Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ce inseamna "calitatea vietii"?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Aud mereu vorbindu-se despre calitatea vietii, nivel de trai, sărăcie.
Ce inseamna de fapt sa ai un nivel de trai ridicat sau sa fii sarac?



#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sa ai bani.

Ala e raspunsul scurt. Sa ai un loc de munca stabil, cu un salariu mare, sa traiesti intr-o zona buna, sa nu-ti fie copilul agresat la scoala, sa nu dea vecinul gauri in fiecare weekend, sa nu o doara capul pe sotie, sa nu miroasa a basini in lift, sa nu fie coada la covrigi, sa nu te prinda controlorii, sa vezi un film bun fara sa cauti ore-n sir pe Netflix samd.

#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu sustin ca nu inseamna sa ai bani.O viata calitativa poate fi obtinuta si prin alt mod,nu neaparat cu bani.Apoi calitatea vietii e una,nivelul de trai ridicat e alta si saracia si ea reprezinta altceva.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Puferiu_, on 18 ianuarie 2023 - 08:14, said:

sa nu miroasa a basini in lift,
să înțeleg că după ce ai bani nu te mai beșești?sau miroase a trandafiri?

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
La blocurile alea vechi, unde puţul liftului e între scări (am văzut şi unele care erau normale) se aeriseşte liftul non-stop.
Mai rău e când se fumează în lift...

Ceva de care nu prea o să avem parte în scumpa noastră patrie din cauza scumpirilor.
În fine. Înseamnă să nu ai grija zilei de mâine, deci anumite venituri financiare sau materiale în general.
Dar asta nu garantează o calitate bună a vieţii. Îţi iei maşină, stai în trafic, îi blochezi şi pe alţii = stres, care nu face bine. În Bucureşti sunt oameni care o duc mai bine decât mulţi din restul ţării (sunt câteva oraşe, zone care sunt cam la acelaşi nivel; cu străineza nu pot face comparaţii), dar e foarte mult stres pe aici, stres care dăunează calităţii vieţii. Singura dată când am fost în străineza, la Ruse, nu erau oamenii aşa de agitaţi.
Deci:
1) Cât mai puţin stres;
2) Oameni de calitate în jur;
3) Să nu fie poluarea prea mare (la oraş nu-i ca la ţară, dar asta nu înseamnă că trebuie să fie poluare excesivă ca în Bucureşti sau ca la Roma);
4) Să ai totul pe aproape (sau cât mai multe posibil);
5) Transport în comun bun;
6) Acces la servicii de calitate;
7) Educaţie de calitate sau care măcar să-ţi asigure un start în viaţă.

Puferiule, la bloc întotdeauna se vor face renovări. Mai ales dacă unele chestii nu au fost făcute să ţină pe termen lung sau nu au fost întreţinute.
Eh, vedeţi dragi oameni, chestiile făcute să ţină mult, fără prea mare întreţinere ajută la reducerea stresului.

Edited by djl, 18 January 2023 - 08:44.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
sărăcia nu-i soră cu LENEA cumva?

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nu.

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
O statistica spune ca lenesii traiesc mai mult. Cauza ar fi metabolismul mai lent, uzura mai mica.
Ramane de vazut daca e de preferat mult si prost sau putin si bine.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
E şi nu e. Dacă nu ai posibilităţi de a evolua, chit că ai vrea, nu poţi da vina doar pe lene. Una e să vrei să evoluezi în România, alta e în Germania, Franţa sau chiar Spania. E şi ăsta un aspect al calităţii vieţii.

#10
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 Puferiu_, on 18 ianuarie 2023 - 08:14, said:

Sa ai bani.

Am observat la multi oameni ca, desi  le intra lunar in casa peste 10 mii de lei, viata lor este banala si plictisitoare. Totusi, i-am auzit pomenind mereu de calitatea vietii, stil de viata, cresterea veniturilor.
Daca-i pui sa povesteasca ceva amintiri frumoase, 99% din oameni vor povesti despre copilaria si tineretea lor. Adica vor vorbi cu placere fix despre perioada in care nu aveau bani, dar nici griji.

Calitatea vietii inseamna sa iti cumperi masina scumpa, haine de firma, cel mai smecher telefon, si sa mananci seara de seara la restaurant? Din ce am vazut eu la cei care detin masini scumpe, chiar nu prea au ce face cu ele; se duc pana la munca si vin inapoi, sau se duc 800 de metri la magazin sa faca cumparaturi. Si, o luna pe an merg si ei in vacanta pe undeva.

Ati putea crede ca vorbesc in principal despre oameni lipsiti de educatie, care au avut noroc de bani. Nu, treaba sta si mai nasol in cazul persoanelor "educate". Cunosc de mult timp niste medici, farmacisti, it-isti, profesori, si ce pot spune e ca isi cheltuiesc banii exact precum cocalarii ăia de-i blameaza tot poporul. Se axeaza foarte mult pe mancare, ca si cum ar fi fost foamea in gat pana sa dea de bani. Isi trag neaparat haine de firma, multe, fara numar, ca si cum ar fi umblat doar in zdrente pana sa dea de bani. Isi fac o rata grasa la o masina de 3 tone, iar in rest, sunt cam rupti de societate. Cand nu sunt la munca, stau in casa, iar cand au concediu pleaca undeva in strainatate, unde cheltuiesc salariul pe doua luni jumate.

O verisoara de a mea a facut cu totul 18 ani de scoala. Recompensa? La 30 de ani are un salariu de 140 mii lei. Ce face cu banii? Isi cumpara foarte multe haine. 90% din haine n-are nici timp, nici ocazia sa le poarte. Plateste rata la ultimul tip de Ford. 90% din timp masina aia sta pe loc. Mananca multe dulciuri, ia masa la restaurant vinerea si sambata - acum 5 ani fata arata mult mai bine ca acum.

Mie tot nu-mi iese la socoteala unde naiba se duc banii ăstora. Ca sa am tot  ce au astia, si sa fac tot ce fac ei, n-am nevoie sa muncesc atata, sa pierd atata timp, si sa cheltuiesc atatia bani. Apoi, ce mama lui Lucifer, dupa atata scoala si apoi dupa atata munca, asta inseamna viata de calitate?

Sa devii sclavul propriului corp? Sa iti creezi adictii? "Corpule, hai sa te imbrac; corpule hai sa te plimb in masina mică; corpule, hai sa te bronzez la mare; corpule, hai sa iti satisfac nevoia de dulciuri si sampanie". Si mai aiurea e faptul ca nu ai ce invata de la oamenii astia. Nu au intelepciune. Nu stiu sa iti spuna care e de fapt sensul vietii, adica ce sa faci ca sa simti cu adevarat ca traiesti. Sa iti zici in fiecare dimineata, "da, ce minune e viata, ce frumos e sa traiesti!" Nu, iti vor spune ca trebuie sa evoluezi tot timpul in plan profesional si financiar, căci asa iti vei creste nivelul de trai. Nivel de trai insemnand sa cumperi tot timpul lucruri.

Observati si dvs ca cei mai multi oameni nu pot evada din matrixul materialist. Cand esti mai sarac te plictisesti si iti cumperi lucruri mai putine si mai proaste, iar cand dai de bani, de asemenea te plictisesti, dar iti cumperi lucruri mai multe si mai bune.

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Cristi_E, on 18 ianuarie 2023 - 08:48, said:

Am observat la multi oameni ca, desi  le intra lunar in casa peste 10 mii de lei, viata lor este banala si plictisitoare. Totusi, i-am auzit pomenind mereu de calitatea vietii, stil de viata, cresterea veniturilor.
Daca-i pui sa povesteasca ceva amintiri frumoase, 99% din oameni vor povesti despre copilaria si tineretea lor. Adica vor vorbi cu placere fix despre perioada in care nu aveau bani, dar nici griji.
Ia sa aiba cineva grija de mine acum la fel cum au avut parintii mei grija atunci cand eram mic. Normal ca n-as mai avea niciun stres.

PS: oricum am da-o, tot la bani se ajunge.

PPS: eu postez acum de la serviciu. De ce sunt la serviciu? Vezi mai sus.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu dacă userul Crsiti_E spune corect, dar există extreme. Nici sărac nu e bine, dar nici o să o dai în pandalii când dai de bani nu e bine.
În cazul Românilor (dar şi a altora) reuşita înseamnă să fii mai tare decât altul, ca ălălatul să vadă asta. Unele lucruri, precum a avea ceva mai multe haine, ca să nu te îmbraci cu aceleiaşi haine în fiecare zi şi alta e să dai în stil Mircea Badea, cu haine purtate doar o dată. La extrema celor care au prea mult... poate să fie stabilitate financiară, dar poate să fie frustrare sau dorinţa de putere.
Banii nu-s totul. Sunt unii care au mai mulţi bani decât omul obişnuit sau ăla care are locuinţă de 300.000 Euro în Bucureşti. Dar dacă ajunge dependent de calmante sau îi sare ţadăra repede din cauza întrunilor C.E.O., nu ştiu dacă are o calitate a vieţii mai bună.

Edited by djl, 18 January 2023 - 08:58.


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 Puferiu_, on 18 ianuarie 2023 - 08:14, said:

Sa ai bani.

Si femei.

#14
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 EMPP, on 18 ianuarie 2023 - 08:42, said:

sărăcia nu-i soră cu LENEA cumva?
Mai degraba cu nebunia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sStzlrisHio?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Calitatea vietii poate insemna sa iti faci niste oua intr-o tigaie veche pusa intre pietre in timp ce admiri caprioarele.Fiecare are o calitate a vietii in mintea sa.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 djl, on 18 ianuarie 2023 - 08:57, said:


În cazul Românilor (dar şi a altora) reuşita înseamnă să fii mai tare decât altul, ca ălălatul să vadă asta.

Exact, satisfacție maximă când se uită vecinul la tine cu individie și comentează în sinea lui "ăsta sigur a furat" :lol:

#17
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Calitatea vietii e perceputa diferit de la individ la individ, in functie de sistemul de valori, lipsurile si aspiratiile fiecaruia. De aceea e fundamental gresit sa evaluam calitatea vietii celor din jur dupa criteriile noastre.

#18
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 l_dan, on 18 ianuarie 2023 - 09:20, said:

e fundamental gresit sa evaluam calitatea vietii celor din jur dupa criteriile noastre.
Asa este, dar si cei din jur te evalueaza dupa criteriile lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate