Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Viitorul o sa fie mult mai sinistru decat si-a imaginat chiar si Lovecraft

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#37
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostCyanid3, on 08 ianuarie 2023 - 18:11, said:

Nu, sunt cu totul alti factori in joc. Civilizatia, confortul, individualismul, neadaptarea sociala

Eu cred ca exista o anumita forta inconstienta care actioneaza in functie de nevoi si de stimulii externi, dar nu in cazul asta.

Eu consider religia ceva natural. Dumnezeu, in viziunea mea, e un fel de martor al vietii mele. Martorul meu personal. Oare cum ar arata lumea, sau, mai bine spus, omul, individul, fara acel martor ?

Poate nu religie, dar, mai mult credinta...tu crezi ca exista ceva in lumea asta. Iar acel ceva e personalizat. Pentru tine. Un martor al vietii tale.

View Postlupini, on 08 ianuarie 2023 - 18:20, said:

Asta se întâmplă deja în Japonia. Această ţară are o natalitate foarte scăzută. În 2010, populaţia Japoniei era de circa 128 de milioane de oameni; în 2020 era de 126 de milioane, scăzând cu 2 milioane în 10 ani. În lumea civilizată natalitatea e în scădere faţă de ce era în urmă cu circa 20-30 de ani. Natalitatea mare se mai găseşte în Africa şi Asia de Sud şi Sud-Est.

Momentan...am inteles ca si la tigani a scazut natalitatea.

Edited by jimi91, 08 January 2023 - 18:26.


#38
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjimi91, on 08 ianuarie 2023 - 18:24, said:

Momentan...am inteles ca si la tigani a scazut natalitatea.

Înseamnă că seamănă tot mai mult cu japonezii. Posted Image


:)

#39
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postlupini, on 08 ianuarie 2023 - 18:26, said:



Te adaug la prieteni, esti baiat destept....am mai avut discutii cu tine. Imi place ce spui.

Edited by jimi91, 08 January 2023 - 19:46.


#40
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
un experiment interesant despre cum se degradeaza societatea. noroc ca nu s-au sfarsit nenorocirile, se pare ca astea ne pun sangele in miscare.

Edited by strongsss, 08 January 2023 - 20:55.


#41
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poststrongsss, on 08 ianuarie 2023 - 20:55, said:

un experiment interesant despre cum se degradeaza societatea. noroc ca nu s-au sfarsit nenorocirile, se pare ca astea ne pun sangele in miscare.

Am vazut si eu experimentul respectiv...da.

Eu am auzit de el pe youtube. Eu cred ca astia se joaca cu algoritmul respectiv.

#42
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postjimi91, on 08 ianuarie 2023 - 17:33, said:

Jimi, da-o-ncolo de treaba, invata-te si tu sa nu mai citezi fara continut. Nimeni nu stie la ce raspunzi, pana si ala caruia ii raspunzi poate avea dubii daca a avut mai multe respunsuri. Lasa ceva continut acolo, nu ne face viata pe forum mai grea...

View Postlupini, on 08 ianuarie 2023 - 17:46, said:

Hmmm, asta chiar ca e impresionant.
Ai informatia dintr-o sursa credibila? Adica graficul asta chiar a fost facut in '72?
Se cam potriveste cu unele predictii actuale pe termen scurt, ne aflam inaintea unui punct de inflexiune iar din estimarea de mai sus observ ca populatia va creste pana in 2050 cand numarul deceselor va urca pentru prima data in istorie deasupra numarului nasterilor iar populatia va incepe sa scada. Sumbru...

Apropo de extrema asta pe care merg cei care cred in toate teoriile conspirationiste, mai exista o extrema, aceea celor care cred ca nu exista niciun fel de conspiratie, ca toata lumea e doar bine intentionata, nimic nu se ascunde, nimic nu e secret, totul e corect si la vedere. Cunosc oameni care gandesc in ambele moduri, primii sunt obositori in dorinta lor de a-si demonstra teoriile, iar ceilalti sunt enervanti in naivitatea lor de a respinge orice informatie si de a ignora orice argument.
Sincer, eu cre ca e o chestiune de prostie sa crezi ca nu exista pe lumea asta nicio conspiratie, la fel cum e sa crezi ca totul e o conspiratie.

#43
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostLexon, on 09 ianuarie 2023 - 00:28, said:

Ai informatia dintr-o sursa credibila? Adica graficul asta chiar a fost facut in '72?

Există cartea cu graficul: "The Limits to Growth", pe amazon. Originalul din 1972 costă peste 400 de dolari în format pe hârtie, dar sunt şi reeditări mai ieftine.

M-am întrebat de multe ori: oare acel grafic e numai o predicţie sau...e un plan care e dus la îndeplinire ?! Că prea se potrivesc toate, şi prea au fost corect prevestite în urmă cu 50 de ani.




View PostLexon, on 09 ianuarie 2023 - 00:28, said:

Apropo de extrema asta pe care merg cei care cred in toate teoriile conspirationiste, mai exista o extrema, aceea celor care cred ca nu exista niciun fel de conspiratie

În general conceptul de conspiraţie e un construct al statelor care nu acceptă alte idei decât cele ale sale. Şi dacă nu le acceptă, le declară "conspiraţii".

Am scris eu aici cum văd conceptul de conspiraţie. Se subsumează definiţiei adevărului dată de Platon.

Edited by lupini, 09 January 2023 - 14:12.


#44
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
Cartea o gasesti scanata aici. merita citita pentru a vedea cum se modeleaza lucrurile, la scara mare. coincideta sau nu, tot in 1972, Diplomatul şi matematicianul Mircea Maliţa devenea membru al clubului de la Roma

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate