Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

despagubire accident

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021
Buna ziua,

Doresc cateva opinii in legatura cu procedura prin care pot incerca solicitarea unor despagubiri in urma unui accident suferit in cadrul unei sali de fitness al carei client sunt.

Nu voi da detalii cu privire la numele salii sau natura accidentului, pentru a nu se isca polemici in legatura cu gravitatea sau lipsa gravitatii accidetntului.

Insa, trebuie sa preciez ca accidentul nu are legatura cu vreun alt client (gen altercatie) si nici cu folosirea inadecvata a vreunui aparat, nici cu vreun aparat in sine, nici cu manevrarea unor greutati, nici nu neatentia mea sau a altui membru/client al salii, ci 100% cu anumite decizii administrative luate de anumite departamente ale salii.

Stiu ca orice procedura de solicitare a unor despagubiri trebuie sa contina si acte doveditoare, in prezent am scrisoarea medicala + certificatul medicolegal, unde se descriu plaga suferita si interventiile de specialitate asupra ei.

intrebarea mea este legata de procedura, care este temeiul legal pe care sa il abordez si catre cine sa fie inaintata plangerea mea (daca se numeste plangere, nu stiu).

de exemplu, in cazul unei altercatii pe strada cu Ion, s-ar aplica art 193 CP loviri si alte violente, si s-ar merge pe drept penal, plangere penala impotriva numitului Ion.

dar in cazul meu, un accident in cadrul salii, in temeiul carui text de lege trebuie enuntat si catre ce entitate juridica trebuie adresat?

va multumesc!

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Nu e nici o plângere, în cel mai bun caz un proces civil în care avocatul tău va face o groază de bani.

#3
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

View Postbritneysbitch, on 06 ianuarie 2023 - 17:23, said:

Nu e nici o plângere, în cel mai bun caz un proces civil în care avocatul tău va face o groază de bani.

Deci se merge pe proces civil? Multumesc. am sa caut in codul civil si trebuie sa gasesc articolul potrivit.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te adresezi in primul rand conducerii acelei sali, in functie de raspunsul primit primesti satisfactie, sau mergi mai departe prin deschiderea unei actiuni in instanta civila ( Judecatorie ).

In functie de natura evenimentului, daca poate fi considerata o culpa penala, faci plangere penala la Parchet..

Edited by pasilla, 06 January 2023 - 17:29.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Despagubirile se acorda, asa cum ai spus ca stii, pe baza unor acte doveditoare.
Aceste acte trebuie sa demonstreze prejudiciul material, cheltuielile pe care le-ai suportat din vina celui pe care il reclami.
Adica facturi, bonuri fiscale si alte documente din care sa rezulte cuantumul despagubirilor pe care le soliciti.
Desigur, exista si prejudicii morale, sunt insa foarte greu de cuantificat.

#6
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Daca e cu plaga, imi imaginez ca e caz de vatamare, adica penal. Daca incepe procesul penal, se poate constitui parte civila pentru despagubiri materiale.
Inainte de a incepe razboiul, verifica bine daca il poti castiga. Altfel... o sa ai piederi.

#7
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

View Postcrocko.dilul, on 06 ianuarie 2023 - 17:44, said:

Despagubirile se acorda, asa cum ai spus ca stii, pe baza unor acte doveditoare.
Aceste acte trebuie sa demonstreze prejudiciul material, cheltuielile pe care le-ai suportat din vina celui pe care il reclami.
Adica facturi, bonuri fiscale si alte documente din care sa rezulte cuantumul despagubirilor pe care le soliciti.
Desigur, exista si prejudicii morale, sunt insa foarte greu de cuantificat.

Multumesc! Ai vreo idee si despre procedura? Un model de cerere/deschidere de actiune in instanta civila?

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 17.12.2019
Deci, până acum avem vătămarea care este un prejudiciu. La această vătămare trebuie să ai o faptă ori decizia conducerii despre care vorbeai nu reprezintă o faptă care să poată produce o plagă.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Iar eu as mai sugera sa revezi ce acte ai semnat cand ai intrat prima data in sala aia.

#10
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

View Postexqusit_drunk, on 06 ianuarie 2023 - 17:58, said:

Deci, până acum avem vătămarea care este un prejudiciu. La această vătămare trebuie să ai o faptă ori decizia conducerii despre care vorbeai nu reprezintă o faptă care să poată produce o plagă.

decizia nu produce in mod direct plaga, insa te supune riscului, si uneori hazardul se intampla.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cum o decizie administrativă ți-a produs o plagă?


#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postexqusit_drunk, on 06 ianuarie 2023 - 17:58, said:

La această vătămare trebuie să ai o faptă ori decizia conducerii despre care vorbeai nu reprezintă o faptă care să poată produce o plagă.
Poate că decizia s-a concretizat în ceva (un obiect, o acțiune etc.) care a provocat vătămarea.

#13
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

View Postdorin_2k, on 06 ianuarie 2023 - 18:03, said:

Cum o decizie administrativă ți-a produs o plagă?

Am precizat foarte clar ca nu intram in polemici legate de accident si natura lui, ci de aspectele legale cu privire la actiunea in instanta. cei de acolo sunt in masura sa analizeze si sa decida asta. eu intrebam doar ceva legat de procedura in sine.

#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 17.12.2019
Asta e, că sunt mai multe proceduri în funcție de ce s-a întâmplat. Ideea e că tu trebuie să dovedești că rezultatul a fost urmarea directă a cauzei. Dacă pui hazardul în propoziție, ai pierdut deja.

#15
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 07.03.2012
Batman, pentru un răspuns concret este nevoie să dai detalii: ce s-a întâmplat, care fu cauza, care fu efectul. pe baza asta putem să îți spunem dacă se încadrează la civil, la penal sau la nimic. Până atunci, nu are nicio relevanță ce ai scris pe aici.

#16
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

View Postexqusit_drunk, on 06 ianuarie 2023 - 18:09, said:

Asta e, că sunt mai multe proceduri în funcție de ce s-a întâmplat. Ideea e că tu trebuie să dovedești că rezultatul a fost urmarea directă a cauzei. Dacă pui hazardul în propoziție, ai pierdut deja.

si un sfat legat de procedura?

#17
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Mi se pare ca initiatorul bate apa in piua. Nu specifica ce s-a intamplat, cum s-a intamplat, din vina cui - aici fiecare zice ca celalalt e de vina - iar procedura de care intreaba e indisolubil legata de speta accidentului, asa ca ori batman90 da niste amanunte, ori thread-ul se poate inchide ca e waste of time. Informativ, manualul de drept civil din anul I de studiu e de doua ori mai voluminos decat orice alta materie din an. Si e doar varful aisbergului care este dreptul si contenciosul civil...
Un sfat legat de procedura ??? Du-te la un avocat, dar daca-i dai tot asa de multe informatii, pregateste-te sa vezi usa cat de curand, ca o sa ti-o arate.

#18
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

View PostRaz0rblade, on 06 ianuarie 2023 - 18:26, said:

Mi se pare ca initiatorul bate apa in piua. Nu specifica ce s-a intamplat, cum s-a intamplat, din vina cui - aici fiecare zice ca celalalt e de vina - iar procedura de care intreaba e indisolubil legata de speta accidentului, asa ca ori batman90 da niste amanunte, ori thread-ul se poate inchide ca e waste of time. Informativ, manualul de drept civil din anul I de studiu e de doua ori mai voluminos decat orice alta materie din an. Si e doar varful aisbergului care este dreptul si contenciosul civil...
Un sfat legat de procedura ??? Du-te la un avocat, dar daca-i dai tot asa de multe informatii, pregateste-te sa vezi usa cat de curand, ca o sa ti-o arate.

eu am spus foarte clar din vina cui - adiministrarea salii. am spus ce s-a intamplat - am capatat o plaga ce a necesitat interventii de specialitate. Eu zic ca tu nu ai ce cauta pe site daca tot ce poti spune e "du-te la un avocat".  Asta o poate spune si nea Gigel care sparge seminte la colt de drum, si el a auzit de meseria de avocat.

Alte detalii nu dau, tocmai ca sa nu dau apa la moara pseudojuristilor care lucreaza part time pe softpedia sa imi expuna cunostintele lor de procedura civila si penala. punct.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate