Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pilot de avion (Wizzair)

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Astia se pregatesc sa treaca la un singur pilot pe avion cu backup la sol.

Nu mi-as paria toti banii pe meseria asta. Si nici nu ajunge oricine pilot, mai trebuie sa fii si in stare sa termini scoala aia ceea ce nu-i usor. Nu cu nivelul sistemului de invatamant romanesc.

#20
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Alea sunt basme, nu va fi prea curand un singur pilot. Ar vrea companiile ca sa reduca costurile, dar nu se va aproba prea curand, ptr ca ar fi foarte riscant dpdv al sigurantei.
Ca idee, acum e criza de piloti, e una din cele mai bune perioade. Si oricum, nu exista doar piloti de avion comercial, poti lucra si ca pilot de avion privat(prin Asia e iar cerere mare la asa ceva)

In rest, referitor la mesajul tau un pic indirect jignitor(c-asa se poarta pe aici vad, asta-i stilul ) , stai tu linistit, la studii necesare e suficient liceul.
Si da, se dau niste teste initiale de mate si fizica nivel liceu (n-ar fi o problema ptr mine am si liceu si facultate pe mate-info plus ca mai mergeam si pe la olimpiade) plus ceva evaluari psihologice etc... nu te apuci asa, "hai da 15.000 de euro si vino la noi si mai vedem noi daca termini sau nu".

Aia cu invatamantul romanesc, alta balarie, in invatamantul romanesc fiecare invata in functie de cat vrea si cat il duce capul, doar loazele baga placa asta ca invatamantul nu e bun.

 Karhu, on 15 ianuarie 2023 - 17:56, said:

E chestie de schimbatul fusului orar,  nu că muncești peste 10 ore.
Ai zburat vreodată pe coasta de vest a SUA, sau in Japonia, Thailanda, Australia etc?

Da cam la asta ma refeream ca ai timp sa te acomodezi cu noul fus orar. Dupa un zbor long haul ai vreo 3-4 zile libere. Am zburat de cateva ori si nu am probleme in general, a doua zi sunt fresh.

Oricum, si la zborurile long-haul, exista 3-4 piloti, au si timp de odihna, au si o camaruta unde se pot odihni, nu stau toti cele 10 ore sau cate sunt non stop in cockpit.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,928
  • Înscris: 25.06.2007

 danigoleman, on 15 ianuarie 2023 - 22:00, said:

nu stau toti cele 10 ore sau cate sunt non stop in cockpit.
Repet, oboseala e data de schimbarea fusului orar, nu de statul la mansa (majoritatea timpului oricum se zboara pe pilot automat).

 danigoleman, on 15 ianuarie 2023 - 22:00, said:

Am zburat de cateva ori si nu am probleme in general, a doua zi sunt fresh.
Daca ai zbura 7-8 long haul lunar, nu ai mai fi...

 abac, on 15 ianuarie 2023 - 18:02, said:

Astia se pregatesc sa treaca la un singur pilot pe avion cu backup la sol.
Cu timpul poate la avioane complet autonome.
Dronele sunt mai sigure decat avioanele pilotate manual.
Plus ca deja majoritatea avioanelor moderne pot decola si ateriza in mod automat, aproape fara interventia pilotului.

 danigoleman, on 15 ianuarie 2023 - 22:00, said:

ptr ca ar fi foarte riscant dpdv al sigurantei.
Pleaca in spatiu nave automate de transport, se andocheaza perfect la ISS, de exemplu, apoi se intorc pe Terra, totul in siguranta perfecta.

#22
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu vorbim aici de nave spatiale.
Cu un singur pilot, daca vrea sa mearga si el la toaleta ce face? Lasa pilotul automat de capul lui? Sau daca pateste ceva pilotul ( de ex un atac de cord), ce se intampla?



#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Da, lasa pilotul automat in functiune si backup-ul de la sol preia monitorizarea.

Atac de cord, la fel. Pilotul de la sol preia controlul dintr-un cockpit identic cu cel al avionului si directioneaza si aterizeaza avionul in conditii de siguranta.

Nu esti primul care isi pune astfel de intrebari existentiale. Acum la ora cand vorbim, se construiesc avioane cu tehnologie de remote flying (si cu override)

Conceptul de remote flying si backup la sol s-a nascut cu niste zeci de ani in urma si a fost demarat puternic in urma evenimentelor 9/11 cu scop primordial combaterea terorismului prin hijacking.

Edited by abac, 16 January 2023 - 07:34.


#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,928
  • Înscris: 25.06.2007

 danigoleman, on 16 ianuarie 2023 - 07:20, said:

Cu un singur pilot, daca vrea sa mearga si el la toaleta ce face? Lasa pilotul automat de capul lui?
Cu excepția decolării și aterizării avioanele moderne sunt pe pilot automat tot timpul.
In plus exista și posibilitate de decolare și aterizare pe pilot automat, pilotul având doar intervenții minime, la nevoie.

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Uite daca ai timp si chef sa citesti  despre UAV operate de SUA si sistemele de pilotaj de la sol (prin satelit -> unlimited range)

https://en.wikipedia...ics_MQ-9_Reaper


Pentru ca da, intai se infrupta pe saturate armata din tehnologiile noi, dupa care ajung mainstream in industriile civile.

Edited by abac, 16 January 2023 - 08:27.


#26
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 Karhu, on 16 ianuarie 2023 - 08:22, said:

Cu excepția decolării și aterizării avioanele moderne sunt pe pilot automat tot timpul.
In plus exista și posibilitate de decolare și aterizare pe pilot automat, pilotul având doar intervenții minime, la nevoie.

Decolare pe pilot automat cica nu prea se poate.
Aterizare, teoretic da, doar ca in practica...nu prea se risca .
Vedeti si zilele astea, vreo 5 zile nu a aterizat nimic la Suceava din cauza de ceata...daca ar fi asa bun pilotul automat ar trebui sa mearga, sa aterizeze "in orb",  nu?
La aterizare pilotul automat ajuta, dar si ala trebuie programat cumva, ma indoiesc ca daca sa zicem este incapacitat singurul pilot, avionul poate singur sa aleaga aeroportul de aterizare de urgenta, si sa aterizeze singur. Nu cred ca e posibil inca, poate va fi in viitor.
Ca sa nu zicem ca pilotul ala automat depinde de instrumentele de masura de la bord, daca se defecteaza sa zicem senzorii de viteza sau altitudine (din cauza ghetii se mai intampla uneori),sau daca apare o altfel de eroare,  s-a zis cu pilotul automat,  se decupleaza si esti pe cont propriu.

Edited by danigoleman, 16 January 2023 - 16:19.


#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,928
  • Înscris: 25.06.2007

 danigoleman, on 16 ianuarie 2023 - 16:18, said:

Decolare pe pilot automat cica nu prea se poate.
Daca s-a vrea, s-ar rezolva rapid si aspectul asta, tehnic e posibil.  Dronele cum decoleaza?

#28
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
dronele sunt controlate de la sol, nu sunt pe pilot automat..

#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Da prietene, stim ca romanii sunt experti la a explica de ce nu se poate.


In primul rand sunt o gramada de sisteme redundante pe un avion, tot ce e critic e redundant.

In al doilea rand auto landing exista si se poate.

Edited by abac, 16 January 2023 - 16:40.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,928
  • Înscris: 25.06.2007

 carturarulobosit, on 16 ianuarie 2023 - 16:27, said:

dronele sunt controlate de la sol, nu sunt pe pilot automat..

https://www.remotefl...w-do-they-work/

#31
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
hai sa nu ne dam mai destepti decat suntem.

colegul a intrebat cum decoleaza dronele si eu am raspuns ca sunt controlate de la sol.

ah, ca exista si drone 100% autonome, asta e alta poveste

#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
edit

Edited by abac, 16 January 2023 - 19:03.


#33
aamalarau

aamalarau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2023
Salut, imi cer scuze pentru deranj. Imi poti spune te rog unde pot gasi pe reddit discutia cu pilotul roman ce raspunde la intrebari? As dori sa merg la Wizz Air Open Day  luna viitoare sa imi las CV ul si as dori sa fiu cat mai bine pregatit. Multumesc anticipat

#34
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
momentan fac baietii strike pe reddit.
o sa vad pe weekend daca il gasesc si-ti trimit

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mișto viața de pilot, dar eu mai degrabă aș alege însoțitor de zbor, ceva, deși și acolo ai multe îndatoriri și obligații, dar cea mai mare greutate pe umeri tot piloții o au...

Sau altceva, la marină, căpitan de vas sau chiar un skill în IT, ceva, să poți lucra ca freelancer de oriunde poftești și cu banii ăia, deloc puțini, călătorești.

Inițiator, cum stai, ai început școlarizarea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate