Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Școala din România: v-a învățat ceva?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Posttytysor, on 06 martie 2023 - 22:34, said:


Draga, daca cineva considera ca nu a avut de invatat nimic folositor in scolile romanesti, acela nu ar fi invatat nimic la nici o scoala din lume! poate la o scoala de corectie sa se fi lipit ceva de el!
Tu nu ai reușit să scapi de automatismul "dragă", fie vorba între noi, deci aici nu prea te-a ajutat școala românească... Ți s-a mai spus, chiar nu dorești să te dezveți de acest obicei?

Edited by Vlad_22, 06 March 2023 - 23:28.


#92
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,593
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 05 martie 2023 - 21:21, said:


Sigur ai invatat astea la scoala, nu la "scoala vietii", cu care se lauda toti manelistii? Oh wait...


QED...

Pe de alta parte, "marele influensar" Selly recunoaste cat e de varza. Defapt cred ca nici pe alea 15 nu le-a citit sau nu le-a inteles :ciocan: Dar asta e idolul pustanilor, adica al alora cu "scoala vietii". No, baieti (si fete, sa nu fac discriminare), se cauta angajati la supermarket, pana nu v-o inlocui si pe voi cu case automate :P

Sincer, bravo lui..
Scoala nu-ti da de mancare. Daca ai alte "skill uri"  care iti pot asigura un trai mai mult decat decent,  si care nu se predau la scoala cum facem?  

Am vazut caz de olimpici la scoala,  gen luat locu 8 pe tara la matematica, fizica, a intrat la facultatea de informatica, s-a lasat, a intrat si a doua data, cu examen de admitere, nu medii mari . S-a lasat si a doua data, a ajuns sa lucreze in constructii.  Acuma tot aia face, doar are propria echipa  de muncitori.

Cred ca la noi conteaza mai putin scoala si mai mult relatiile:  te doare la basca de note, scoala, etc cand parintii sunt notari si stii ca indiferent ce se intampla, mergi la sigur, ai viitorul asigurat, scoala este doar o formalitate.
Desigur, mai este si cealalta categorie, unde iesi cu o meserie din scoala, atunci cand conteaza sa fie cat mai multa: la medicina, ase, politehnica etc, nu te poti face inginer , medic, contabil fara sa treci prin scoala.

#93
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostVlad_22, on 06 martie 2023 - 23:28, said:

Tu nu ai reușit să scapi de automatismul "dragă", fie vorba între noi, deci aici nu prea te-a ajutat școala românească... Ți s-a mai spus, chiar nu dorești să te dezveți de acest obicei?
Nu l-am invatat la scoala. Si indiferent de cit m-a ajutat scoala, nu-mi permit sa postezi mizerii la adresa profesorilor sau a scolilor pe unde am invatat!

#94
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu postează nimeni mizerii, lumea și-a spus propriile puncte de vedere, nu am observat să fie menționat vreun profesor, de la școala X, din orașul Y. Profesorii ăia sunt și ei oameni, încetați să le aduceți ode și închinăciuni, că sunt destui care greșesc.

Sunt destui, prin mediul preuniversitar și universitar care stau și până la 70-80 pe posturile alea, țin cu dinții de ele, nu ar dori nici în ruptul capului să lase locul și tinerei generații, mai adaptată vremurilor și tehnologiei.

Edited by Vlad_22, 07 March 2023 - 18:52.


#95
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
8 martie a venit, parinti ati pregatit cadoul pentru invatatoare, diriginta?   Ati stans bani suficienti? Posted Image

Ce stimuleata scoala romanesca?   Invatatul pe de rost, pupincurismul, oportnismul, tupeul pe de o parte sau lipsa de initiativa, limbajul de lemn.
Am avut 4-5 profesori dedicati in 16 ani de scoala romaneasca.


Aveam o profesoara in universitate, la sfarsitul cursului atat spunea::

  " Doar prostii mai pun intrebari dupa acest curs" Posted Image

Edited by iulian_1976, 08 March 2023 - 00:32.


#96
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ce bine că nu mai sunt la grădiniță sau școală, fie că e vorba de primară și până în liceu... O tonă de mărțișoare și flori, risipă... Florile alea oricum se ofilesc, în câteva zile și profesoarele pleacă cu un camion de flori, la finalul zilei.

Edited by Vlad_22, 08 March 2023 - 00:24.


#97
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Astea mai adaptate vremurilor si tehnologiei au deja contracte cu lidl si cumparaliliaconline.ro pentru revanzare.
Fac si ele un ban cinstit.

#98
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

View Posttytysor, on 06 martie 2023 - 22:34, said:

Draga, daca cineva considera ca nu a avut de invatat nimic folositor in scolile romanesti, acela nu ar fi invatat nimic la nici o scoala din lume! poate la o scoala de corectie sa se fi lipit ceva de el!
Tot cu ceaușisme, tot cu extremisme.
Un prieten drag, doi prieteni dragi. De la ce vine „dragă”?

#99
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
in pandemie a parut ca nimeni nu a trecut pe la scoala..

#100
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpufonel, on 05 martie 2023 - 21:21, said:


Pe de alta parte, "marele influensar" Selly recunoaste cat e de varza. Defapt cred ca nici pe alea 15 nu le-a citit sau nu le-a inteles  Dar asta e idolul pustanilor, adica al alora cu "scoala vietii". No, baieti (si fete, sa nu fac discriminare), se cauta angajati la supermarket, pana nu v-o inlocui si pe voi cu case automate      Posted Image

Probail că nu le-a înţeles. Oricum, zicea la un moment dat că tot ce ai nevoie se găseşte aici (arătând un telefon inteligent). Se găseşte dacă ştii ce să cauţi. Şi dacă a pus cineva informaţia. Altfel, uneori s-ar putea să fie nevoie să o cauţi în tipărituri - situaţie care însă a devenit rară azi.
În fine, depinde şi câte cărţi citeşti, dar şi cât înţelegi din ele. Că dacă citeşti 30 de cărţi dar nu ai înţeles nici cât ai înţelege din vreo carte de telefoane, degeaba le citeşti.
Contează de asemenea şi inteligenţa nativă, care spre exemplu, la mine, s-a dezvoltat cam târziu.

#101
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,070
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 14 ianuarie 2023 - 17:27, said:

V-a învățat ceva școala din România? Începând din gimnaziu (clasa a V-a) și până în clasa a XII-a sau facultate (pentru cei care au făcut facultatea). Adică mai țineți minte ceva, v-a dezvoltat gândirea, v-a învățat să faceți ceva util în viață?
În cazul meu, nu prea multe, dar e adevărat că mintea pe care trebuia s-o am la cel târziu 16 ani am avut-o abia la 24.
Așa că util în dezvoltarea gândirii mi-a fost ce am învățat la Istorie. Poate pricepeam și în liceu ceva, chiar dacă acolo am ajuns să mă înscriu că nu eram tare la toate materiile, pentru că partea de electricitate e utilă; dar nu pricepeam eu la vârsta aia.
În rest, mai țin minte ceva vag la matematică, dar la nivel de bază.
Poate la Engleză am priceput ceva.

Scoala in Romania nu e facuta sa te invete ceva util,practic.

#102
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eh, unii profesori i-am apreciat, precum și relațiile cu o parte dintre aceștia, dar trăgând linie, școala românească are multe hibe... Ce ieși de pe băncile școlii vs. cerințele societății, sunt diferențe mari, școala românească fiind rămasă în urmă. Și facultățile sunt rămase în urmă, în fine.

Eu văd ce e pe stradă, zi de zi, clar și școala are o vină, nu doar mediul familial și influențele social media.

#103
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Exact. Într-un cuvânt, „școala românească” este o sectă extremistă. Depinde ce, cât și cum înveți de cine ordonă, cine e la „putere”. De unde la noi diferența abisală între generații. Ceva ce tinde spre inexistent în țările din vest, țările dezvoltate. Au cu totul altă mentalitate bătrânii din vest față de măscăricii de la noi.
Aici dacă zici ceva de rău de școală, repede sar ceaușiștii ;„(...)dar nu ai învățat chiar nimic la școală?” Auzi și tu răspuns de om trecut prin „școală”.
Alta auzită recent: „Pe vremea mea nu erau boschetari”. Păi, ce, domnule, i-am făcut noi ăștia tineri boschetari saum cum e politically correct persoane fără adăpos/homleși? Zici că e vina mea/noastră că unii nu au unde să locuiască.
Cine a vândut țara la fier vechi, ceaușiștilor? Corupția aia de unde au învățat-o escrocii ăia periculoși?
Era treabă putredă, în putrefacție dinainte de „revoluție”.
După care aceiași penibili încep diariile verbale care încep cu: „Tinerii din ziua de azi(...)”.

#104
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Hai ca m-ai facut curios. Ce intelegi prin afirmatia

Quote

„școala românească” este o sectă extremistă
? Ce secta, ce religie/credinta, cum e extremista? Cred ca vorbesti de talibani, nu de scoala romaneasca, undfe atmosfera e aproape la fel de permisiva ca in cartierul rosu din Amsterdam...

PS Nu invata nimic din scoala doar cine nu vrea sa invete. Si din pacate, astia devin majoritari. Chiar si idolul cocalarilor shelly a invatat multe chestii de la scoala, dar da mai bine sa spuna ca nu. Ca doar nu da bine sa zici ca scoala te-a ajutat in viata, macar cu cateva puncte de sprijin din care sa continui tu. Din acest punct de vedere il admir pe ipochimen. Stie sa fraiereasca lumea. Parca-l vad candidand la parlamentare :ciocan:

#105
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Încă o confirmare că școala ceaușistă a fost/este o sectă extremistă.
Spun că am învățat și unele lucruri bune, dar în continuare scoate din context doar ca să se afle în treabă.
Nu vrea să înțeleagă că e o diferență între „școală”, procesul de învățare sau ideea/capacitatea de a învăța și școală, clădirea plină de ceaușiști/cocalari.
Sechele din ceaușism. Nu poate formula/purta un dialog obiectiv.

#106
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Despre cine/ce vorbesti, ca amesteci persoanele verbelor de nu se mai intelege nimic :w00t:

Sa o luam pe rand:
Spun că am învățat și unele lucruri bune, dar în continuare scoate din context doar ca să se afle în treabă.
Deci tu spui ca ai invatat unele lucruri bune, dar cine scoate din context si ce anume?

Quote

Nu vrea să înțeleagă că e o diferență între „școală”, procesul de învățare sau ideea/capacitatea de a învăța și școală, clădirea plină de ceaușiști/cocalari.
Aici e mai complicat. E clar ca nu cladirea te invata. Cat despre ceausisti si cocalari, gasesc destui din ambele categorii si in parc. Probabil ai vrut sa spui "scoala ca institutie", dar nu prea ti-a iesit. Daca e asa, iti dau intr-o oarecare masura dreptate, mai ales ca si eu am zis ceva asemanator mai sus. Nu te opreste nimeni sa inveti si dupa ce ai terminat scoala, defapt asta e si ideea: "omul cat traieste invata".

Quote

Sechele din ceaușism. Nu poate formula/purta un dialog obiectiv.
Din nou nu stiu care e dubiectul propozitiei. Insa e suficient sa te uiti peste postarile de pe social media si iti vei da seama ca majoritatea tinerilor de azi se incadreaza aici. Si sunt tineri nascuti dupa 1989 si mai cu seama dupa 2000. Dar, ma rogm e usor sa acuzi de ceausism pe cineva pe care nu-l intelegi...

#107
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Vai, un geniu neînțeles crede că e, nici vorbă de ceaușist. Despre „dubiectul” vorbesc, care dă lecții, atât de penibil e. Nici măcar nu știe că e vorba despre el, nu are nici măcar o idee, vă dați seama.

View Postpufonel, on 29 martie 2023 - 20:46, said:

Probabil ai vrut sa spui "scoala ca institutie", dar nu prea ti-a iesit. Daca e asa
Nu este așa. Nu poate depăși nivelul de speculații. Victimă a ceaușismului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate