Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Intrebare compensare

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 gushpi, on 06 ianuarie 2023 - 13:15, said:


tu economisești ăștia 310 lei/lună doar pt că nu mai consumi din rețea!
restul este venit!


Aia 310 lei sint venit curat pentru ca nu sint dati, ramin in portofel.

#38
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006

 Ion_Bumbu, on 06 ianuarie 2023 - 17:06, said:

Aia 310 lei sint venit curat pentru ca nu sint dati, ramin in portofel.
Vai, o sa vina imediat politia terminologica sa-ti spuna ca 310 sunt economie, nu venit :). Venit ca prosumator, dupa noua lege a compensarii cantitative, pare ca ar fi doar dupa doi ani.
Lasand asta la o parte, mie nu cred ca mi s-a raspuns la intrebare, dar intuiesc raspunsul: daca esti prosumator fara acumulator, si importi fie si un 1kWh dar produci milioane de kWh, factura va veni cu plus, aferent taxelor pentru acel 1kWh importat? Concret, poate cineva cu experienta sa spuna DA, sau NU (cu argumente)?

#39
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ce alt argument pentru DA - îți vor fi facturate taxele de transport pentru 1kwh consumat din rețea chiar daca tu ai exportat 1000kwh - îți mai trebuie?
In factura tu ai doua componente (sunt mai multe, dar simplific): energie activa cumpărată de la X furnizor ales de tine, energie activa care se compensează in bani sold pe sold, și transport facturat de furnizori dar datorat către OD regional, pe care nu ți-l poți alege.

Energia produsă și injectata compensează doar energie consumată, nu și transport.

#40
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 catalincre, on 06 ianuarie 2023 - 15:53, said:

Am observat o tendinta crescuta a vulpilor de a da iama in podgorie ca apoi sa constate ca strugurii sunt acrii, eu zic ca veganii sa ramana la salate... Si cand stie fiecare cu ce se mananca panourile, productia de energie, PDC, EV, hibrid, ongrid, etc sa mai intrati prin vie, poate intre timp s-au copt strugurii.
....și  via asta cumva se numește programul casa verde ?  Ca vreau sa încerc și eu acești,,,struguri acrii''  , dar nu pot ca se zice ca  via este ,,stearpă'' !!

Edited by 71cristian, 06 January 2023 - 20:01.


#41
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Mulți dintre noi s-au făcut verzi fara ajutor de la stat. Cât timp ajutoarele astea (stimulente, de altfel) își ating scopul, să fie primite!

#42
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Multumesc, anothertwo. Legat de “iti mai trebuie” … nu era nevoie sa fii acid. In final, raspunsul tau este clar si-l apreciez.


#43
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
N-am intenționat un ton acid, departe de mine acest gând.

#44
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 anothertwo, on 06 ianuarie 2023 - 20:25, said:

....... Cât timp ajutoarele astea (stimulente, de altfel) își ating scopul, să fie primite!
Cam putine ajutoarele astea la nivel de tara . Parca dincolo te intreaba daca ai vrea Posted Image

#45
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu comentez. Dar, anul acesta as vrea sa schimb EV cu un alt EV cu o baterie mai mare (are 18.8kwh și 5+ ani) și aș vrea să prind pomana aka ecotichet. Nici EV și nici PHEV nu le-am luat cu subvenție.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate