Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Problema ecran laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tonni

tonni

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.07.2021
Salut, am un laptop care abia a facut 1 an de cand este cumparat de nou. De ceva timp am o problema cu ecranul si anume "image retention". Daca sunt pe browser si raman timp de 5 minute cu el, dupa ce-l pun in bara tot ce se vedea in el (imagine, scris, bookmark, iconitele din dreapta sus) imi raman imprimate pe desktop. Faza e ca daca-l las 5 minute pe desktop, totul revine la normal, dar dupa inca 5-10 minute de browsing reapare si tot asa. Am tot incercat solutii cu acele video-uri care isi schimba culorile sau sa-l last oprit pentru 48h, dar degeaba. Voiam sa stiu daca a mai intampinat cineva problema asta si daca a gasit vreo rezolvare. Pe internet am vazut ca la alte persoane toate aceste lucruri au ramas permanente, aici ma pot simti putin norocos, dar tot este enervant, mai ales ca are abia 1 an si nu a fost "forjat" sa zic asa.

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Reinstal Windows si daca tot asa face, GARANTIE!

#3
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Service.

#4
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Panel de calitate foarte proasta. Garantie, cat mai repede. Inainte sa nu mai poti recupera datele personale de pe el, ca ramane blocat permanent pe Dunezeu mai stie ce...

#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Ce model de laptop ?

#6
tonni

tonni

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.07.2021
Am reinstalat windows-ul si nimic. M-am gandit si eu la garantie, dar am crezut ca poate exista o alta rezolvare. Asta e.

Lenovo IdeaPad3 17ALC6

Edited by Dany_Darke, 06 January 2023 - 13:42.


#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nici nu era nevoie de alt windows.
Verificai in BIOS sau cu orice stick bootabil Linux.
Oricum, asta nu este absolut deloc o problema software, este 100% problema hardware.
La fel ca la telefoane si televizoare.

Am o curiozitate maxima, poti sa pui citeva poze cu fenomenul (poze cu telefon / camera, NU screenshot).

#8
tonni

tonni

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.07.2021
Am lasat sa mearga pe YT un video "pixel refresher", aproximativ 3-4 ore cat am fost plecat si vad ca dupa 1-2 ore de browsing nu mai apare nimic. Defapt apar in dreapta sus iconitele de la browser doar daca te uiti foarte de aproape, aproximativ 10-15 cm de ecran. La o vizualizare normala nu se vede absolut nimic. Si iconita de la Chrome se mai vede pe taskbar, dar la fel, trebuie sa te uiti atent si de aproape. Il mai  pun 2-3 ore poate nu mai apar nici astia dupa...

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Video ala nu ajuta la nimic, pe termen lung.
POATE, poate.... te ajuta sa nu mai lasi NICIODATA de acum incolo o imagine statica pe ecran timp mai indelungat.
Dar nici asta nu ajuta, cu adevarat.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Foloseste-l normal, daca reapare image retention faci poza si trimiti laptopul in service. Are un amarat de display IPS, se va inlocui fara mari probleme. Daca nu apelezi la garantie, vei scoate bani din buzunar apoi. Ca idee, vezi cu AIDA ce model de display are, si cauti unul cu specificatii similare de cumparat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate