Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Viitorul o sa fie mult mai sinistru decat si-a imaginat chiar si Lovecraft

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdaybreak246, on 08 ianuarie 2023 - 07:42, said:

Chiar nu inteleg gandirile astea minuscule.

Vrei o profetie? Omnul o sa devine aproape nemuritor, pana la urma si genetica noastra e compusa dintr-un cod, atunci cand acesta va fi descifrat si inteles, sky is the limit.

Nu stiu daca realizezi, dar cat timp omenirea e limitata sa traiasca doar pe Pamant sau doar in sistemul nostru solar, nemurirea nu e o binecuvantare ci un blestem.

In momentul in care va fi gasita, atunci o sa inceapa adevaratul iad.

Sa ne gandim numai ce ar fi insemnat oricare specie de pana acum, sa fi fost nemuritoare. Practic biosfera ar fi fost distrusa in cateva generatii, noi veniti nemaiavand loc de cei care nu mai mor.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdoxan, on 07 ianuarie 2023 - 23:03, said:

Sau poate ca suntem în aceasi dilema ca a lui Napoleon atunci când l-a întrebat pe Laplace unde e el, Dumnezeu ?

O intrebare cu foarte mult bun-simt.

View Postpasilla, on 07 ianuarie 2023 - 23:21, said:

Eu nu imi fac griji. Specia umana va ramane dominanta si va progresa.

Eu n-as fi asa de sigur. Vorva aia, niciodata sa nu spui niciodata.

Edited by adisz, 08 January 2023 - 09:58.


#21
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am dat si eu drumul, intr-un final, la link. La inceput are aroma unui documentar despre serpilieni si reptilieni si copii sacrificati in beci la Westminster Palace. Daca aflu ca 90% din oameni nu sunt oameni, ci clone chinezesti inlocuite, ce ma fac? Da asa macar imi fac curaj sa incerc cu gagica-mea faze ce-am vazut prin filme pe net, fara sa ma tem ca o degradez ca om.

#22
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postpasilla, on 07 ianuarie 2023 - 23:21, said:

Eu nu imi fac griji. Specia umana va ramane dominanta si va progresa.
Sper sa n-o faca in sens autodistructiv.

#23
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007
viitorul va fi sinistru din alte puncte de vedere, inca din timpul vietii noastre( 20-30 de ani), dar din alte aspecte!
teoriile conspirative sunt partial adevarate, dar foarte amestecate cu multe idiotenii!
ca eu sunt zeu astazi!  
pentru cinii mei, eu sunt ,,zeul" care le asigura casa, masa, etc! :)

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View PostCyanid3, on 08 ianuarie 2023 - 10:02, said:

Da asa macar imi fac curaj sa incerc cu gagica-mea faze ce-am vazut prin filme pe net, fara sa ma tem ca o degradez ca om.
Nu o degradezi, dacă o întrebi, și acceptă și ea, dar dacă acceptă, te degradează ea rapid 😂

#25
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postcrisstonne, on 08 ianuarie 2023 - 10:49, said:

Nu o degradezi, dacă o întrebi, și acceptă și ea, dar dacă acceptă, te degradează ea rapid ��

Daca nu accepta, o duc inapoi la laboratorul secret subteran sa cer retur, sa-mi dea alta mai proasta, sa pot s-o pacalesc mai usor, ii arat clipuri pe net si-i spun ca asa e normal, toata lumea face.

Acum, daca e s-o luam serios, de ce nu m-as uita la niste interviuri cu Nick Bostrom direct sau la niste comunicate si documentare cu oameni seriosi si direct implicati? De ce sa ma uit la o chestie la a 3-a mana, cu unu care face un ghiveci cu de toate si-si zice toate durerile si grijile, unele serioase, altele nu prea serioase?

Edited by Cyanid3, 08 January 2023 - 11:07.


#26
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Cand te sperii de consecintele anumitor decizii si incepe sa te doara capu' din cauza consecintelor, vei fi tentat sa le respingi si sa ii numesti pe cei ce ti le aduc la cunostinta conspirationisti, putinisti, etc.
Lucrurile astea se vor intampla mai repede decat credeti si modificarile genetice si adaosurile artificiale adaugate creierului, vor face ca unii oameni sa proceseze informatia de 100 sau mai multe ori.
Acei oameni vor deveni zei pentru restul de oameni.
Unii observ ca gandesc la modul general, "oamenii vor deveni zei". Pai nu, doar unii.
Dar ganditi-va ca nimeni nu stie ce se va intampla in cazul accelerarii gandirii umane si multiplicarii legaturilor neuronale, la nivelul afectelor.
Asta este marea amenintare a viitorului. Omul se poate transforma intr-un monstru imposibil de controlat.

La sfarsit este posibil sa ramana doar "zeii" care se vor devora intre ei.

Edited by johnnickelby, 08 January 2023 - 15:14.


#27
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Stau si ma intreb . O fi singurul video apocaliptic de pe Youtube?

#28
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postnico99900, on 08 ianuarie 2023 - 15:38, said:

Stau si ma intreb . O fi singurul video apocaliptic de pe Youtube?

Nu. Mama a vazut cel putin 1000. Dar e pensionara, are tot timpul din lume. Nici nu prea gateste, iar asta e bine, ca ies niste porcarii cand o face, deci are cu ce-si umple timpul. Civilizatia secreta de pe Luna, care va pulveriza Pamantul, Planul de a distruge lumea cu virusi al lui Bill Gateș (a trebuit sa dau tastatura pe romana pentru asta, dar asa il numeste ea cand citeste subtitrarile in romana), Vaca cu 3 capete din India, care prevesteste razboi nuclear intre China si Pakistan etc...

Referitor la clip, eu cred ca va cam hazardati. Mai erau unii prin anii '60 care isi faceau griji ce vor face cu zgomotul de la fereastra peste 6-7 ani, cand toti vor merge cu masinile zburatoare. Lucrurile de obicei se intampla nu chiar cum prezici si schimbarile sau pericolele apar de obicei de unde nu te astepti...

Edited by Cyanid3, 08 January 2023 - 16:11.


#29
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Da. Chiar e interesant, însă suntem departe de așa o realitate

#30
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Vad ca sunt destui care nu inteleg ca oamenii sunt si vor fi din ce in ce mai multi.
Si sunt oameni care se strofoca sa gaseasca un mod de a imputina omenirea. Bineinteles ca multora o sa le par conpirationist.

#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdoxan, on 07 ianuarie 2023 - 23:03, said:

Specia noastra homo sapiens va sista sa mai fie forma de viata dominanta de pe Pamant...descendenții noștri vor fi similari cu niste zei

E un proces natural de evoluţie: 99,99 % dintre toate speciile care au existat pe Pământ de la începutul vieţii până acum, au dispărut.

Aşa va fi şi cu Homo sapiens. Fiinţele superioare, care să alcătuiescă o supercivilizaţie, nu pot avea corpuri din carne stricăcioasă, supusă morţii şi putreziciunii, dar mai ales fiind captive acestor corpuri. Fiinţele superioare aflate într-un prim stadiu de "semi-zei", trebuie să-şi poată transfera periodic conştiinţa dintr-un corp în altul, atunci când unul se defectează, apoi să urmeze vieţuirea în alte dimensiuni.


Civilizaţiile, cred eu, tind spre modelele propuse de doi savanţi de la Universitatea din Cádiz, pe numele lor Gabriel de la Torre şi Manuel García.

Aceştia spun că noi oamenii, când ne gândim la alte fiinţe inteligente, avem tendinţa de-a le vedea din perspectiva noastră. Asta ar putea să ne împiedice să percepem fiinţe diferite, cu dimensiuni pe care mintea noastră să nu le perceapă; sau fiinţe având ca fundament materia întunecată sau energia întunecată, ce stă la baza a circa 95 % din Univers.

Aceeaşi cercetători adaugă faptul că, civilizaţiile inteligente s-ar putea diferenţia în trei tipuri:



Tipul 1 ar fi acela în care o civilizaţia utilizează greşit tehnologia şi resursele planetare, ori nu supravieţuieşte unui cataclism. Oamenii fac parte din aceast prim tip.

Tipul 2 se caracterizează prin longevitatea mare a indivizilor, care controlează energia cuantică şi gravitaţională; care pot manevra spaţiul şi timpul, şi care pot călători printre galaxii.

Tipul 3 de civilizaţie, care e şi cel mai avansat, e constituit din fiinţe exotice, cu viaţă eternă, capabile să fiinţeze în mai multe dimensiuni şi universuri, care stăpânesc materia şi energia întunecată.




Lumea noastră e în stadiul 1. Dacă vom reuşi să accedem în stadiul 2, e foarte bine. Posted Image

Edited by lupini, 08 January 2023 - 17:23.


#32
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postjohnnickelby, on 08 ianuarie 2023 - 17:13, said:

Vad ca sunt destui care nu inteleg ca oamenii sunt si vor fi din ce in ce mai multi.
Si sunt oameni care se strofoca sa gaseasca un mod de a imputina omenirea. Bineinteles ca multora o sa le par conpirationist.

Daca voiau sa imputineze populatia, o faceau lejer. Masurile la nivel global sunt mixte, dar tind mai mult sa favorizeze inmultirea decat reducerea.

Si se pune chiar problema inversa deja. Chinezii sunt pe margine de prapastie demografic, singurele locuri unde mai e crestere sunt Africa si parti din Asia de SE. Dupa ce se emancipeaza si aia, adios amigos.

#33
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View PostCyanid3, on 08 ianuarie 2023 - 17:25, said:

tind mai mult sa favorizeze inmultirea decat reducerea.

Şi, ce fenomen ecologic are loc într-un areal cu întinderi fixe, când o populaţie de vieţuitoare creşte spre numere tot mai mari ?! De regulă: extincţia.




View PostCyanid3, on 08 ianuarie 2023 - 17:25, said:

Daca voiau sa imputineze populatia, o faceau lejer. Masurile la nivel global sunt mixte, dar tind mai mult sa favorizeze inmultirea decat reducerea.

O "predicţie" a Clubului de la Roma făcută în 1972:


[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Fwww.feasta.org%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F04%2F201704-davey6.png&f=1&nofb=1&ipt=473547788b4722988d58275244d347ba0e9b14a0ce872a5567d62fa259bc9dce&ipo=images - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Ftse3.mm.bing.net%2Fth%3Fid%3DOIP.1X3zKPy2BRBtUrZskzOMeQHaGE%26pid%3DApi&f=1&ipt=b67d23bfdddca8f755f00d98c884a2e3f68cb06e99f2dbd3e5f5c94298aa8e57&ipo=images - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fstatic.financialsense.com%2Fhistorical%2Fusers%2Fu559%2Fimages%2F2012%2Flimits-to-growth.JPG&f=1&nofb=1&ipt=702240d56fd613609b855c6810e682ec5eeed17346960bc99706b87c6d200cd2&ipo=images - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Am pus trei grafice e ale aceleaşi predicţii, pentru a se putea analiza mai bine.

E interesant că în 1972, în urmă cu circa 50 de ani, se prevedea o scăderea a...populaţiei, producţiei industriale, alimentelor, serviciilor, cam în vremea în care vieţuim noi acum. Interesant !



The limits to growth


[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fcdn.slidesharecdn.com%2Fss_thumbnails%2Flimits-to-growth-digital-scan-version-130922044611-phpapp01-thumbnail-4.jpg%3Fcb%3D1379825484&f=1&nofb=1&ipt=9850fc35897b36d8102a0d2c450ab99f054c1fbba4de76d5d8f7e25cee91903d&ipo=images - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by lupini, 08 January 2023 - 17:48.


#34
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Consideri ca exista o gandire colectiva naturala a oamenilor ? Adica, daca noi consideram ca suntem prea multi, atat de multi ca ne-am pune specia in pericol de extinctie, atunci, instinctiv, multi dintre noi n-am mai avea copii.

Edited by jimi91, 08 January 2023 - 17:55.


#35
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu, sunt cu totul alti factori in joc. Civilizatia, confortul, individualismul, neadaptarea sociala

Eu cred ca exista o anumita forta inconstienta care actioneaza in functie de nevoi si de stimulii externi, dar nu in cazul asta.

Edited by Cyanid3, 08 January 2023 - 18:12.


#36
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjimi91, on 08 ianuarie 2023 - 17:55, said:

Consideri ca exista o gandire colectiva naturala a oamenilor ? Adica, daca noi consideram ca suntem prea multi, atat de multi ca ne-am pune specia in pericol de extinctie, atunci, instinctiv, multi dintre noi n-am mai avea copii.

Asta se întâmplă deja în Japonia. Această ţară are o natalitate foarte scăzută. În 2010, populaţia Japoniei era de circa 128 de milioane de oameni; în 2020 era de 126 de milioane, scăzând cu 2 milioane în 10 ani. În lumea civilizată natalitatea e în scădere faţă de ce era în urmă cu circa 20-30 de ani. Natalitatea mare se mai găseşte în Africa şi Asia de Sud şi Sud-Est.

Edited by lupini, 08 January 2023 - 18:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate