc". Bineinteles, calitatea vietii e ceva subiectiv, daca pentru mine distractie ar insemna iesit la restaurant ar fi fost ok, din pacate pentru mine distractie inseamna sa fac un sport, ceva in aer liber, gen bicicleta, plimbare cu placa, baschet, fotbal.

Edited by tomcatsk8, 18 January 2023 - 10:35.


#27
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Calitatea vieții ca indicator economico-social este aia definită ca atare, cum dau KiloW și andreic exemple mai sus.
Dacă însă vorbim de înțelesul subiectiv, sau mai bine zis de formula „răsturnată” - viață de calitate, atunci cam depinde de fiecare, de propria percepție.
Și, da, apropo de mesajul lung al lui Cristi_E de pe pagina dinainte, educația joacă un rol. Nu pura instruire (oameni cu școală, care știu bine o meserie), ci educația poate extinde și rafina gusturile oamenilor.
Educația estetică/culturală/sportivă se face în familie (și deci e posibil să nu se facă deloc), la școală (și e trecută cu vederea de majoritatea drept secundară), prin anturaj și forțe proprii (depinde de noroc, de propriul nivel de curiozitate etc.). Deci e normal să existe persoane cărora le produce satisfacție numai simpla achiziție de bunuri, sau persoane care se relaxează numai la o masă bună, sau la un joc de cărți, pentru că acolo se situează orizontul lor.
Alții nu și-au dat încă seama că experiențele sînt mai eficiente decît bunurile în ecuația „fericirii”.

Edited by abancor, 18 January 2023 - 10:30.


#28
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 08.01.2021

Vizualizare mesajCristi_E, pe 18 ianuarie 2023 - 10:08, a scris:


Rata depresiei si sinuciderilor este direct proportionala cu nivelul de trai al unui individ/populatii? Vad ca recordul in acest sens e detinut de japonezi, sud coreeni, nord europeni.

Nu cred
Asiaticii au relații inter-umane sucite rau. Nu-s deloc surprins. De nordici nu știu ce sa zic, acolo se bea mult și e întuneric 6 luni/an.

Sinuciderile reprezinta 0.01% din populație, nu poți defini o tara sau o regiune pe baza lor.

Psihologii spun ca relațiile sunt principalul factor care determina gradul de fericire pentru majoritatea oamenilor. Exceptând cazurile extreme de boli grave, sărăcie crunta etc.

Edited by KiloW, 18 January 2023 - 10:39.


#29
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
La fel de subiectiv e si calitatea concediului. Unii prefera all-inclusive cu umbreluta si sezlong, altii prefera vizitarea obiectivelor turistice. Eu nu prefer nimic din astea, vreau un loc cat mai liber, neaglomerat, unde sa ma pot plimba cu SUP-ul, sa inot, sa fac putin snorkeling, sa ma plimb cu bicicleta pe coclauri. Unii prefera sa aiba zece feluri de mancare si gustari langa ei, eu prefer sa am spatiu si sa mananc un sandvis si sa beau o bere adapostit de ploaie sub un copac in timpul unei ture cu bicicleta.

#30
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 08.01.2021
Absolut, la concedii important e sa rupi feisbucul. Nu contează ca folosești poze cu mâncare sau selfies de la maratoane :D

#31
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 18 ianuarie 2023 - 08:14, a scris:

Sa ai bani.

Ala e raspunsul scurt. Sa ai un loc de munca stabil, cu un salariu mare, sa traiesti intr-o zona buna, sa nu-ti fie copilul agresat la scoala, sa nu dea vecinul gauri in fiecare weekend, sa nu o doara capul pe sotie, sa nu miroasa a basini in lift, sa nu fie coada la covrigi, sa nu te prinda controlorii, sa vezi un film bun fara sa cauti ore-n sir pe Netflix samd.

Nu e suficient sa ai bani.

Degeab ai bani, daca tot stai pe o strada desfundata, lipsita de canalizare si apa curenta, cu vecini manelisti, grataragii,etc ai lipsa de infrastructura , ai parte de poluare, servicii execrabile din partea statului

E un cumul de factori.

Edited by marius.bunu, 18 January 2023 - 11:03.


#32
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010
Calitatea vietii e data de relatia cu tine insuti si relatiile cu ceilalti oameni ca se cam determina una pe alta, atat timp cat nu suferi de foame sau de frig.
Legat de bani, sunt un mijloc, dar nu suplinesc ce am zis in prima fraza. Poti sa ai bani, dar sa ai relatii de rahat sau sa fii singur, iar unul sarac dar inconjurat de apropiati sa fie mai fericit.

#33
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
este o combinatie:
- banii castigati care cumpara comfort fizic, elimina stresul de a face diversele plati lunare si iti permite sa iti indeplinesti anumite dorinte
- job-ul avut ca si nivel de stres, cum te intelegi cu colegii/managerii
- calitatea infrastructurii si serviciilor accesibile (poti sa ai cati bani vrei, tot pe acelasi sosele ca omul de rand mergi)

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

Vizualizare mesajmarius.bunu, pe 18 ianuarie 2023 - 11:02, a scris:

Nu e suficient sa ai bani.

Degeab ai bani, daca tot stai pe o strada desfundata, lipsita de canalizare si apa curenta, cu vecini manelisti, grataragii,etc ai lipsa de infrastructura , ai parte de poluare, servicii execrabile din partea statului

E un cumul de factori.
Toate alea se rezolva cu bani. Probabil ai vrut sa zici ca degeaba ai bani daca nu ii folosesti cu cap.
Banii se-n-mulțesc cu cap
Dacă nu, rămâi sărac
Și niciodata n-ai să fii bogat

#35
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
"Calitatea vieții" se referă la gradul în care o persoană are acces la resursele și oportunitățile necesare pentru a-și atinge potențialul și a-și îndeplini nevoile, precum și la gradul de satisfacție și fericire cu viața sa. Acest concept este multidimensional și poate include aspecte cum ar fi sănătatea fizică și mentală, educația, locul de muncă, siguranța, relațiile sociale, mediul și accesul la servicii publice.
Calitatea vieții poate fi influențată de diferențele socio-economice, culturale și geografice, precum și de factori precum vârsta, genul, statutul social, cultura și orientarea sexuală. Evaluarea și îmbunătățirea calității vieții ar trebui sa fie o prioritate importantă pentru guvernele, organizațiile non-guvernamentale și societatea în general.










#36
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

Vizualizare mesajCristi_E, pe 18 ianuarie 2023 - 08:10, a scris:

Aud mereu vorbindu-se despre calitatea vietii, nivel de trai, sărăcie.
Ce inseamna de fapt sa ai un nivel de trai ridicat sau sa fii sarac?
In viață sun chestii urâte si chestii frumoase. Calitatea vietii este cand in viată ai parte de primele si n-ai parte de ultimele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate