Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

despagubire accident

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postbatman90, on 06 ianuarie 2023 - 18:32, said:


nu dau apa la moara pseudojuristilor care lucreaza part time pe softpedia sa imi expuna cunostintele lor de procedura civila si penala. punct.
Si atunci ce anume speri sa gasesti aici din moment ce desconsideri userii?
Deci ceri sfaturi juridice de la psudojuristi? Inteleg...

Edited by dan1980_25, 06 January 2023 - 18:46.


#20
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

View Postdan1980_25, on 06 ianuarie 2023 - 18:45, said:

Si atunci ce anume speri sa gasesti aici din moment ce desconsideri userii?
reciteste daca ai timp toate raspunsurile. si o sa vezi ca din 10, maxim 3 sunt raspunsuri la ce am intrebat eu. restul, aberatii legate de hazard, de acte doveditoare, curiozitati, urmeaza probabil sa fiu intrebat si ce echipament aveam pe mine in ziua cu pricina. atata vreme cat unii nu cunosc procedura (asa cum nici eu nu o cunosc), ar fi bine sa nu abereze. atat zic. nu ii desconsider.

Edited by batman90, 06 January 2023 - 18:48.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001

View Postbatman90, on 06 ianuarie 2023 - 17:16, said:

Insa, trebuie sa preciez ca accidentul nu are legatura cu vreun alt client (gen altercatie) si nici cu folosirea inadecvata a vreunui aparat, nici cu vreun aparat in sine, nici cu manevrarea unor greutati, nici nu neatentia mea sau a altui membru/client al salii, ci 100% cu anumite decizii administrative luate de anumite departamente ale salii.
Trebuie sa ne zici ce decizie administrativa a provocat accidentul. Au setat temperatura prea mare și ai căpătat o plaga?

#22
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Sa nu zici ca au spalat podeaua si au uitat sa puna panoul cu atentionarea cu "Atentie podea uda"
Daca esti asa secretos in a da detalii,  nici cei de aici nu au cum sa iti dea un sfat la obiect.
explica cum o decizia administrativa ti-a putut cauza o plaga, am inteles ca nu sa intamplat din cauza aparatelor sau a greutatilor. deci fara sa spui sala sau alte detalii, ne poti spune exact ce si cum sa intemplat? Esti client al salii sau angajat, ca atunci intervine "accident la locul de munca".

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001
Ai zis ca nu din neatenția ta. E clar. A căzut tavanul pe tine. :)
Dar stai. Asta nu e o decizie administrativa.
Tu trebuie sa dovedești ca acea decizie administrativa ți-a provocat plaga

#24
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
decat sa jignesti pe aici persoanele care incearca sa te ajute, mai bine raspunzi la ce te intreaba toti aici, Cum o decizie administrativa, ti-a putut provoca o placa care a necesitat interventie de specialitate si zile de ingrijire medicala. Lumineaza-ne, chiar nu avem chef sa ghicim, ce iti poare provoca o plaga, in afara de un corp contondent.
in titul este specificat accident, uite definitia din dex, Eveniment fortuit, imprevizibil, care întrerupe mersul normal al lucrurilor (provocând avarii, răniri, mutilări sau chiar moartea)

Edited by romulus69ro, 06 January 2023 - 19:28.


#25
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
batmane, hai că îți mai explic eu o dată, sper că mai clar de data asta. ca să îți poată spune cineva (care nu este pseudojurist) ce ai de făcut în situația la care faci referire (foarte ambiguă, de altfel), este necesar să dai câteva detalii: ce s-a întâmplat concret (nu că ai căpătat o plagă, asta este rezultatul a ceva, o acțiune sau inacțiune, o forță exercitată asupra matale, externă sau internă etc.), unde și cum (ex. în interiorul sălii, când m-am ridicat de pe aparat), ce efecte a produs și altele pe care nu ți le mai scriu acum, că au relevanță doar după ce le scrii pe astea dinainte. Simplul fapt că scrii că a fost vorba despre o decizie ad-tivă (ce e aia, mai concret?) nu spune NIMIC pentru cineva care îți poate da un răspuns concret, exact și util, așa cum îl vrei matale. Și exact asta îți cere și un avocat să îi spui: ce s-a întâmplat, cum, ce efecte a produs! repet: ce ai scris până acum este la fel de la obiect precum răspunsurile colegilor de forum pe care i-ai luat la mișto mai apoi!

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdorin_2k, on 06 ianuarie 2023 - 18:03, said:

Cum o decizie administrativă ți-a produs o plagă?
a pus aparatul cu fața la geam și i-a intrat soarele în ochi iar clientul dorea aparatul invers poziționat

#27
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Chiar nu stim ce sa mai zicem, au marit temperatura la sauna si ai suferit arsuri?
Au pus prea mult clor in apa de la piscina si ti-a cauzat o plaga?
Chiar nu stiu ce accidenta se pot intmpla intro sala de fitness, decizia asta administrativa mai este in vigoare, atunci spune aici despre ce sala este vorba sa nu cumva vreun alt coleg de aici, sa aiba vreun accident asemanator ca al tau

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001
Nu trebuie sa jignești.
Toți te întreabă care e acea decizie administrativă ce ți-a provocat o plagă, dar tu: Batman-Batman. A chiar asta ți-e nickul. Deci? Care e ăla "ciudat" aici?

Edited by December, 06 January 2023 - 19:55.


#29
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbatman90, on 06 ianuarie 2023 - 18:32, said:

Alte detalii nu dau, tocmai ca sa nu dau apa la moara pseudojuristilor care lucreaza part time pe softpedia sa imi expuna cunostintele lor de procedura civila si penala. punct.
Mergi matale la juristii adevarati, aia pe lovele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate