Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Școala din România: v-a învățat ceva?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#73
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Voi încă nu v-ați prins că la noi nu se dorește educație de calitate? Mie îmi pare și miroase deja a reavoință, nu neputință. Exact cum e și cu polițiștii care se fac că nu-i văd pe interlopi, samsari s.a.m.d. Situația se cunoaște foarte bine, doar că e o durere de ceva, fiindcă asta ar însemna că trebuie să muncească. Mai aruncă niște lacrimogene cu vreo pisicuță coborâtă din copac, vreun smecher prins prin trafic, glume de 2 bani și flori oferite femeilor în trafic de 8 martie și aia e.

Treburi schimbată complet paradigma și mentalitatea că degeaba îl dai la o școală, liceu de top, public sau privat, e irelevant, dacă tu ca părinte nu ai grijă de el, îl jignești, cocoloșești, înjuri la volan și conduci haotic, cu el în mașină, mai să calci alți copii, că deh, pe restul dă-i drecu, doar loaza mea contează etc.

Da, mai scot capul la suprafață, periodic, personaje care au idei, vor să facă ceva, practic, nu doar idei pentru furtul ochilor cu ocazia alegerilor, dar sunt imediat flancați și trași înapoi sub "apă" și amenințați de sistem să-și mai țină gura și să-și vadă de sănătate.

Deci, nu vrea nimeni nimic și nu știe nimeni, nimic despre nimic, fiindcă doar 4-5 ani sau cât, stau în pozițiile alea și scopul principal e să fure cât mai mult. Așa, dacă ar face chestiile cu simt de răspundere, interes și legea chiar i-ar bagă la pușcărie, dacă bagă mâna în borcanul cu miere, nu ar mai avea de unde fura.

Concluzia e că școala românească, produce mult prea puține creiere și oameni de calitate, ca să contrabalanseze balanța în detrimentul imbecililor, proștilor, tâmpiților etc.

Este o legătură strânsă între educație și spirit civic.

Edited by Vlad_22, 17 January 2023 - 22:28.


#74
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Daca m-a ajutat ? Ii sunt recunoscator pe viata profesoarei de informatica din liceu pt ce a scos din mine.
Pe domeniul meu IT, scoala romaneasca este una dintre cele mai bune din Europa pe mate-info (cand eram eu la liceu era si mai tare de ieseai din liceu f bine pregatit pe algoritmica de d-abia prin anul 3 mai completai cu cate ceva).

Vad asta si la colegii mei din Anglia care ca pregatire teoretica si mai ales pe matematica sunt sub ce am facut eu la UniBuc dar mai ales ca acum, fiind intervievator pe software dev de-mi vin absolventi de la universitati de renume engleze care sunt f slabi (si aia dau vreo 20 mii de lire pe anul de studiu).

Edited by Mohombi, 18 January 2023 - 04:00.


#75
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Cu o profesoara nu se face educatie... astea sunt exceptiile!

Quote

Mie îmi pare și miroase deja a reavoință, nu neputință.

Nici macar nu e reavointa, este politica de stat... Spaga si meditatiile sa prospere.

#76
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ideea că educația precară se răsfrânge și în celelalte ramuri ale societății, you name it. Și educația se mai face și acasă, nu doar la școală, ba consider că cea din sânul familiei, e chiar mai importantă, cel puțin în primii ani din viață și până copilul devine major, apoi părinții pot doar să îl mai sfătuiască, ajute, dar copilul face propriile alegeri și e direct răspunzător de ele.

Edited by Vlad_22, 20 January 2023 - 13:53.


#77
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Acasa faci o alta educatie. Nu faci scoala, nu faci teme, nu repeti cu copilul lectiile - poate ii mai explici una alta daca te pricepi, dar in niciun caz nu trebuie sa tocesti materiile cu el.  
Eu stiu parinti disperati care din clasa a 5 a invata cot la cot lectiile cu copiii la toate materiile pentru ca la scoala se face doar dictare dupa manual. Un fel de poezii invatate pe de rost ca papagalii.

Apoi ne miram cati analfabeti functionali avem...

#78
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Sunt destui care au ajuns departe cu "Scoala din Romania", asa dezastruoasa cum se spune ca e.
Scoala nu trebuie sa "te invete" si nici nu poate daca tu nu vrei.
Scoala iti ofera un cadru sa inveti, in functie de cat te duce capul, cata vointa ai si cat interes iti dai.
Ce am observat eu, in ziua de azi toti vor sa ajunga sa se poata angaja in profesii bine platite, dar fara sa depuna vreun efort... si dau vina pe scoala.
Si mai vor ca orice ora sa fie un spectacol, profesorul sa fie un fel de creator de divertisment, sa mearga la scoala doar ca relaxare dar dupa aia la fel, sa fie foarte bine pregatiti.
Eu nu cred ca se poate asa ceva. Nimic de valoare nu se obtine fara efort.
Problema cea mai mai mare a scolii romanesti actuale este prabusirea nivelului de exigenta si regulamente scolare mult prea permisive.
Elevul nu mai poate fi sanctionat deloc, probabil stiti ca nici exmatricularea sau mutarea disciplinara nu mai exista, au fost eliminate si astea acum 2-3 ani.
Poate sa dea si foc la scoala, tot ce poti sa ii faci e sa ii scazi nota la purtare(de care il doare undeva) si in rest sa il...suporti.
Si o alta problema, grava zic eu sunt profesorii care nu mai manifesta niciun fel de exigenta, elevul e praf, e de 3-4-5 si tu ii pui 8 9 si 10 ca sa nu te doara capul, sa nu ai bataie de cap ca vine parintele si se ia de tine etc... Asta il face pe elev sa creada ca el de fapt chiar merita notele alea, si dupa aia se mira ca nu e bun de nimic.
Dar astea au si alte cauze,. de ex finantarea, daca scoala are profesori prea exigenti, elevii vor pleca de acolo, scoala pierde elevi, deci pierde finantare si ajunge sa se inchida... e un cerc vicios.
Nu mai vorbim de finantarea invatamantului, care este jenanta, anul acest are alocat doar 2.1% din PIB , cred ca unul din cele mai mici procente de dupa 1989.
Depinde care sunt prioritatile unui stat, in Romania se pare ca prioritari sunt pensionarii, la pensii se duc vreo 13% din PIB si guvernantii maresc in continuare pensiile (si le maresc si pe alea de 10.000 de ron cu 10% ptiu), dau ajutoare peste ajutoare. Asta e , pensionarii sunt probabil viitorul acestei tari, si nu copiii de varsta scolara...

Edited by danigoleman, 23 January 2023 - 12:12.


#79
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
^ Perfect de acord! Daca tu, ca profesor, lasi o loaza corigenta sau repetenta, ai mari dureri de cap. Daca in schimb treci loazele care nu merita, te felicita toti ca ai rata de promovare de 100%. Nu conteaza ca aia pe care i-ai trecut nu stiu cum ii cheama cu buletinu-n mana!

#80
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Pai tocmai ai demonstrat ca învățământul romanesc se bazează pe ascunsul mizeriei sub preș și pe forma fără fond.

Repetenția nu-i o pedeapsa sau un stigmat, oferi ocazia unui copil sa recupereze. Nu toți se maturizează la fel de repede și precocitatea nu înseamnă inteligenta. E o "instituție" absolut acceptabila și e absolut normal ca cineva care a fost repetent sa ajungă profesor universitar.

Însă noi ii trecem clasa de forma, le dam diplome de forma, doctorate de forma, și ne miram ca avem prim ministri care nu-s în stare sa citească corect de pe un prompter.

Edited by KiloW, 23 January 2023 - 23:38.


#81
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKiloW, on 23 ianuarie 2023 - 23:35, said:

Pai tocmai ai demonstrat ca învățământul romanesc se bazează pe ascunsul mizeriei sub preș și pe forma fără fond.

Repetenția nu-i o pedeapsa sau un stigmat, oferi ocazia unui copil sa recupereze. Nu toți se maturizează la fel de repede și precocitatea nu înseamnă inteligenta. E o "instituție" absolut acceptabila și e absolut normal ca cineva care a fost repetent sa ajungă profesor universitar.

Însă noi ii trecem clasa de forma, le dam diplome de forma, doctorate de forma, și ne miram ca avem prim ministri care nu-s în stare sa citească corect de pe un prompter.

cand un copil ramane repetent, poate nu e o pedeapsa, dar o stigma este, mai ales la clasele mici. Aveam si noi in generala, unul care ramasese repetent de 2 ori, si chiar asa era stiut prin toata scoala "cel care a ramas repetent de 2 ori"; pur si simplu, aspectul care il definea in ochii tuturor era ca ramasese repetent.

#82
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Fix la vârstele fragede copiii pot sa fie diferiți ca grad de maturizare și e important sa fie în clasa potrivita.

Da pentru ca la noi contează forma, nu fondul. Ce contează ca un copil a acumulat niște goluri (care în timp se vor adânci) , important e sa ne mândrim cu notele, cu olimpicii și sau rata de promovare.

Și apoi suntem surprinși sau de-a dreptul de câți analfabeți funcționali avem, cât de slaba e piața de literatura sau ca avem mai multi conaționali care cred în farmece și descântece decât în medicina sau stiinta.

Edited by KiloW, 30 January 2023 - 10:16.


#83
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
La școală am învățat să tolerez toți prostălăii, manelele&țigăneala&curvăsăreala, să mint cu nerușinare, să trișez, să copiez fără să fiu prins etc. și asta subconștient, adaptare la ideologie.
Doar la școală am învațat și pățit așa ceva. În fața blocului am de ales, plec de acolo sau intru în casă dacă nu îmi place ceva. La școală e obligatoriu.
A, că am învățat și ceva carte, normal.
Plus că termenul de școală e relativ. $koala vieti, care are toti baeti, vorba aia.

#84
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postonisifor12, on 03 martie 2023 - 01:41, said:

La școală am învățat să tolerez toți prostălăii, manelele&țigăneala&curvăsăreala, să mint cu nerușinare, să trișez, să copiez fără să fiu prins etc. și asta subconștient, adaptare la ideologie.
Doar la școală am învațat și pățit așa ceva. În fața blocului am de ales, plec de acolo sau intru în casă dacă nu îmi place ceva. La școală e obligatoriu.
A, că am învățat și ceva carte, normal.
Plus că termenul de școală e relativ. $koala vieti, care are toti baeti, vorba aia.
Sincer, chiar dacă am fost în colective ok, cu o mare parte dintre colegi, nu prea aveam nimic în comun...

Mai degrabă la facultate, am fost ceva mai uniți.

#85
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cei care macaniti de bine despre scoala romaneasca, cati ati facut pregatire? Sa ridice mana cati au facut pregatire.Posted Image

Ipocrizie fara margini multi sunteti parinti, fiecare liceu de renume, din fiecare oras de resedinta inclusiv Bucuresti se intra cu pregatire la profesori
pentru a accede in clasele de prestigiu.

Cati ati trimis copiii(cati i or fi ?) cu martisoare de 1 martie la invatatoare, diriginta ?  Sa ridice mana.

Apoi discutam mai in profunzime despre scoala romaneasca...Posted Image

Edited by iulian_1976, 05 March 2023 - 18:11.


#86
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postonisifor12, on 03 martie 2023 - 01:41, said:

La școală am învățat să tolerez toți prostălăii, manelele&țigăneala&curvăsăreala, să mint cu nerușinare, să trișez, să copiez fără să fiu prins etc. și asta subconștient, adaptare la ideologie.
Sigur ai invatat astea la scoala, nu la "scoala vietii", cu care se lauda toti manelistii? Oh wait...

Quote

$koala vieti, care are toti baeti, vorba aia.
QED...

Pe de alta parte, "marele influensar" Selly recunoaste cat e de varza. Defapt cred ca nici pe alea 15 nu le-a citit sau nu le-a inteles :ciocan: Dar asta e idolul pustanilor, adica al alora cu "scoala vietii". No, baieti (si fete, sa nu fac discriminare), se cauta angajati la supermarket, pana nu v-o inlocui si pe voi cu case automate :P

#87
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
M-a invatat destule nu ma pot plange. Da, nu a reusit sa ma invete limbi straine dar nici nu cred ca o altfel de scoli/alt sistem ar fi reusit mai bine.

#88
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postpufonel, on 05 martie 2023 - 21:21, said:

Oh wait...
QED...
Ce QED? Ești chiar paralel cu ce am spus, adică ironic?

View Postpufonel, on 05 martie 2023 - 21:21, said:

Sigur ai invatat astea la scoala, nu la "scoala vietii", cu care se lauda toti manelistii?
Da. Unde este plin de cocalari și naivi ca tine care nu recunosc ironia.

#89
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostLunaCrystal, on 05 martie 2023 - 21:57, said:

M-a invatat destule nu ma pot plange. Da, nu a reusit sa ma invete limbi straine dar nici nu cred ca o altfel de scoli/alt sistem ar fi reusit mai bine.
Păi poate problema e la tine... Tu ți-ai dat interesul? O limbă, se practică cel mai bine, conversând.

Edited by Vlad_22, 06 March 2023 - 00:10.


#90
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postonisifor12, on 03 martie 2023 - 01:41, said:

La școală am învățat să tolerez toți prostălăii, manelele&țigăneala&curvăsăreala, să mint cu nerușinare, să trișez, să copiez fără să fiu prins etc. și asta subconștient, adaptare la ideologie.
Doar la școală am învațat și pățit așa ceva. În fața blocului am de ales, plec de acolo sau intru în casă dacă nu îmi place ceva. La școală e obligatoriu.
A, că am învățat și ceva carte, normal.
Plus că termenul de școală e relativ. $koala vieti, care are toti baeti, vorba aia.
Draga, daca cineva considera ca nu a avut de invatat nimic folositor in scolile romanesti, acela nu ar fi invatat nimic la nici o scoala din lume! poate la o scoala de corectie sa se fi lipit ceva de el!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate